Powiat. Jabłonna przegrała z Wieliszewem

Uchwala PKW w sprawie okręgów wyborczych do Rady Powiatu

Uchwala PKW w sprawie okręgów wyborczych do Rady Powiatu

Państwowa Komisja Wyborcza w swojej uchwale z 28 lipca br. uchyliła postanowienie Komisarza Wyborczego w Warszawie z dnia 11 lipca w sprawie podziału powiatu legionowskiego na okręgi wyborcze. Głównym powodem decyzji Komisarza Wyborczego była skarga mieszkańców Gminy Jabłonna, którzy chcieli, by ich gmina była odrębnym okręgiem wyborczym do Rady Powiatu w Legionowie.

W poprzednich wyborach samorządowych wybieraliśmy 21 radnych powiatowych. Obowiązywał wtedy podział powiatu na 4 okręgi wyborcze. Legionowo było podzielone na 2 okręgi, w których wybierano łącznie 11 radnych. Kolejnym okręgiem (nr 3) były gminy Wieliszew i Jabłonna, które wspólnie wybierały 5 powiatowych radnych. Ostatni okręg (nr 4) tworzyły łącznie gminy Serock i Nieporęt, w których również wybierano 5 radnych.

Wzrosła liczba mieszkańców

W ciągu czterech ostaniach lat liczba mieszkańców zwiększyła się. Konsekwencją większej liczby mieszkańców jest konieczność wybierania większej liczby radnych powiatowych. Dlatego po tegorocznych wyborach wybierać będziemy już 23 powiatowych rajców. Zgodnie ze wzorami oznacza to następującą liczbę radnych przypadających na poszczególne gminy: 11 radnych dla Legionowa, 4 radnych dla Jabłonny, po 3 radnych dla Serocka i Nieporętu i 2 radnych dla Wieliszewa.

Ordynacja wyborcza mówi jasno, że z jednego okręgu wyborczego nie można wybierać mniej niż 3 radnych. W związku z tym mała gmina Wieliszew musi być „dokoptowana” do wspólnego okręgu utworzonego z inną ościenną gminą. Ponieważ Wieliszew graniczy z każdą z pozostałych gmin tworzących powiat, niezbędne było wskazanie, do której gminy dołączyć Wieliszew, by utworzyć wspólny okręg wyborczy.

Nowe okręgi

26 czerwca Rada Powiatu w Legionowie zdecydowała, że powiat zostanie podzielony na 5 okręgów wyborczych. Zgodnie z decyzją rady podział miał wyglądać następująco: 2 okręgi w Legionowie (5 i 6 radnych), jeden w Serocku (3 radnych), jeden w Nieporęcie (3 radnych) i jeden łączny obejmujący Wieliszew i Jabłonnę (6 radnych).

Taka decyzja powiatowych rajców nie spodobała się części mieszkańców Jabłonny. Zaczęli się oni obawiać, że powtórzy się sytuacja sprzed czterech lat. Wtedy również Wieliszew i Jabłonna tworzyły jeden okręg wyborczy. Jabłonnie „przysługiwało” wtedy 3 radnych, a mniejszemu Wieliszewowi „tylko” dwóch.

Jednak to właśnie Wieliszew „zainkasował” wtedy całą pulę pięciu miejsc w powiatowej radzie. Jabłonowscy kandydaci na własne życzenie, ze względu na brak umiejętności współpracy, wyolbrzymiane ambicje cześć kandydatów pozbawili własną gminę reprezentacji na szczeblu władzy powiatowej. Oczywiście pomogła w tym trochę sytuacja w Wieliszewie, gdzie kandydaci wystartowali pod znanymi, i wtedy silnymi, sztandarami oraz matematyka wyborcza, która premiuje współpracę – większe bloki i silne partie, a nie drobnicę, która nie potrafi wykrzesać z siebie nic łączącego.

Próbowali walczyć o mandaty tylko dla siebie

Wspomniana powyżej decyzja powiatowych rajców została zaskarżona przez mieszkańców Jabłonny. Na ich wniosek 11 lipca br. Komisarz Wyborczy w Warszawie wezwał powiatowych radnych do zmiany swojej decyzji do 21 sierpnia br. W przypadku braku reakcji ze strony radnych, to komisarz miał samodzielnie dokonać podziału powiatu na okręgi wyborcze.

Radni powiatowi postanowili jednak na atak odpowiedzieć kontratakiem. W ubiegłym tygodniu Rada Powiatu złożyła odwołanie od postanowienia komisarza. Wczoraj, tj. 28 lipca. Państwowa Komisja Wyborcza uznała odwołanie powiatowych radnych. Uchyliła decyzję Komisarza i jednocześnie skierowała sprawę do powtórnego rozpatrzenia przez Komisarza Wyborczego. Jednak z uzasadnienia uchwały wynika, że Komisarz Wyborczy nie ma już właściwie żadnego pola manewru i może jedynie przyznać rację powiatowym rajcom.

Takie same wybory

Zatem w najbliższych wyborach mieszkańcy gmin Wieliszew i Jabłonna będą ponownie wybierać wspólnych radnych. Ponownie przy urnach zdecydują, kto będzie „ich” radnym przez najbliższe cztery lata. I to właśnie mieszkańcy będą decydować, czy chcą w radzie widzieć osoby nie potrafiące współpracować, osoby sabotujące rozwój własnej gminy (tj. z Jabłonny), czy też ponownie do rady powiatu wybiorą radnych z sąsiedniego Wieliszewa.

 

O dyskusji radnych dotyczącej decyzji Komisarza Wyborczego pisaliśmy w artykule: Rada Powiatu odwoła się od decyzji Komisarza Wyborczego

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 11

  1. No cóż siła POwiatu jest większa niż samorządność jabłonowskich mieszkańców. Jeżeli POwiat legionowski nadal będzie się upierał przy swoich roszadach mieszkańcom gminy Jabłonna nie pozostanie inne wyjście jak wniosek o przyłączenie gminy Jabłonna do powiatu nowodworskiego. Będziemy mieli szpital powiatowy, a i znaczenie Jabłonny w powiecie nowodworskim będzie o wiele większe niż w legionowskim.

  2. grunt to znawstwo prawa komisarz wyborczy ponownie bedzie rozpatrywał skarge mieszkancow jabłonny z uwzglednieniem wskazówek Panstwowej Komisji Wyborczej; sprawa w dalszym ciagu jest otwarta

    • Grunt to opanowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. @Jacek dla ułatwienia – jeśli cały artykuł był za trudny, to przyłóż się chociaż do akapitu poprzedzającego śródtytuł „Takie same wybory”. Napisali jasno, że:
      – decyzja cofnięta,
      – sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia,
      – uzasadnienie zaś wiąże ręce tego komisarza.

  3. @Oliwia zobacz naglówek artykułu. Niezgodnosc z prawem nie jest jedyną przesłanką możliwości zmian, a na ewentualne postanowienie komisarza znowu przysługuje odwołanie do PKW, tym bardziej ze komisarz nie do konca spieprzyl postanowienie, bo PKW zwrociło sprawe do ponownego rozpatrzenia a nie musiało, mogło sie wypowiedziec co do istoty sprawy i ja definitywnie zakonczyc a tak jest w toku. Odwolanie od nowego postanowienia komisarza bedzie przysługiwalo także mieszkancom.

    • @Jacek zanim zaczniesz śnić, zerknij łaskawie do ordynacji:
      „Państwowa Komisja Wyborcza uchyla postanowienia komisarza wyborczego podjęte z naruszeniem prawa lub niezgodne z jej wytycznymi i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia.” – Art 11. ust 3. ordynacja wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
      PKW uchylając postanowienie komisarza, musi przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia. To jest obowiązując komisji, a niej jej uprawnienie, które daje złudne nadzieje frustratom. Komisarz teraz tylko posprząta bałagan, który zrobił i to zgodnie z wytycznymi PKW.

      Spawa jest zamknięta. żadne zaklęcia tu już nie pomogą 😉

      • Myszkin się przechrzcił?

  4. @ Oliwia przywołana przez ciebie ustawa została uchylona nie obowiazuję. Stosuje sie tu kodeks wyborczy i regulamin PKW. Rada Powiatu nie uchwaliła podziału na okregi po wejsciu w zycie kodeksu tzn ze stale okregi a które sie powołuja nie istnieją.Ciekawa sprawa jest brak uzasadnienia dla podzialu Serocka i Nieporetu w uchwale z 26 czerwca 2014 r. Czyli nie obowiazuje wskazana przez ciebie ustawa stad ze wzgledu na odpadniecie podstawy prawnej okregi z uchwaly z 2010 r. nie istnieją czyli o trwalosci tzw starych okregów niw ma mowy. Komisarz jak bylby cwany a po bledach widac ze nie jest moze spokojnie forsowac swoj pogląd- poprzedni oczywiscie nie podajac ze doszlo do naruszenia prawa.

  5. Sprostowanie – na 5 radnych – 1 mieszka w Gminie Jabłonna (Pan Szczodrowski). Andrzej Szczodrowski – na swoje 414 głosów więcej dostał w Gminie Wieliszew 259 na 414 głosów.
    Następnie radni mieszkający w Gminie Wieliszew – Sławomir Kwiatkowski więcej głosów uzyskał w … Gminie Jabłonna 431 na 806 uzyskanych głosów.
    Grażyna Trzaskoma mieszkająca w Gminie Wieliszew – 465!! na 666 głosów.
    Tak więc nie mówmy do końca, że Jabłonna nie ma swoich radnych. Chyba najwyższa pora, żeby zapytać się co radni zrobili dla gmin i powiatu i czy obecne władze powiatu i gminy Jabłonna były w stanie ze sobą się porozumieć. Może pora na lepszych kandydatów z Gminy Jabłonna a nie jakiś kanapowców znanych tylko na swojej uliczce.

  6. Widać pojawili się starzy oportuniści w komentarzach, którzy wiodą prym na wszystkich forach. Mocni są tylko w gębie. Jednak ze względu na kolejną porażkę, nawet imion swoich nie wpisali bo to wielcy specjaliści od ……. konfliktów wewnętrznych. Kolejny klaps w dupsko czeka ich w wyborach samorządowych.

    • Czas jełopie sie pogodzić, ze coraz wiecej osob myśli inaczej niz ty. I nie sądz innych własna miara, bo jak widzisz, pakujesz sie w maliny 🙂

Dodaj komentarz