Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1025 hpa,

Jutro

19°C
min. 10°C, maks. 22°C
ciśnienie 1021 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7.1 µg/m3 (28% normy)Ozon gazowy (O3): 47.47 µg/m3 (40% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 5.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 9.2 µg/m3 (5% normy)

Co warto wiedzieć przed zakupem działki budowlanej?

nieruchomosc

fot. MarkMoz12 / Foter / CC BY

Zanim inwestor dokona zakupu działki pod budowę domu, koniecznie powinien sprawdzić kilka ważnych informacji, zwłaszcza tych urzędowych. Ich brak lub niedopełnienie formalności mogą skutkować brakiem wydania zgody na budowę domu.

Najważniejsze formalności

Najistotniejszy jest stan formalno – prawny działki. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy osoba sprzedająca działkę posiada prawo własności do sprzedawanego gruntu. Jeśli jest to współwłasność, bez zgody osób trzecich nikt nie ma prawa sam sprzedawać gruntu. Ważne, aby nie dać się oszukać i nie wierzyć sprzedającemu, jeśli nie jest w stanie przedstawić ważnych prawnie dokumentów.

Drugą istotną kwestią jest możliwość pojawienia się zadłużenia ciążącego na gruncie. Jeśli osoba sprzedająca posiada długi i grunt jest nimi obciążony również, nie ma sensu podejmować negocjacji ze sprzedającym, nawet jeśli cena wydaje się bardzo atrakcyjna.

Najlepszym obrazem stanu rzeczywistego działki jest jej księga wieczysta.

Dowiemy się z niej nie tylko o stanie prawnym, finansowym gruntu, ale również czy nie obejmuje jej służebność drogi koniecznej, czyli prawo najbliższych sąsiadów do przechodzenia, czy przejazdu przez dany grunt.

Istotne są również plany zagospodarowania przestrzennego. Inwestor dowie się z nich, czy na danym obszarze lub w jego bezpośredniej okolicy nie ma planów powstania np. fabryki, czy innej uciążliwej działalności. Dowie się również, czy działka ma status działki budowlanej, ponieważ tylko na takiej można wybudować dom.

Warto zainwestować w działkę droższą, ale położoną na terenie już zabudowanym. Działki, które są znacznie oddalone są od ich zabudowań, często nie mają przyłączy do mediów co oznacza dla inwestora spore nakłady finansowe. Doprowadzenie prądu do działki jest bardzo kosztowne i znacznie przerasta cenę działki zakupionej na terenie już zabudowanym. Warto zwracać uwagę na tego typu niuanse.

Dość istotne jest również zbadanie gruntu, na którym inwestor planuje postawić dom. Znając jakość gleby będzie wiedział jaki rodzaj zbrojenia wykonać, czy dom podpiwniczyć, odpowiednio zabezpieczyć.

Optymalna wielkość działki

Najchętniej wybierane przez inwestorów są działki w kształcie prostokąta, ponieważ najłatwiej je zabudować. Najtrudniej zaadoptować projekt domu na działce trójkątnej lub o nierównym terenie. Jeśli działka leży w zagłębieniu, konieczne będzie wykonanie nasypu.

Optymalne wymiary działki dla średniej wielkości domu to 700 m kw., choć już na działce 500 m kw. inwestor postawi dom, który wkomponuje się odpowiednio w działkę. Błędem popełniamy często przez stawiających dom jest budowanie zbyt dużego budynku, który zajmuje znaczną część działki. Wczesna radość inwestora skończy się w momencie, kiedy nie znajdzie miejsca na urządzenie ogrodu, czy też miejsca do wypoczynku rekreacyjnego.

Konieczne jest również zachowanie minimalnych granic działki, gdzie w przypadku ścian i drzwi z otworami odległość wynosi 4m. Natomiast jeśli otworów brak odległość minimalna to 3 m.

Poszukiwanie własnego miejsca na ziemi nie jest sprawą prostą. Można skorzystać z lokalnych ogłoszeń zamieszczanych w gazecie lub Internecie, czy też tzw. poczty pantoflowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czas jaki przyjdzie poświęcić na jeżdżenie oraz oglądanie wielu działek. Zależnie od tego jaki obszar bierze pod uwagę inwestor, poszukiwania mogą być wyczerpujące. Nie znajomość tematu może również wpłynąć negatywnie na wynik poszukiwań.

Jeśli inwestor nie ma doświadczenia, odpowiednim rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z oferty biura nieruchomości. Zwłaszcza, że agencje nieruchomości posiadają bogatą ofertę działek, jak również w imieniu inwestora, załatwiają wszelkie wymogi formalne.

Istotny jest fakt, że można liczyć na sprawdzenie statusu interesującej klienta działki, czy też skompletowanie wymaganych dokumentów. Minusem jest konieczność zapłaty za prowizję agencji, ale plusem fakt, że to agencja sprawdza za nas zarówno status działki, jak i jej właściciela.