Historia kościoła Parafii św. Józefa Oblubieńca w Legionowie

kosciol-garnizonowy

Kościół im. św. Józefa Oblubieńca w Legionowie, fot. AK (GP archiwum)

Kościół parafialny Parafii św. Józefa Oblubieńca to miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie. Usytuowany przy ruchliwej ul. Piłsudskiego w Legionowie budynek zdobi charakterystyczny witraż.

Parafia wojskowo-cywilna pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca mieści się w samym sercu Legionowa. Wszyscy zmierzający do stacji kolejowej lub podróżni wysiadający z pociągu przechodzą obok kościoła garnizonowego. W trakcie uroczystości państwowych i kościelnych mieszkańcy Legionowa mają możliwość podziwiania honorowych wart żołnierzy, maszerujących przed kościołem. Na samym środku gmachu świątyni widnieje napis Bóg, Honor, Ojczyzna, który przypomina o polskiej historii, priorytetach zasłużonych Polaków i jest drogowskazem dla młodych pokoleń.

Historyczny Proboszcz ks. płk Jan Mrugacz

Budynek kościoła został wybudowany w latach 90 XX wieku.  Mało przypomina wcześniejszą, wzniesioną przez starokatolików budowlę. Najstarsi mieszkańcy Legionowa wspominają powstały z cegły klimatyczny kościół i jego długoletniego wojskowego proboszcza ks. płk  Jana Mrugacza. Według relacji najstarszych parafian jego kazania przyciągały rzesze wiernych z całego miasta. Ksiądz Jan Mrugacz jest do dzisiejszego dnia wspominany przez mieszkańców jako niezwykle aktywny działacz społeczny i dobroczyńca. Był zaangażowany w budowę kina, stadionu miejskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego.  W elewacji budynku umieszczono tablicę upamiętniającą rozstrzelanych przez hitlerowców 48 mieszkańców Legionowa. Przez długie, trudne politycznie i religijnie lata parafia św. Jana Oblubieńca i św. Jana Kantego w Legionowie były jedynymi świątyniami na terenie miasta.

Aktywność świeckich

Obecnie parafia wojskowo-cywilna tętni życiem. Znany miedzy innymi z pięknego głosu ksiądz płk Zenon Pawelak jest tutejszym proboszczem od 2012 roku. Aktywne są w niej wspólnoty Caritas, domowego kościoła, żywego różańca, franciszkański zakon świeckich i ruch rodzin nazaretanskich. To właśnie dzięki wspólnocie Caritas w Parafii św. Józefa Oblubieńca organizowane są Niedziele Chleba, które przypominają o szacunku dla daru chleba. Przed wejściem do świątyni ustawiany jest kosz na chleb, który umożliwia przekazanie osobom potrzebującym niewykorzystanych przez mieszkańców bochenków.

Kolorowa historia godła polskiego

Ciekawym elementem dekoracyjno-historycznym kościoła garnizonowego jest przedstawiona za pomocą witraży historia polskiego godła. Jest ona wbudowana w taki sposób, aby przechodnie mogli ją dokładnie podziwiać o każdej porze dnia i nocy. Przed budynkiem kościoła pod witrażowym krzyżem zamontowano również jeden z Legionowskich Zdrojów PWK Legionowo, dzięki któremu mieszkańcy mogą w upalne dni pić wodę. Kościół garnizonowy gromadzi wokół siebie również harcerzy i harcerki, którzy asystują tam przy budowie bożonarodzeniowego żłóbka czy obchodach wielkopostnych. Jedyna tego rodzaju parafia w Legionowie, która oferuje nie tylko lekcje z życia duchowego, ale także lekcje patriotyzmu i historii.

/AK/