Dzisiaj

16°C
ciśnienie 1026 hpa,

Jutro

19°C
min. 10°C, maks. 22°C
ciśnienie 1021 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 7.7 µg/m3 (31% normy)Ozon gazowy (O3): 49.51 µg/m3 (41% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 5.9 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 9.1 µg/m3 (5% normy)

Jabłonna. Skarga na przewodniczącego Rady Gminy. Modzelewski nie dopełnił obowiązku

witold-modzelewski

 

Częścią batalii o zakup działki pod budowę szkoły w Jabłonnie były kontrowersje związane z niezwołaniem sesji nadzwyczajnej przez przewodniczącego Rady Gminy Witolda Modzelewskiego. Stosowną skargą zajął się wojewoda mazowiecki.
By zakupić działkę pod budowę szkoły w Jabłonnie, potrzebna była stosowna uchwała Rady Gminy wyrażająca zgodę na zawarcie takiej transakcji przez wójta. Ostatecznie taka uchwała została przegłosowana dopiero w dniu przetargu. Dlaczego czekano do ostatniej chwili?

Zaczęło się w lutym

Znając termin przetargu odpowiednie uchwały powinny zostać podjęte już w lutym. Niestety z tamtej sesji rady gminy wyszedł wójt Jarosław Chodorski. W odpowiedzi na to radni, nie mogąc zadawać pytań dotyczących procedowanych uchwał, zdecydowali o skierowaniu ich do komisji merytorycznych. Tym samym powinny się one pojawić znów na obradach sesji, ale dopiero w marcu. Ta wyznaczona była na ten sam termin co przetarg w Polskiej Akademii Nauk, na którym można było licytować działkę pod szkołę. Pojawił się więc problem, który można było rozwiązać zwołując sesję nadzwyczajną.

 

Przewodniczący nie zwołał

Mimo wniosków ze strony wójta oraz radnych, przewodniczący Rady Gminy Witold Modzelewski nie zdecydował się na zwołanie sesji. Taki obowiązek wynika wprost z ustawy o samorządzie gminnym, jednak Modzelewski zlekceważył go, argumentując swoje postępowanie oczekiwaniem na odpowiedź wojewody na temat obowiązku uczestnictwa w obradach sesji wójta i pracowników merytorycznych. Wysuwał też argument o braku przesłanek do zwołania sesji nadzwyczajnej, gdyż wszystkie potrzebne uchwały mogły być jego zdanie podjęte w normalnym trybie.

Wyjaśnienia Przewodniczącego

W związku z postępowaniem przewodniczącego Rady Gminy do wojewody wpłynęła skarga na działanie Rady Gminy Jabłonna. W wyjaśnieniach, które Witold Modzelewski skierował do organu nadzorczego, pojawia się argumentacja prezentowana już wcześniej, w której przewodniczący powołuje się na niespełnienie odpowiednich przesłanek do zwołania sesji nadzwyczajnej. – Z treści wyjaśnień przesłanych przez Przewodniczącego Rady Gminy Jabłonna wynika również, iż sesja nadzwyczajna, o którą wnioskował Wójt i przedłożył projekt uchwały, nie ma żadnych cech sesji nadzwyczajnej. Tak więc nie wystąpiła tu sytuacja nagła, której nie dało się wcześniej przewidzieć. Ponadto w ocenie Przewodniczącego Rady miało tu miejsce nadużycie przez Wójta Gminy sensu i istotności sesji nadzwyczajnej – czytamy w odpowiedzi na skargę.

Rozpatrzenie skargi

Organ nadzorczy jednak nie przychylił się do wyjaśnień Witolda Modzelewskiego. Uznał on, że z obowiązujących przepisów w żaden sposób nie wynika prawo przewodniczącego Rady Gminy do interpretacji i rozstrzygania o zasadności wniosków dotyczących zwołania sesji nadzwyczajnej. – Z konstrukcji przepisów ustawowych w żaden sposób nie można wywieść, iż ustawodawca upoważnia przewodniczącego do dokonywania analizy oceny zasadności czy celowości treści wniosku skierowanego przez uprawnione podmioty o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Oznacza to, iż decyzja w tej sprawie nie jest kwestią ocenną, a stanowi w gruncie rzeczy obowiązek, jaki spoczywa na przewodniczącym, bez względu na przedmiot obrad sesji nadzwyczajnej – czytamy dalej w odpowiedzi na skargę. Wydział nadzoru prawnego wojewody podkreśla jednak, że tematem sesji nadzwyczajnej powinny być sprawy pilne i takie, których nie można procedować w trybie sesji zwyczajnej. Ostatecznie jednak skarga została uznana za zasadną, gdyż zdaniem prawników obowiązkiem Witolda Modzelewskiego w tym przypadku było zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 26

 1. Dzięki za ten artykuł.

 2. a za co tu dziękować……straszno i śmieszno,……i aż dzziw bierze że gmina jeszce nie zaorana 😉 patrz ostatnia sesja kiedy to obecni wylewali swoje zale do nieobecnego………;) czyl mówił dziad do obrazu a obraz……..sie obraził cho cho choooooo

 3. A czy jakieś konsekwencje fraza mechanikowi?

  • o jakiej karze wy gadacie przecie Uzurpator stwierdził ze ma orzeczenie spodlaski i reszta go nie intereuje……..

 4. frazi mu upomnienie przez proboszcza na najbliższej sumie

  • Czy tylko w przypadku osobistego stawiennictwa, czy zaocznie tyż?

   • zaocznie, bo ów nie bywa – słowo na niedzielę zreferuje mu za to z pewnością pewien pobożny kolega z rady (ten co ma zwyczaj „jechać z frajerstwem”)

 5. Czy to zamieszanie oznacza, że następnym Wójtem zostanie mechanik ?

  • z tego co slychać to komitet towociarzy podzielił sie bo ego Kity nie wytrzymało 😉 podbijane przez frajera w białym kasku znanego specjalizte od „trzesienia” gnoju

 6. Oj widzę że Kitę zaczął irytować don żon bita kremówka. I Kita wcale swojej irytacji nie kryje. Czyżby kłopoty „w raju” ?

 7. Kita startuj sam , bedziesz sie plątał z jakimiś śmiesznymi komitetami 😉 a co nie stać Cie, jesteś taki ponętny, majętny i pojętny kandydat trafia się gminie tylko raz na kilka lat jak ten majowy paproci kwiat….

  • Jeśli już to czerwcowy.

 8. Dżon Bita Kremówka to jest ledwie przedszkole wobec układanki, jaka się tworzy wokół Wtyki romana. Dziwie się Witkowi, że daje swoje nazwisko do ewidentnego skoku na Jabłonnę przez Legionowską Mafię Samorządową i nie znajduje żadnego racjonalnego powoduje popierania Glinickiej. Za mało wam bloków i geszeftów na nieruchomościach w Jabłonnie? A jak wam idzie przepychanie podejrzanego zakupu lokalu od rosiaka?

  • Nie widzę by kandydatka gdziekolwiek się pojawiała. Dlatego twierdzę, została odstawiona na boczny tor

   • Wtyka romana daje się wyszaleć i zmęczyć Dżonowi Zbita Kremówka. Tylko tyle.

 9. Czy to oznacza ze Kandydatka z Legionowa straciła swojego frątmana. Kita wychodzi na niepodległość pozostawiając Świstaka i Kandydatkę na lodzie. Ale czy ma tyle odwagi by sam wystartować to się jeszcze okaże. Kampania wyborcza wystartowała !!

  • Zważywszy na emplua obu panów (skandynaw vs swojski rumiany słowianin), tudzież przekrój gminnego elektoratu, należy obiektywnie przyznać że nasz drogi doktor ma większe szanse.

 10. na tej sesji zonowu obudził sie demon donosiciela. Powiadomienie ma być skierowane do wielu instytucji, sądy, prokuratury, CBŚ,ABW, NIK, RIO, PINB, WINB,GINB, WIOŚ GIOŚ,oraz stowarzyszenia miłosników kotów i psów będzie się działo………aż strach tu mieszkać 😉

 11. o kimś kto nie istnieje nie ma co mówić, szkoda czasu ale co robili radni bo z tego co mówił nasz Zenon Misiło to wszystko co zrobione w tej kadencji to nie w terminie i jakosciowo to słbo a na dodatek;
  1 słuzba zdrowia leży, 2 oswiata leży, 3 inwestycje leżą, 4 wodociagi i kanalizacja leżą, 5 ścieżki rowerowe leżą, kultura dyskusji na komisjach i sesjach leżą……….CZYLI RADA TEZ LEZY I SIE BIERNIE PRZYGLADA,

  • Rada zbiera się niestety tylko po to aby pobiadolić że wójt się z nimi nie liczy.
   Tymczasem na Modlińskiej, na wysokości IFZZ PAN-u za chwilę otworzy się biuro sprzedaży mieszkań.
   Życzliwa rada: rzucajmy te dyskusje i pędźmy w kolejkę, bo najlepsze lokale pójdą mo-men-tal-nie!

  • Podobno „Łowczemu” zawsze wszystko „stoi”, a nie „leży”.😆🤣

   • osatnio to stwierdził ze mu to wszystko „wisi”…..:) 😉 😉

 12. Czy wy możecie pisać te komentarze w języku polskim, bo problem mam z ich zrozumieniem (chyba że w jablonnie tak się mówi i piszę)

  • Romku, mam to samo. Żenujące są te przezwiska i dziwne powiedzonka. Piaskownica.

 13. Tymczasem pod Kaufalndem mówią, że platformersi wystawiają Grzybka na poważnie. To jakby wystawili i Hamleta, i Makbeta równocześnie. Ale jaja 🤣

  • Ale gdzie go wystawiają na Allegro.😆 Przecież takiego trefnego towaru, to nawet na bazarze Różyckiego nikt nie kupi. Można by rzec, że to egzemplarz z demobilu.

Dodaj komentarz