Jak nowocześnie zaaranżować schody w ogrodzie?

Kid with funny dog are sitting on the stairs

Schody w ogrodach od niepamiętnych czasów stanowią obowiązkowy element architektoniczny, szczególnie jeśli ogród posiada znaczne rozmiary i jest usytuowany na pochyłych terenach. Aranżacji schodów ogrodowych może być wiele – powiemy o tych najlepiej sprawdzonych.

 

Schody w ogrodzie – aranżacja przestrzeni

Sztuka tworzenia ogrodów historycznie najlepiej rozwinęła się w Anglii i Francji, poza Europą niewątpliwe osiągnięcia mają tu Japończycy. Ta triada do dziś wyznacza style, w jakich budujemy nasze ogrody, w tym schody ogrodowe. Estetyka japońskiego buddyzmu Zen jest oszczędna, minimalistyczna, przejrzysta i doskonale uporządkowana. Francuzi zaś dali światu wzór klasycznej harmonii w wielości elementów architektonicznych. W Anglii natomiast ogrody (i parki) zawsze były utrzymane w konwencji możliwie największego zbliżenia do natury, dlatego styl wyspiarski pozostawia najwięcej pola dla pomysłów architektów przestrzeni.

 

 

Ponieważ ogród jest i ma być swego rodzaju całością, więc do wybranego stylu ogólnego powinniśmy również dopasować aranżację schodów ogrodowych. Pamiętamy jednak, że wszystkie trzy główne estetyki sztuki ogrodowej korzystają dziś z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie technologii, materiałów budowlanych – nowoczesne ogrody często czerpią z wielu wzorców, możemy więc mówić o eklektyzmie postmodernistycznym jako stylu łączącym tradycyjne rozwiązania i wytwarzającym nową jakość estetyczną. Bardzo dobrym przykładem nowoczesnej architektury przestrzeni ogrodowej jest Pracownia Architektoniczna DomoweKlimaty.pl.

Nowoczesne schody w ogrodzie

Współcześnie bardzo często korzysta się w budowie schodów ogrodowych z szerokich płyt zajmujących wiele miejsca. Możemy sobie to wyobrazić jako zespół połączonych platform, które ułatwiają wejście i zejście, a także są uzgodnione z japońskim minimalizmem, francuskim klasycyzmem i angielską swobodą. W tym rozwiązaniu używamy dużej powierzchni bloków betonowych, które mogą zostać ułożone nawet w serpentynę.

Nie możemy także zapomnieć o schodach w ogrodzie zbudowanych z ciosanych bloków kamienia (szczególnie popularna jest stylizacja na skałę piaskową). Jednym z ostatnich “krzyków mody” są także eleganckie stopnie kładzione wprost na żwirze (lub podobnej powierzchni), które stanowią jakby luźny, lecz uporządkowany zbiór elementów – odkrywają część podłoża, które prześwituje między schodami. Można też polecić wszystkie konstrukcje schodów przypominające śródziemnomorskie układanie “kamienia na kamieniu” (to charakterystyczny widok krajobrazów południowej Europy, ale też np. Irlandii). Dla miłośników drewna jako materiału znajdzie się także wiele tego typu rozwiązań, które do złudzenia będą przypominały ten najprostszy, rustykalny budulec (choć dziś wiemy, że “czyste drewno” nie jest tak wytrzymałe na warunki atmosferyczne jak nowocześniejsze materiały).

Materiał na stopnie schodów w ogrodzie

Jaki materiał na stopnie schodów ogrodowych wybrać? Możliwości jest wiele.

Wraz z wieloma wariantami wysokości schodów, ich kształtu i formy, wkraczają także różne materiały budowlane. Z pewnością materiał na schody do ogrodu powinien być maksymalnie trwały. To może być wysokiej jakości, perfekcyjnie ukształtowany beton. Możemy także użyć metalu lub aluminium. Dalej: naturalny kamień – to nigdy nie wychodzi z mody. Do dyspozycji mamy też różnego rodzaju płyty (lub mniejsze płytki) oraz schody wykonane z materiałów kompozytowych.

 

Pamiętajmy, że schody w ogrodzie to jeden z kluczowych elementów architektonicznych, który spełnia zarówno funkcje użytkowe i zdobiące.