W sobotę wchodzi w życie rejestr ciąż. Na czym będą polegały nowe przepisy z tym związane?

Beautiful pregnant woman holds small child clothes. Happiness. C

Od soboty (1 października br.) wejdzie w życie rozporządzenie szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego nakładające na personel medyczny obowiązek wpisywania informacji o ciąży do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Według nowych przepisów pacjentka nie będzie miała możliwości zakazania lekarzowi wpisania danych do systemu ani żądać od niego ich usunięcia z systemu. Nowe przepisy będą również dotyczyły wizyt i świadczeń udzielanych prywatnie. Dotychczas umieszczanie danych dotyczących ciąży w SIM było nieobowiązkowe.

 

 

Pod koniec 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić obowiązek wpisywania ciąż do Systemu Informacji Medycznej (SIM). Plany resortu zdrowia wywołały falę krytyki i zaniepokojenie wielu osób zarówno związanych ze służbą zdrowia jak również przyszłych rodziców (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

Z początkiem października br. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Sytemu Informacji Medycznej (SIM). Do 30 września br. wpisywanie dodatkowych informacji o stanie zdrowia pacjenta w tym o ciąży było nieobowiązkowe. Jak możemy dowiedzieć się z rozporządzenia, które wejdzie w życie 1 października personel medyczny będzie zobowiązany wprowadzać takie informacje do SIM, również dotyczące ciąży w związku z udzielaniem świadczenia zdrowotnego lub realizacją istotnej procedury medycznej.

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie nowych przepisów ma zmniejszyć ryzyko, że kobieta przyjmie niewskazane leki w ciąży na przykład w nagłej sytuacji takiej jak ratowanie życia. Dodatkowo w zamyśle resortu zdrowia nowe rozwiązanie ma ułatwić obieg dokumentacji medycznej i pozwoli ograniczyć koszty z tym związane.

Jak wynika z zapisów ustawy dostęp do informacji o ciąży pacjentki wpisanej do SIM będą mieli wyłącznie pracownik medyczny, który wpisał daną informację (dokumentację medyczną) lub pracownik, który w tym samym podmiocie kontynuuje leczenie danego pacjenta, a także lekarz, pielęgniarka i położna POZ, którzy zostali wybrani przez danego pacjenta oraz każdy pracownik medyczny w przypadku zagrożenia życia. W każdym innym przypadku dostęp do informacji medycznych pacjenta będzie wymagał jego zgody.

Czy będzie można nie wyrazić zgody na wpisanie ciąży do SIM?

Okazuje się, że zarówno w przypadku korzystania ze świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej jak i prywatnej niewiele będzie można zrobić. Personel medyczny będzie zobowiązany do wpisywania informacji o ciąży do Systemu Informacji Medycznej. Dane takie znajdą się w systemie nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży, kiedy częściej dochodzi do poronień. Pacjentka nie będzie miała możliwości zakazania lekarzowi wpisania danych do systemu ani żądać od niego ich usunięcia z systemu.

Kiedy informacja o ciąży zniknie z SIM?

Informacja o ciąży zawarta w SIM zostanie z niego usunięta m.in., gdy zakończy się porodem. Natomiast w przypadku, kiedy ciąża zakończy się poronieniem Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że o zakończeniu ciąży (tak jak w przypadku porodu) zaraportuje usługodawca w ramach działalności którego pracownik medyczny rozpoznał u pacjentki zakończenie ciąży przy udzielaniu świadczeń medycznych. Jeżeli jednak do poronienia dojdzie w domu a kobieta nie zgłosi się do lekarza wówczas z tym co przekazało Ministerstwo Zdrowia, ciąża będzie widoczna dla pracowników medycznych w SIM maksymalnie do pierwotnie wprowadzonej do systemu przewidzianej daty porodu.

Czy inne służby mogą uzyskać dostęp do rejestru ciąż?

Resort zdrowia tłumaczył wcześniej, że dostęp innych podmiotów do danych zawartych w SIM, w tym również do rejestru ciąż może mieć miejsce w przypadku m.in. sądu czy prokuratury na podstawie odrębnych ustaw. Dodatkowo dostęp taki miałby występować w ramach toczącego się postepowania.