Jabłonna. Edukacja o spalaniu drewna – mieszkańcy wybierają sposób

miernik-ksiazka

Sonda na portalu społecznościowym (fot. facebook.com)

Członkowie Konwentu Aktywistów Gminnych zachęcają mieszkańców gminy Jabłonna do udziału w ankiecie, co do sposobu w jaki mieszkańcy mają być edukowani w sprawie spalania drewna.

Spalanie paliw stałych powoduje zanieczyszczenie powietrza. A spalanie nieodpowiednio przygotowanego drewna problem ten nasila. Czy to w kominku, czy w przydomowej kotłowni powinno spalać się tylko suche drewno. Tak przygotowane drewno daje więcej energii/ciepła, ale także w trakcie spalania emituje mniej pyłów PM 2.5, czyli smogu. Wysuszone drewno daje też mniej smoły w procesie spalania, co widać na szybie kominka czy wewnątrz komina. Wiedza o tym wszystkim powoduje oszczędności w domowych budżetach oraz korzyści zdrowotne i środowiskowe.

 

 

Oczywiście – najlepiej byłoby zatrzymać spalanie drewna do zera, wie o tym każdy posiadacz kominka, który sprawdzi poziom smogu wewnątrz własnego domu. Nawet przy szczelnym wkładzie kominkowym smog w domu okazuje się być większy od tego na zewnątrz. Z tych powodów Aktywiści chcą rozpocząć edukację od zwiększenia wiedzy o efektywności spalania.

Zadbać o dobrą jakości drewna można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zakup wysuszonego już drewna i przechowywanie go w odpowiednich warunkach, tak by chronić je przed wilgocią. Co prawda sprzedawcy powinni informować o poziomie wilgotności drewna, ale czynią to bardzo rzadko. Dlatego przy zakupie warto być uzbrojonym w miernik wilgotności drewna, który dokładnie określi ilość wody w szczapach. Metoda elektrometryczna polega na pomiarze oporu elektrycznego. Przewodnictwo elektryczne zwiększa się wraz ze zwiększeniem wilgotności drewna, co oznacza, że prostym urządzeniem możemy łatwo sprawdzić, czy drewno nadaje się do kominka, czy też będzie palić się opornie.

Drugim sposobem jest samodzielne sezonowanie drewna opałowego. Jest na to wiele sposobów i wiedza na ten temat jest rozległa, choć wcale nie oczywista. Suszenie drewna jest w interesie naszych kieszeni oraz zdrowia, wystarczy skorzystać ze sprawdzonych sposobów.

Idealne drewno opałowe ma wilgotność 5-15%, gdy drewno jest składowane wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia. Typowe suszenie drewna kominkowego w warunkach naturalnych (np. na zewnątrz domu) powoduje obniżenie jego wilgotności do poziomu 12-18% wody w drewnie. Ten poziom wilgotności nazywamy „powietrzno-suchym” i to jest maksymalny poziom wilgotności drewna do palenia. Powyżej tego, przy wilgotności 23-25% wystarczy dotknięcie ręki, aby odczuć, że drewno jest mokre i nie nadaje się do palenia a tuż po ścięciu drewno ma 30 do 40% wilgotności i nie będzie się palić efektywnie.

Wilgotność drewna składowanego na wolnym powietrzu waha się o +/- 5%, w zależności od warunków pogodowych, ale najprościej jest zapamiętać, że drewno w celu suszenia w warunkach naturalnych powinno czekać na spalenie około roku. A najlepiej: 2 lata. Spalając je wcześniej palisz własne pieniądze.

Urząd Gminy Jabłonna oraz Konwent Aktywistów chcą informować mieszkańców na temat lepszego spalania drewna. Bo to opłaca się wszystkim. W tym celu za około 1.500 złotych chcą uruchomić pierwszy etap projektu edukacjnego i kupić mierniki wilgotności drewna dla mieszkańców lub książki na temat przygotowania drewna do spalania.

Na fanpage „Konwent Aktywistów Gminnych – Gmina Jabłonna” trwa ankieta, w której mieszkańcy mogą zadecydować, co chcieliby otrzymać od Urzędu – miernik czy książkę.

Ankieta w TYM miejscu.