VIII Krajowe Warsztaty Mozaiki i Witrażu w Legionowie: Sobotnie igraszki z kolorowym szkłem i mozaiką

GP2

28 stycznia 2023 roku w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyły się VIII Krajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki zorganizowane przez legionowską pracownię witrażu EeasyArt oraz fundację “Promień Słońca”. Na spotkanie przybyło ponad 40 uczestników.

Warsztaty które odbywają się po raz kolejny zdobywają sobie coraz więcej zwolenników. Podziękowania i kwiaty od wszystkich uczestników otrzymała niezwykła osoba, autorka wielu wspaniałych prac mozaikowych, prezentowanych w 2018r podczas konferencji” Nieznane skarby polskiej sztuki witrażowej” na wystawie w Poczytalni Legionowo pani Ula Kotarba. Mistrzyni sztuki mozaikowania bierze udział w warsztatach i opiekuje się grupą mozaikową od początku projektu. Organizatorzy cieszę się bardzo, że mogą w sobotę w czasie wolnym zaoferować szeroką gamę różnorodnych zajęć.

 

Grupa witrażowa pod kierownictwem mistrza witrażu Andrzeja Bochacza oraz pedagoga specjalnego, nauczycielki Placówki Anny Skiścim wykonywała różnego rodzaju projekty ze szkła. Druga grupa prowadzona przez panią Ulę Kotarbę przygotowywała projekty mozaikowe. Obie grupy miały duże możliwości wyboru, ponieważ organizatorzy przygotowali szeroką gamę materiałów oraz narzędzi. Każda z grup wykorzystywała swoje zdolności i wyżywała się w tworzeniu. W warsztatach uczestniczyły całe rodziny. Niezależnie od wieku wszyscy jak jeden mąż poświęcali swoją uwagę rodzinnym projektom. To wspaniałe widzieć jak tego typu działania łącza ludzi. Przyglądałem się im jak dzielą się pracą jedni rysują wzorce, szablony drudzy przycinają materiał, a inni łączą elementy.  Byłem zachwycony pracami, ich kolorystyką, pomysłami wykorzystania naturalnych kształtów materiałów.

Wielkie poczucie satysfakcji i radości ze wspólnego działania

Spotkania na warsztatach mozaiki, witrażu dają uczestnikom wielkie poczucie satysfakcji i radości ze wspólnego działania. Uczą pracy zespołowej, aby jej efekt końcowy przynosił zadowolenie wszystkim wykonującym ją. Na spotkaniu grupy witrażowej prowadzący dzielili się swoją wiedzę i umiejętnościami z uczestnikami. Wykonywali oni zawieszki z kolorowego szkła z zamiarem przekazania ich w prezencie swoim bliskim. Dlatego też dokładali wszelkich starań, aby ich dzieła były najpiękniej, najdokładniej wykonane.

 

O warsztatach można pisać bardzo dużo najważniejszym. Ich najważniejszym celem jest nauka spędzania wolnego czasu przez całe rodziny. Organizatorzy chcą, aby rodziny uczyły się wspólnego spędzania czasu. Uczyły się organizacji tego czasu, tak aby wszystkim wspólne przebywanie sprawiało radość było zachętą dla młodych do aktywnego działania twórczych poszukiwań i rozwiązań.  To spędzanie wspólnego czasu sprawia również inne dodatkowe efekty. Uczestnicy odrywają się od rutynowych działań i na chwilę zapominają o smartfonach telefonach, smsach i stronach społecznościowych. `Podczas spotkania koncentrowali uwagę na sobie, swojej rodzinie Takie twórcze spędzanie wolnego czasu jest formą terapii indywidualnej i rodzinnej. Poprzez działanie, dzielenie się emocjami wiedzą i umiejętnościami. Rodzina Maćka, uczestniczy w tych artystycznych spotkaniach od dawna. „Nie jest to pierwszy raz. – mówiła mama Maćka – Już od kilku lat bierzemy w tym udział. Atmosfera na warsztatach jest wyjątkowa, dlatego Maciek od dłuższego czasu zastanawiał się, kiedy one się odbędą. Dzisiaj jak co roku przyjechaliśmy razem, tak rodzinnie. W trakcie warsztatów był bardzo aktywny. Jak mógł wspierał bliskich przy wykonywaniu ikony Matki Boskiej. Bardzo angażował się w wyszukiwaniu różnych elementów do mozaiki, ciął szkiełka na małe kawałki.  Kiedy nie mógł poradzić sobie sam to wiedział kogo poprosić o pomoc. Mila atmosfera na warsztatach sprzyjała rozmowom, opowieściom o ciekawych wydarzeniach z życia. Te warsztaty to coroczne wydarzenie, na które zawsze czeka Maciek i my jego rodzina. –podkreśla pani Karpiuk.

 

Współpraca, osiągnięcia i plany na przyszłość

Krajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki są nie jedynym choć istotnym elementem współpracy pracowni witrażu EasyArt i fundacji „Promień Słońca”.  Obie organizacje ściśle współpracują w znanym w powiecie legionowskim projekcie „Okruchy czasu”. Dzięki tej współpracy w tworzenie witraży i mozaik zostało zaangażowanych wiele grup ludzi. A efekty tego działania widoczne są na Ratuszu legionowskim. Zostały już wykonane dwie okolicznościowe mozaiki jedna z okazji 70-lecia nadania praw miejskich, a druga na 90-lecie wyprawy Aliny i Czesława Centkiewiczów na biegun północny. Za tą pierwszą autorzy zdobyli główną nagrodę w konkursie IMPULS KULTURY-MAZOWIECKA NAGRODA INSPIRACJI KULTURALNYCH  2022 -Mozaika i witraż cyklu okruchy czasu. Andrzej Bochacz właściciel legionowskiej pracowni witrażu EasyArt zapowiada następne poważne działania w roku 2023.  Dzięki spotkaniom i warsztatom wzrasta liczba pasjonatów sztuki witrażownictwa i mozaikowania. Coraz więcej ludzi zaczyna się bawić kolorowymi szkiełkami i mozaikami.

Jerzy Jastrzębski