Powiat. Co z oddziałem ratunkowym w legionowskim szpitalu? Zawał serca wyleczą, ale udar mózgu tylko zdiagnozują

medycyna ratunkowa2

Medycyna ratunkowa, fot. WIM w Warszawie

Bóle w klatce piersiowej i brzucha, duszność, rany i drobne urazy – takimi nagłymi dolegliwościami zajmą się medycy z całodobowej Izby Przyjęć, uruchomionej w filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Legionowie. W przypadku ostrych stanów kardiologicznych i gastrologicznych chirurdzy zoperują chorych. Natomiast urazy nie będą w tej placówce operowane.

Kontynuujemy cykl, w którym szczegółowo opowiadamy o chorobach leczonych w filii WIM na legionowskich Piaskach. Tym razem ujawniamy szczegóły leczenia nagłych zachorowań zagrażających zdrowiu i życiu. Na najważniejsze pytania legionowian z powyżej wskazanego zakresu odpowiadają ordynatorowie wybranych oddziałów WIM w Legionowie, dr n. med. Jakub Klimkiewicz, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz dr Anna Czajka, kierowniczka Izby Przyjęć.

dr n. med. Jakub Klimkiewicz, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w WIM w Legionowie

dr Anna Czajka, kierowniczka Izby Przyjęć w WIM w Legionowie

 

W szpitalu WIM w Legionowie nie będzie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Proszę powiedzieć, co to w praktyce oznacza dla pacjentów?

Aby w strukturze danego szpitala działał SOR, muszą być spełnione określone warunki. Głównymi przeszkodami w stworzeniu SOR-u w Legionowie jest brak w strukturze szpitala oddziału neurologii, neurochirurgii, pracowni radiologii zabiegowej i oddziału traumatologii narządu ruchu. W naszym szpitalu działać będzie natomiast Izba Przyjęć, zapewniająca doraźną pomoc medyczną zgłaszającym się doń pacjentom. Izba Przyjęć będzie pełniła całodobowy dyżur, zapewniając pomoc medyczną w stanach nagłych. Z tego względu z nagłymi dolegliwościami, niekoniecznie trzeba będzie jechać do SOR-ów w pobliskich szpitalach. W przypadkach zachorowania na jednostki chorobowe, które wymagają leczenia przez specjalistów niedostępnych w naszym szpitalu będziemy przekazywać chorych do innych podmiotów leczniczych. Przykładowo – w szpitalu nie będzie oddziału neurologicznego. Nie zmienia to jednak faktu, że chory samodzielnie zgłaszający się z objawami mogącymi sugerować udar mózgu pod postacią zaburzeń mowy, podwójnego widzenia, osłabienia siły mięśniowej połowy ciała, drętwienia połowy ciała, czy zaburzeń równowagi będzie miał w trybie pilnym wykonaną diagnostykę taką jak np. badania laboratoryjne, czy tomografię komputerową głowy w protokole udarowym. Czas jest czynnikiem decydującym, jeżeli chodzi o minimalizację uszkodzenia mózgu. Po tym, jak pacjentowi zostanie udzielona wstępna pomoc, umawiane będzie ewentualne przeniesienie do innego szpitala. Prosimy pamiętać, że to nie dany oddział leczy pacjenta, ale leki podane przez personel.

Zamiast SOR-u w szpitalu WIM w Legionowie będzie Izba Przyjęć. Kto i w jakich przykładowych okolicznościach medycznych będzie mógł się do niej zgłosić?

Każdy chory zgłaszający się samodzielnie lub przetransportowany przez zespół ratownictwa medycznego otrzyma pomoc medyczną. Szpital będzie szpitalem publicznym, państwowym dostępnym dla każdego obywatela. Naszym celem będzie wstępna diagnostyka w Izbie Przyjęć i w przypadku wskazań do hospitalizacji, kwalifikacja pacjentów do właściwych oddziałów w szpitalu w Legionowie bądź w szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie. Do tej drugiej placówki, jako do tej mającej wyższą referencyjność, pacjenci będą przekazywani transportem medycznym. Poza tym, szpital WIM w Legionowie będzie funkcjonować w systemie ratownictwa medycznego na Mazowszu. Informacja o otwarciu tej placówki oraz o profilu jej działania zostanie przekazana Państwowemu Systemowi Ratownictwa Medycznego. W związku z tym, karetki będą mogły transportować do szpitala w Legionowie osoby wymagające pilnej pomocy w zakresie oferowanym przez szpital. Co za tym idzie, szpital będzie w stanie kompletnie zaopatrzyć osobę z zawałem serca, w tym również w ciężkim stanie. U takich osób wdrożymy diagnostykę, wykonamy zabiegi angioplastyki i będziemy je dalej leczyć w Oddziałach albo Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych albo Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Izba Przyjęć zapewni też pomoc medyczną w najczęstszych zachorowaniach z profilu chorób wewnętrznych i chirurgii. Oznaczać to będzie zajmowanie się chorymi z bólami w klatce piersiowej, bólami brzucha, dusznością i ranami. Leczenie pacjentów samodzielnie zgłaszających się na Izbę Przyjęć w ostrych stanach z zakresu urologii np. ostre zatrzymanie moczu, położnictwa np. krwawienie z dróg rodnych w drugim, czy trzecim trymestrze ciąży, neurologii np. udar mózgu, podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy ostra zakaźna polineuropatia nie będzie możliwe z powodu braku stosownego oddziału w strukturze szpitala. W takich wypadkach, po wykonaniu diagnostyki i stabilizacji funkcji życiowych, chorzy będą przekazywani do jednostek umożliwiających dalsze leczenie, w tym do klinik szpitala WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie.

Czy pacjent z urazem będzie przyjęty w szpitalu WIM w Legionowie?

Zgodnie ze schematem postępowania, karetki transportują ofiary ciężkich urazów głównie do szpitali pełnoprofilowych, czyli takich, które posiadają dyżurujące „na ostro” zespoły chirurgiczne, ortopedyczne i neurochirurgiczne. W pewnych wypadkach np. w izolowanym urazie brzucha z podejrzeniem krwawienia do otrzewnej i wstrząsem krwotocznym, zespół ratownictwa medycznego transportuje pacjenta do najbliższego szpitala. W takich przypadkach, po wstępnym zaopatrzeniu urazów, opanowaniu krwotoków i stabilizacji funkcji życiowych u chorych, będziemy ich przekazywać na dalsze leczenie zabiegowe do innych ośrodków dysponujących możliwościami odpowiedniego leczenia zabiegowego, np. do pozostałych klinik WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie. Na Izbę Przyjęć szpitala w Legionowie, pacjenci będą mogli się zgłaszać z urazami powstałymi w życiu codziennym. Proszę jednak pamiętać, że nasza placówka będzie zapewniać leczenie jedynie dorosłym pacjentom. W przypadku urazów pod postacią np. ran, skręceń, złamań, czy stłuczeń u dorosłych pacjentów samodzielnie zgłaszających się do tutejszego szpitala, nie wszystkie te urazy będziemy mogli kompleksowo opatrzyć, głównie z uwagi na brak w strukturze tutejszego szpitala Oddziału Traumatologii Narządu Ruchu. I tak urazy lżejsze zaopatrzymy na miejscu kompleksowo. Będzie tu można wykonać m. in. płukanie rany, szycie, opatrunek, czy też podanie odpowiednich leków np. antybiotyków i anatoksyny tężcowej. Pacjenci z poważniejszymi urazami np. ze złamaniem kości promieniowej, czy kostki będą przez nas jedynie diagnozowani i wstępnie zaopatrywani. Tych chorych, po wykonaniu diagnostyki obrazowej np. rtg lub tomografii komputerowej złamanej kończyny wstępnie zaopatrzymy i odeślemy do innych jednostek, w tym do klinik WIM w Warszawie. W szpitalu w Legionowie nie będziemy wykonywać operacji u pacjentów z urazami.

Czy pacjent z zawałem serca lub innym schorzeniem wymagającym pilnej interwencji chirurgicznej np. z zapaleniem wyrostka robaczkowego, czy otrzewnej z terenu powiatu legionowskiego zostanie przewieziony przez karetkę do szpitala WIM w Legionowie?

Tak. W szpitalu WIM w Legionowie działać będzie całodobowy dyżur Izby Przyjęć oraz Oddziałów Chirurgii Ogólnej, Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych oraz Ginekologii Małoinwazyjnej i Endoskopowej. Tak więc całodobowo chorzy będą diagnozowani i leczeni w tym szpitalu. Dyżur chirurgiczny oznacza też całodobową możliwość wykonywania operacji w trybie pilnym. Chodzi tu m.in. o operacje wycięcia wyrostka robaczkowego, czy też te z zakresu perforacji przewodu pokarmowego. Natomiast dyżur hemodynamiczny w Oddziale Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych zapewni ciągłą gotowość do ostrej interwencji w zawale serca.

Czy pacjent np. z ostrą reakcją alergiczną będzie przyjęty w szpitala WIM w Legionowie?

Tak. Chory z ostrą reakcją alergiczną będzie przyjęty na tutejszą Izbę Przyjęć i uzyska stosowną pomoc. W razie konieczności zostanie hospitalizowany w Oddziale Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych lub w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Tak nowoczesny i piękny szpital, a zapomniano o nefrologii, której w okolicy wcale nie ma. Nefrologia i stacja dializ jest ogromnie potrzebne. Najbliższe stacje dializ znajdują się albo w Warszawie, albo w Wołominie. W powiecie legionowskim są przecież pacjenci, którzy co drugi dzień muszą być dializowani.

Przewlekłe choroby nerek takie jak m.in. niewydolność nerek, kamica, glomerulopatie, czy nefropatia cukrzycowa mogą być diagnozowane w Oddziale Kardiologii Interwencyjnej i Chorób Wewnętrznych, ponieważ szpital w Legionowie będzie miał zaplecze diagnostyczne i kadrowe do tego. Konsultacja specjalisty nefrologa będzie mogła być zapewniona w systemie ambulatoryjnym lub zdalnym. W takim wypadku nefrolog zapozna się z chorym i odpowiednimi badaniami wykonanymi u niego w szpitalu w Legionowie. Na wysokospecjalistyczne procedury np. na biopsję nerki, chorzy kierowani będą w trybie planowym do odpowiednich jednostek, w tym do pozostałych klinik WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie. Natomiast w sytuacjach zagrożenia życia związanego z chorobami nerek np. w przewodnieniu lub w przypadkach zbyt wysokiego stężenia potasu chorzy w trybie pilnym będą mogli być leczeni w szpitalu w Legionowie. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie bowiem miał w swoim wyposażeniu aparaty do terapii nerkozastępczej, które będą mogły być wykorzystywane do leczenia najpilniejszych przypadków zachorowań.

Czy na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala WIM w Legionowie będą trafiać tylko pacjenci po operacjach wykonanych w tej placówce? Czy pogotowie ratunkowe będzie mogło przywozić na ten oddział pacjentów także z zewnątrz?

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala WIM w Legionowie będzie przyjmował krytycznie chorych pacjentów z oddziałów szpitalnych szpitala w Legionowie, jego Izby Przyjęć oraz – po uzgodnieniu miejsca – pacjentów z innych szpitali. Osoby przywiezione przez pogotowie ratunkowe, bądź zgłaszające się samodzielnie do szpitala w Legionowie jak najbardziej będą przyjmowane i leczone w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, jeżeli wymagać tego będzie ich stan zdrowia.

Szefostwo WIM w Warszawie tłumaczy różnice między szpitalnymi SOR-ami i izbami przyjęć. Wskazuje też, że obie te jednostki są z mocy prawa zobowiązane do całodobowego świadczenia procedur ratujących życie z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć medycyny ratunkowej.

System Państwowego Ratownictwa Medycznego umożliwia zapewnienie pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia bez zbędnej zwłoki. Ogniwa systemu, a więc zespoły ratownictwa medycznego naziemne i lotnicze oraz szpitalne oddziały ratunkowe i centra urazowe, działają w trybie całodobowym, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. W szpitalach, w których ze względów organizacyjnych nie utworzono SOR-ów, funkcjonują izby przyjęć, które zaliczane są do grupy oddziałów szpitalnych współpracujących z systemem, wyspecjalizowanych w leczeniu nagłych zachorowań zagrażających zdrowiu i życiu. Zespoły ratownictwa medycznego transportują pacjentów wymagających pilnej pomocy medycznej bezpośrednio do tych szpitali, które są w stanie udzielić świadczeń medycznych ratujących zdrowie i życie, kluczowych dla danego zachorowania. Pacjenci zgłaszający się samodzielnie w stanach wymagających natychmiastowych lub pilnych działań ratunkowych, uzyskują w izbach przyjęć wstępną pomoc, tj. diagnostykę oraz niezbędną stabilizację stanu ogólnego, a celem dalszego leczenia przyjmowani są do docelowego oddziału na bazie własnego szpitala lub odpowiednim transportem medycznym przewożeni są do innego ośrodka. Tak szpitalne oddziały ratunkowe jak i izby przyjęć zobowiązane są do całodobowego świadczenia procedur ratujących życie z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć medycyny ratunkowej.

Materiał prasowy został opracowany przez pracowników WIM w Warszawie na podstawie pytań mieszkańców Legionowa i okolic.