Osoby, które pragną schudnąć, często zastanawiają się nad tym, którą dietę wybrać. Propozycji dietetycznych jest bardzo wiele, a niecierpliwi najchętniej wybraliby taką, która przyniesie oczekiwany efekt najlepiej w kilka dni. Zainteresowani ładną sylwetką nierzadko dołączają do diet także wyczerpujący trening, a efekty wówczas wcale nie muszą być zadowalające. Pojawiają się zmęczenie, osłabienie, a w konsekwencji problemy ze zdrowiem. Czy jednak musi tak być? Poznaj zasady, które ułatwią Ci znalezienie właściwej zbilansowanej i dającej efekty diety.
Kilka ważnych zasad przy wyborze zdrowej diety
- Oblicz wskaźnik BMI, ponieważ…
umożliwia on sprawdzenie, czy masz prawidłową masę ciała. Przy obliczaniu BMI bierze się pod uwagę wzrost i wagę, a wynik otrzymuje się, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach). Słowem: BMI=(masa ciała/kg)/(wzrost ^2/m). Wartość obliczonego w ten sposób wskaźnika pokazuje nam, czy nasza masa ciała jest właściwa czy nie, i czy wymagamy przejścia na dietę. Jeśli wskaźnik mieści się w normie, czyli wykazuje wartość od 18,5 do 24,99, możesz spać spokojnie, BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę, a wartość wskaźnika wynosząca od 25 do 29,99 zwiastuje nadwagę. Od 30 do 34,99 mamy I stopień otyłości, a wskaźnik od 35 do 39,9 oznacza otyłość II stopnia, z kolei otyłość III stopnia występuje powyżej 40. Prawidłowy stosunek masy ciała do wzrostu pomoże odpowiednio obliczyć kalkulator BMI.
- Zweryfikuj swoje BMI, ponieważ …
ten wskaźnik zawsze uwarunkowany jest od wieku, płci, masy mięśniowej, stanu zdrowia. U dzieci i młodzieży normy wyglądają różne i są zależne od wieku oraz płci. Prawidłową masę ciała u dziewcząt w wieku 13 lat wyraża wskaźnik BMI o wartości od 15,3 do 21,8, w wieku 14 lat- od 16,3 do 22,2, w wieku 15 lat – od 16,9 do 22,7. U chłopców prawidłową masę ciała określa wskaźnik BMI o wartości od 15,5 do 22,9, w wieku 14 lat – od 16 do 23,1, a w wieku 15 lat – od 16,7 do 23,2. Inaczej także rzecz się ma w przypadku osób intensywnie uprawiających sport. Wtedy często zawartość tkanki tłuszczowej jest prawidłowa, a wyższy wskaźnik BMI jest rezultatem rozbudowanych mięśni. Są także osoby, u których wskaźnik BMI może wykazywać prawidłową wartość, a i tak występująca u nich tkanka tłuszczowa jest za duża (tzw. sylwetka skinny fat). U takich osób występuje zwiększone ryzyko wystąpienia różnych schorzeń, np. cukrzyca lub miażdżyca.
- Skonsultuj się z dietetykiem
W nieodpowiedniej diecie łatwo o wyniszczenie organizmu, ponieważ źle rozumiane odchudzanie polega przeważnie na drastycznym ograniczeniu ilości spożywanych kalorii. Tymczasem racjonalne podejście do problemu polega na czymś innym. Trzeba nauczyć organizm czerpania energii z tłuszczu. Pamiętajmy o tym, dieta w żadnym wypadku nie powinna polegać głodzeniu się – musimy jeść i tworzyć posiłki ze składników, które dostarczą organizmowi niezbędne wartości odżywcze, przy zmniejszonej kaloryczności.
- Wybierz przemyślaną dietę dla siebie
Propozycji dietetycznych jest na rynku bardzo wiele – wybierając je, kieruj się rozsądkiem. Jedz zdrowo, stopniowo ograniczaj nieodpowiednie składniki, dbaj też o właściwe nawyki żywnościowe (tempo jedzenia, porcje, pory dnia). Bardzo wiele zależy od naszych właściwych nawyków, ale też konsekwencji i świadomości swojego ciała.
Praktyczne wskazówki dla chcących schudnąć
- Zadbaj o zdrowie i samopoczucie,
- Otocz się osobami, które będą cię wspierać i motywować do osiągania efektów,
- Reaguj natychmiast przy chorobach i dolegliwościach, idź do lekarza.
- Nie rezygnuj z edukacji o zasadach żywienia i treningu
- Pamiętaj, że troska o urodę musi iść w parze z trosko o zdrowie.
Źródła
https://www.medonet.pl/zdrowie,dieta-odchudzajaca—jak-madrze-schudnac-,artykul,1732271.html
https://enel.pl/enelzdrowie/kalkulatory/kalkulator-bmi
http://bazekon.icm.edu.pl/bazekon/element/bwmeta1.element.ekon-element-000171502987