Dzisiaj

19°C
ciśnienie 1022 hpa,

Jutro

21°C
min. 13°C, maks. 21°C
ciśnienie 1023 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 9.3 µg/m3 (37% normy)Ozon gazowy (O3): 56.04 µg/m3 (47% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 5.3 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 34.8 µg/m3 (17% normy)

Dzieci z Legionowa tworzą lalki niosąc pomoc dla Sudanu Południowego

Komentowanie wyłączone
Majka Jeżowska Wszystkie Kolory Świata

W Polsce kampanię wpiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska (fot. unicef.pl)

Przedszkolaki i uczniowie z Legionowa biorą udział w III edycji akcji charytatywnej „Wszystkie kolory świata”. W tym celu własnoręcznie szyją laleczki – każda zabawka ma swój akt urodzenia oraz strój i wygląd odpowiadający kulturze wybranego kraju.

Dorośli, by wesprzeć akcję, mogą licytować uszyte laleczki. Sprawdziliśmy, jak w poszczególnych placówkach przebiega akcja.

W ramach projektu „Wszystkie kolory świata” dzieci przy pomocy rodziców, dziadków i nauczycieli szyją lalki, przedstawicieli różnych narodowości, o różnych strojach i kolorach skóry. Następnie zabawki wystawiane są na sprzedaż. Cena wywoławcza za 1 laleczkę wynosi 10 zł. Pozyskane pieniądze do końca lutego przekazane zostać mają na konto UNICEF. Celem akcji jest zebranie funduszy na zakup szczepionek ratujących życie setek dzieci z Sudanu Południowego. Przy okazji projektu dzieci nie tylko uczą się pomagać, ale także kształtują postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. W poprzednich dwóch edycjach tej akcji uczestniczyło łącznie ponad 1700 placówek z całej Polski. W tym czasie udało się pozyskać ponad 1,1 miliona złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone i Czadzie. Jak w poszczególnych placówkach przebiega akcja?

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

Szkoła do promocji akcji wykorzystała Facebook (link TUTAJ). Codziennie na fanpage’u placówki zamieszczane są zdjęcia 2 – 5 laleczek. Zabawki licytować można w komentarzach pod fotografią od godziny 9:00 do 21:00. Cena wywoławcza każdej lalki wynosi 10 zł. Licytację wygrywa uczestnik, który do momentu zakończenia aukcji złożył najwyższą ofertę. Osoba, której udało się wygrać licytację, zobowiązana jest do zapłacenia ceny nabycia w terminie do 7 dni w gabinecie pedagoga lub psychologa szkolnego. Tam też otrzyma wylicytowaną laleczkę. Poniżej prezentujemy pełną galerię zdjęć przygotowanych laleczek. Zachęcamy do codziennego odwiedzania fanpage’u szkoły i licytowania zabawek.

Przedszkole Miejskie nr 2 w ZSP 2

Choć część uszytych przez przedszkolaków laleczek została już zarezerwowana przez rodziców, blisko 30 sztuk jest jeszcze na sprzedaż. W tym celu w najbliższy wtorek (17 lutego) po godz. 12:00 maluchy ze swoimi laleczkami przemaszerują po okolicach przedszkola. Grupa dzieci z opiekunami uda się m.in. do Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, by tam zlicytować zabawki.

Przedszkole Miejskie nr 1 im. M. Kownackiej

Przedszkole nr 1 w akcję „Wszystkie kolory świata” włączyło się po raz pierwszy. Dzieci ciągle jeszcze szyją laleczki, dlatego nie wiadomo jeszcze, ile zabawek ostatecznie uda się wyprodukować. Z UNICEF placówka otrzymała 60 arkuszy aktów urodzenia i nauczyciele liczą na to, że do wszystkich uda się przypisać jakąś osobowość.  Dzieci swoje laleczki szyją zarówno w domu z rodzicami, jak i w przedszkolu podczas zajęć. Wyszywaniu towarzyszą rozmowy dydaktyczne, mające na celu pobudzić empatię przez uświadamianie maluchom, jak żyją dzieci z Afryce. Zabawki kupić będzie można podczas wystawy, której dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że odbędzie się to przed końcem lutego.

Przedszkole Miejskie nr 9

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 laleczki wyszywają w swoich domach. W projektowaniu i przydzielaniu im narodowości ułatwia im wiedza zdobyta podczas prowadzonych międzykulturowych programów edukacyjnych, podczas których dzieci poznawały kraje świata, zapoznawały się z wybranymi zwyczajami i tradycjami. Dzięki tym innowacjom różnorodność lalek jest bardzo szeroka. – Mamy Eskimosów, Peruwiańczyków, Wietnamczyków, laleczki afrykańskie, a także nasze polskie ludowe – wymienia dyrektor Beata Piasecka. Na chwilę obecną powstało ponad 40 zabawek, a termin ich oddawania przedłużono do 13 lutego. Tutaj nie odbędzie się żadna licytacja ani inne większe wydarzenie, podczas którego sprzedawano by laleczki. – Rodziny, w których „rodzą się” szmaciane zabawki, są tak silnie związane emocjonalnie z lalkami, że przedszkole daje im prawo pierwszeństwa do adopcji. – informuje dyrektor. Rodzice zamawiają, deklarują kwoty i kupują. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na tego typu wydatki, dlatego dla samotnych laleczek opiekunowie poszukiwani są za pośrednictwem poczty pantoflowej.

„Rodzinne” zdjęcia lalek z przedszkola nr 9:

Przedszkole Miejskie nr 5

W Przedszkolu Miejskim nr 5 zanim zaczęło się wyszywanie, odbyło się losowanie. Grupy losowały między sobą kraje takie jak Japonia, Madagaskar, Sudan, Indie, Meksyk.  Następnie przez tydzień uczyły się o wylosowanym państwie. Przedszkolaki dowiadywały się m.in. jakie imiona noszą dzieci w danym kraju, jak się ubierają, jakie mają tradycje itp. Gdy zdobyły niezbędną wiedzę, w domach wspólnie z rodzinami zabrały się za wyszywanie. Na chwilę obecną wszystkie lalki już są gotowe. Maskotek jest około 40, można je oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w korytarzu przedszkola. Licytacja odbędzie się 24 lutego podczas koncertu przedszkolaków. Tego dnia dzieci wystąpią w przedstawieniach na temat tolerancji, kolorów skóry i równouprawnienia. Podczas imprezy nagrodzone zostaną wszystkie dzieci, które aktywnie włączyły się w akcję.

Potem konkurs

Placówki uczestniczące w akcji mogą zgłosić swoją najładniejszą lalkę do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez UNICEF. Trwać on będzie od 2 do 16 marca, a głosować będzie można za pośrednictwem aplikacji facebookowej. Nagrodą będzie koncert Majki Jeżowskiej, Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, w zwycięskiej szkole.