Do czego służy książeczka serwisowa i kiedy może być potrzebna?

highway-g0724e463b_1280

Dbałość o prowadzenie książki serwisowej jest normą w przypadku posiadaczy nowych pojazdów. Po zakończeniu gwarancji wielu z nich traktuje książeczkę samochodową po macoszemu. Niesłusznie! Brak książki serwisowej samochodu pozbawia nas konkretnych korzyści, do których należy między innymi łatwiejsza sprzedaż auta w przyszłości. Podpowiadamy, na czym polega prowadzenie tzw. karty serwisowej pojazdu i dlaczego nie warto z tego rezygnować.

 

Książeczka serwisowa samochodu – co to jest

W książce serwisowej pojazdu (niektórzy używają określenia „książeczka samochodowa” lub „karta serwisowa pojazdu”) umieszczane są wpisy, które potwierdzają wykonanie przeglądów okresowych, prac serwisowych (np. wymiany oleju, filtrów) oraz napraw auta. Książka powinna zawierać również datę wydania, dane sprzedawcy pojazdu oraz informację na temat wyposażenia pojazdu. 

Prowadzenie książki serwisowej po wygaśnięciu gwarancji

Podczas obowiązywania gwarancji książeczkę samochodową uzupełniają serwisanci autoryzowanych stacji obsługi (ASO). Nie ma przeszkód, żeby po zakończeniu ochrony gwarancyjnej prowadzić dalej książeczkę serwisową i prosić mechanika o uzupełnienie w niej przeprowadzonych przy pojeździe czynności oraz potwierdzenie ich pieczątką i podpisem.

Zalety posiadania książki serwisowej

Książeczka samochodowa może być dla właściciela pojazdu ważnym atutem, kiedy zdecyduje się na jego sprzedaż. Uwiarygadnia istotne informacje na temat pojazdu, dzięki czemu oferta jest dla kupującego transparentna i bardziej wiarygodna. Książka serwisowa to również dla właściciela wygodne zebranie wszystkich danych o naprawach w jednym miejscu.

Jak sprawdzić książkę serwisową samochodu 

Książki serwisowe występują w dwóch formach – tradycyjnej papierowej oraz elektronicznej. Tradycyjne drukowane książeczki samochodowe wydawane były w przypadku pojazdów starszych rocznikowo. W autach o świeższych rocznikach standardem jest elektroniczna książka serwisowa, choć niektóre marki nadal bazują na książkach papierowych lub oferują obie formy jednocześnie.

Elektroniczna książka serwisowa

W przypadku elektronicznej książki serwisowej dane dotyczące przeprowadzonych czynności serwisowych oraz napraw rejestrowane są online w centralnej bazie danych producenta. To rozwiązanie wygodne dla właścicieli samochodów. Taka książka nie ulegnie zniszczeniu ani nie zgubi się. Jest również najbardziej wiarygodna, bo nie ma fizycznej możliwości przeprowadzać żadnych manipulacji z nią związanych.

Jak sprawdzić czy książka serwisowa jest oryginalna

Książka serwisowa jest źródłem wielu ważnych informacji na temat pojazdu. Pod warunkiem, że jest oryginalna. Jak się o tym przekonać? Nie ma uniwersalnej metody na weryfikację oryginalności książki serwisowej. Kilka przydatnych wskazówek może jednak w tym pomóc:

  • Data wydrukowania książki nie powinna być nowsza niż data produkcji pojazdu.
  • W przypadku auta z kilkuletnim stażem (lub starszego) książka powinna nosić choć minimalne ślady użytkowania.
  • Pieczątki serwisowe sprzed kilku lat powinny mieć mniej wyrazisty tusz niż te najnowsze.
  • Warto sprawdzić, czy warsztaty, których dane figurują na pieczątkach, naprawdę istnieją. Szczególną czujnością należy wykazać się w przypadku warsztatów spoza Polski.
  • Można zadzwonić do warsztatu, który według książki dokonywał naprawy i poprosić o weryfikację, czy auto o określonym numerze VIN było w nim faktycznie serwisowane.
  • W ASO mamy możliwość dowiedzieć się, jaki wzór książki był wykorzystywany w danym okresie.

Tekst powstał we współpracy z: giełda transportowa samochodów Prilo.com – dowiedz się więcej o zlecaniu transportu samochodów.