Legionowo. Miasto zapowiada ogólnomiejskie referendum w sprawie spalarni śmieci

kogeneracja-PEC-Legionowo_21

fot. GP/kg

Przedwczoraj poinformowaliśmy, że miasto Legionowo rozważa budowę instalacji spalarni śmieci na terenie PEC Legionowo. Dzisiaj poznaliśmy więcej szczegółów planowanej inwestycji.

 

Pierwsze informacje na temat planowanej inwestycji w spalarnię odpadów w Legionowie usłyszeliśmy w poniedziałek na Komisji Rozwoju Rady Miasta Legionowo. Wiceprezydent Marek Pawlak, a jednocześnie prezes PEC Legionowo, zakomunikował radnym, że takie rozwiązanie jest we wstępnej fazie planowania.

14 maja na stronie Urzędu Miasta Legionowo pojawił się artykuł rzucający więcej światła na te plany. Okazuje się, że inwestycja ma głównie uchronić mieszkańców przed stale rosnącymi cenami odpadów. Zmiana technologi docelowo ma także sprawić, że legionowski PEC do wytwarzania ciepła zaprzestanie wykorzystywać węgiel. – W instalacji mają być spalane śmieci wytworzone przez mieszkańców Legionowa, ewentualnie również okolicznych gmin. Koszt budowy takiej instalacji jest obecnie (przed jakimikolwiek analizami) niemożliwy do precyzyjnego oszacowania, ale na pewno będą to dziesiątki milionów złotych. Środki na ten cel PEC będzie próbował pozyskać w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz dofinansowania z Unii Europejskiej – poinformował na swojej stronie internetowej ratusz.

 

 

Więcej szczegółów dotyczących instalacji

Legionowo chce się wzorować na innych podobnych inwestycjach, które już powstały w Polsce. Jako przykład podawana jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK), która powstała w ramach Parterstwa Publiczno-Prywatnego miasta Poznań i Spółki Suez Zielona Energia oraz Białystok, gdzie tamtejszy sposób zagospodarowywania śmieci jest uznawany za najtańszy w kraju. Miasto przywołuje także przykłady z zachodu Europu – tylko we Francji działa 128 dużych zakładów termicznej utylizacji odpadów. W Niemczech jest ich 66, a w niewielkiej Szwajcarii aż 30. – podaje ratusz.

W Legionowie plany dotyczące budowy spalarni są częścią większego programu. – Planowane przedsięwzięcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów jest jednym z elementów Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. Na jego terenie funkcjonowałaby kompostownia odpadów zielonych, punkt selektywnej zbiórki odpadów oraz punkt napraw i ponownego użycia sprzętu elektronicznego oraz elektrycznego. Niezwykle ważny jest fakt, że w ramach planowanej inwestycji nie będą składowane śmieci (co wiązałoby się z uciążliwością dla okolicznych mieszkańców). Dodatkowo funkcjonowanie takiego przedsięwzięcia umożliwiłoby całkowitą rezygnację z korzystania w PEC z węgla, co wpłynęłoby na poprawę jakości powietrza w naszym mieście – informuje na stronie internetowej Ratusz.

Będzie referendum?

Co zrozumiałe budowa spalarni może wywołać szereg niepokojów społecznych. Mieszkańcy mogą obawiać się spadku jakości życia spowodowanej większą emisją spali, czy zwiększonym ruchem aut dostarczających surowiec do poszczególnych instalacji. Miasto planuje poprowadzić inwestycję w kilku krokach. Na początku podjęta ma być uchwała intencyjna, potem w przypadku jej przyjęcia mają być przeprowadzone analizy przez zespół ekspertów. Jeżeli one wskazałyby, że inwestycja jest potrzebna i spełni swoją rolę, to w mieście mają być przeprowadzone konsultacje i referendum. – Energetyczne wykorzystanie odpadów to trend, który będzie się rozwijał w Polsce w najbliższych latach na terenie wielu gmin. Wynika to z rosnącej ilości śmieci oraz wzrostu cen za ich utylizację. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy, którzy z roku na rok płacą coraz więcej za odbiór odpadów. Dzięki inwestycji w ekologiczną instalację termicznego przetwarzania z odzyskiem energii, możliwe będzie obniżenie dla mieszkańców Legionowa kosztów odbioru śmieci oraz cen ciepła dostarczanego przez PEC. Dodatkowo należy podkreślić, że jest to instalacja o znikomej emisji zanieczyszczeń, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w naszym mieście – mówi zastępca prezydenta miasta Marek Pawlak.