Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1025 hpa,

Jutro

19°C
min. 10°C, maks. 22°C
ciśnienie 1021 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7.1 µg/m3 (28% normy)Ozon gazowy (O3): 47.47 µg/m3 (40% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 5.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 9.2 µg/m3 (5% normy)

Jabłonna. Pierwsi mieszkańcy Chotomowa podłączają się do kanalizacji. Gdzie już można?

kanalizacja

fot. GP/jj

Pierwsze odcinki kanalizacji budowanej na terenie Chotomowa zostały niedawno oddane. By spełnić wymogi dofinansowania inwestycji musi zostać osiągnięty efekt ekologiczny. Oznacza to podłączenie się jak największej liczby mieszkańców.

 

Część kanalizacji została już ukończona i przekazana do eksploatacji. Teraz pozostaje kwestia czy znajdą się chętni, by się podłączyć. Lista ulic, na których jest to możliwe, jest dosyć długa. – Mieszkańcy następujących ulic mogą już rozpocząć procedurę przyłączania się do sieci: ul. Jasnej – od ulicy Partyzantów do numeru porządkowego 23, ul. Pogodnej, ul. Wesołej, ul. Tęczowej,ul. Szczęśliwej – od numeru porządkowego nieparzystego 7 i parzystego 20, ul. Szafirowej, ul. Gwiaździstej, ul. Partyzantów (od ulicy Jasnej w kierunku lasu), ul. Życzliwej, ul. Serdecznej, ul. Radosnej – numery porządkowe: 22, 24, 26, 28, 29, 30 – informuje UG.

 

 

Ilu chętnych?

Informacja o możliwości podłączania się do sieci kanalizacyjnej pojawiła się na stronie internetowej UG 21 marca wraz z instruktażem, jak wygląda cała procedura. Postanowiliśmy się dowiedzieć, ile osób do tej pory postanowiło skorzystać z tej oferty. – W wymienionym rejonie do 10 maja wydano 60 warunków technicznych na podłączenie do gminnej kanalizacji i podpisano 31 umów na odbiór ścieków. Natomiast potencjalnie, w tym rejonie możliwość podłączenia się będzie dotyczyła 150 posesji – informuje Michał Smoliński, kierownik referatu marketingu i komunikacji społecznej.

Obowiązek jest

Trudno mówić, czy to dużo, czy mało po tak krótkim czasie. Pewne jest, że o uzyskaniu efektu ekologicznego, który jest potrzebny do skutecznego rozliczenia projektu nie może być jeszcze mowy. Pozostaje więc czekać na pozostałych mieszkańców posesji we wspomnianych lokalizacjach. Przypomnijmy, że istnieje obowiązek podłączenia się do kanalizacji jeśli istnieje taka możliwość techniczna, a jego niewykonanie zagrożone jest karą finansową. Największym problemem dla gminnego budżetu może być jednak brak efektu ekologicznego w całej inwestycji, co może prowadzić do konieczności zwrotu dofinansowania.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 17

 1. Jakto pierwsi mieszkańcy? To w Chotomowie nie bylo kanalizacji w ogóle? 🙂

  • Tylko szkoła

 2. Tak był ciemnogród. 0 % skanalizowania.

  • ze „O” skanalizowania to fakt ale że ciemnogród ? no chyba ze ci napływowi ze soba przyniesli a to inna sprawa podobna do teraz modnej choroby dziczej 😉

  • Kanalizacja była w Chotomowie doprowadzona przez Olgę Muniak. Szkoła na 1000 dzieci była podłączona do kanalizacji i wodociągu.

   • zbyt skromniusia ta informacja 😉 za czasów poprzedniczki była opracowana koncepcja /z dokładnoscia prjektową/ sieci kanalizacyjnej dla calego Chotomowa i Dąbrowy 😉 obecne realizowane odcinki to kontynuacja w/w opracowania.Rzecz podobna w sprawie wodociągu i SUW. Opracowana koncepcja wodociago dla całego Chotomowa i Dąbrowy opracowana przez pracownie inz A.Pałkiewicza. który jest też autorem projektu SUW obecnie realizowanego. ProjeKT SUW ma tU ciekawą historię w zakresie uzyskania pozwolenie na budowę, otóż na początku kadencji został wycofany z procedowania i po 6 miesiacach wniosek ponownie złożony ale już z podpisem pana Jarosława ;), z uwagi ze był juz po poprawkach wczesniej uzgodnionych we wrzesniu 2015 roku została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę i dopiero teraz w roku wyborczym rozpoczeto realizację 😉 Wiadomosci do sprawdzenia w ramach dostepu do informacji publicznej w Starostwie, wydział architektury.

    • piszesz o tej koncepcji, z która się skończyła w sądzie?
     Pewnie nie wiesz jak się sparawa zakończyła?

     • sprawa w sądzie toczyła sie w/s projektu a nie koncepcji 😉

 3. Obowiązek jest warunkowy, redachtor Janik powinien więcej czytać przed pisaniem tekstów. Dobrze, że możliwość podłączenia się istnieje, szkoda że Gmina nie ma oferty dofinansowania przyłączy dla osób potrzebujących takiego wsparcia.

  • A po dofinansowaniu podłączenia będziemy dofinansowywać użytkowanie. Taki rodzaj „wolnego rynku” zabierającego wszystkim, żeby dać wybrańcom.
   Taki ustrój zdaje się budowali już nasi rodzice i dziadkowie.

   Czy wiadomość ile przyłączy spełni „warunek ekologiczny” jest liczbą tajną? Co mi tu p..
   piszecie o liczbie domów?

   • nie ilośc przyłaczy decyduje o spełnieniu warunku ekologiznego tylko ilość osób korzystajacych z dobrodziejstwa istnienia kanalizacji i wynosi 120 mieszkańców /jednostka przeliczzeniowa/ na 1 km bieżacy kanalizacji

    • Czyli na każde 100m ulicy (a raczej zakopanej rury) musi się podłączyć 12 mieszkańców…
     Przy pustych działkach, albo zabudowie po jednej stronie ulicy raczej NIEWYKONALNE. Chyba, że „trafi się” w jakieś przedszkole czy szkołę…
     Ale takie rzeczy można chyba policzyć, może warto „dopingować” mieszkańców w wykonywaniu podłączeń? Czy UG woli biernie czekać na chętnych?
     ——-
     Jak można wyczytać część liczb jednak policzono: 150 domów w rejonie – ilu to mieszkańców??? oraz jaka jest długość rur w „tym rejonie”? Będzie pewnikiem ze 4 km a może więcej? 480 mieszkańców??? Nie wiem, czy jak wszyscy by się podłączyli warunek eko byłby spełniony?

     • poruszyłes wiel tematów ale nie o wszystkich mozna napisać z uwagi na to ze czytaja komentarze rózni ludzie i specjalosci ktorzy propagując „gazetową wiedze” robiąc bardzo duzo zamieszania bez efektu ekologicznego 😉
      statystycznie to na odległosci 1 km trasy ciagu kanalizacyjnego może być jeden budynek w którym mieszka wiecej niz 120 osób i tez uzyska efet ekologiczny, Warunkiem checi szybkiego podłaczenia przez mieszkańców jest stworzenie dogodnych waarunków ekonomicznych i o to powinna zadbac gmina a nie pozostawiac mieszkańców samych sobie 😉

     • Nie rozumiem tej aury „tajemniczości”. Moda na wodolejstwo wzięła się zapewne z niewiedzy, a jest pielęgnowana przez niedouczonych albo/i oszustów. Może warto jednak upubliczniać fakty znane i mierzalne co z pewnością przyczyniłoby się do eliminacji oszustów i kombinatorów.
      Budynek na 120 duszyczek w powyższej notce to takie właśnie (choć delikatne) kombinowanie. Mowa jest o terenie jedynie z domami jednorodzinnymi, a tu królik z kapelusza, „rozwiązanie problemu” – postawienie bloku. W tym rejonie nie można stawiać bloków.
      ………….
      Skoro wiadomo, że muszą być przyłączenia, to trzeba było to wcześniej uzgadniać, negocjować, wymuszać…
      a jeśli nie – mieszkańcy innych ulic czekają na kanalizację.
      Warto myśleć przed a nie po.
      Teraz kwik dajcie kasę to się przyłączę. Makabra.

     • nie oburzaj się bo sam zaczałes dyskusje o hipotetycznych rozwiazaniach czy nie tak ? co do 120 „duszyczek” to jest to przypadek np CEKSU i rozliczenie efektu ekologicznego odcinka kanalizacji do Legionowa 😉 co do zastosowania pomocy mieszkańcom w ułatwieniu podłaczenia wystarczyło zastosować schematy podłączeń przedstawione w instrukcji do projektowania zamieszczonej do programu POLIŚ.

 4. A teraz lancer kim ir sen pokazuje w kasku gdzie ma stanąć stacja, która została zaplanowana dawno przed nim.

 5. Lepszy jest Grzybek w kropelce, wody. Wszędzie go pełno, strach lodówkę otworzyć bo wyskoczy ze zmarzliny. Jego lansu nikt do tej pory nie przebił 🙂

Dodaj komentarz