TESTY Y-DNA. Rusza realizacja projektu badań genetycznych i genealogicznych mieszkańców obszaru LGD Zalew Zegrzyński

ydna-inheritance

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Genealogie Nieporęckie otrzymało środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na realizację projektu pod nazwą „Nad dolną Narwią i Bugiem – badania DNA rodzin ze środkowego Mazowsza”. Dotacja została pozyskana za pośrednictwem programów Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński.

Celem projektu jest zbadanie pochodzenia (w sensie etnicznym) oraz kierunków i czasu migracji przodków rodzin zamieszkałych na terenie dolnego biegu Narwi i Bugu, zarówno mieszkających tu w epoce staropolskiej, jak i osiedlonych w dobie zakładania kolonii (w przypadku dóbr nieporęckich chodzi o: Aleksandrów, Anusinek, Augustówek, Beniaminów, Izabelin, Józefów, Małołękę, Marysin, Michałów, Stanisławów Drugi, Stanisławów Pierwszy, Sucie, Wolę Aleksandra) – do połowy XIX w. Nasze zainteresowania badawcze obejmują obszar zarówno dawnej gminy Nieporęt, z uwzględnieniem terenów włączonych obecnie do innych jednostek terytorialno-administracyjnych (Kąty Grodziskie, Kobiałka, Olesin, Ruskowy Bród, Michałów-Reginów) jak i obszar pobliskich parafii (Serock, Zegrze, Wieliszew, Chotomów, Radzymin, Dąbrówka, Barcice i fragmentarycznie inne). Chodzi tutaj o dawne granice parafii, co jest uzasadnione historycznym układem akt metrykalnych.

 

 

Projekt daje możliwość sukcesywnego tworzenia genealogiczno-genetycznej bazy informacji o dawnej ludności tego obszaru, do której będą mogli sięgać współcześni poszukujący swoich przodków. Pozwoli też na stopniowe odtwarzanie struktury osadniczej ludności od schyłku średniowiecza do połowy XIX w. oraz umożliwi ustalenie wzajemnych powiązań krewniaczych między ludnością zamieszkującą ten obszar w epoce staropolskiej a osadnikami z późniejszego okresu.

Na potrzeby projektu przyjęto, że w orbicie naszych zainteresowań powinny znaleźć się rodziny o następujących nazwiskach:

– odzwierzęce: Gąsior, Kawka, Kos, Lis, Pszczoła, Seroka, Skowroński, Szczur, Wrona, Wróbel, Zając;

– znane w okresie do połowy XIX w.: Aniołkowski, Bałdowski, Bartosiewicz, Borkowski, Bożuta, Burdelas, Cędrowski/Cendrowski, Cichocki, Cichoracki, Chmiel, Dąbkowski, Duliński, Dzierżanowski, Fluks, Gajc, Gajda, Galas, Garwoliński, Gembicz, Gera, Jasiński, Jaworski, Jusiński/Juszyński, Kaczmarczyk/Karczmarczyk, Kolatorski, Kostro, Kowalski, Krysiak, Krzyżanowski, Kukawka, Kuźma, Laskowski, Lewandowski, Marchlewski, Matera, Miecznikowski, Nagat, Olechowski, Ostrowski, Piela/Pielak, Pietrucha, Połaciniec/Połacieniec, Pogorzelski, Pisarek, Pogorzelski, Polak, Powała, Rembelski/Rębelski, Retko/Retka/Redka/Reda/Retmańczyk, Ryński, Sekunda, Sienkiewicz, Siwek, Smoczyński, Sołtys, Sosnowski, Stańczak, Sternik, Stromecki, Suska, Szabelewski, Szczotka, Szyperek, Trojanowski, Trzonkowski, Wardak, Waś, Wiśniewski, Wojda/Woyda, Więch, Zieliński, Zych, Żołek;

– wiązane z kolonistami olęderskimi: Baranowski, Berta, Filipowicz, Glubs/Glups, Gmurowski, Grudowski, Laps, Korzeniewski, Kuskowski/Kuśkowski, Kuhn, Kuliszek, Mańk/Mank, Szaturski, Tokarski, Woźniakowski, Zakrzewski.

Lista nazwisk nie jest ostatecznie zamknięta i w trakcie trwania projektu, oraz w jego kolejnych planowanych odsłonach, może być uzupełniana o kolejne.

 

 

Testy Y-DNA (wymaz z wewnętrznej części policzka) dotyczą wyłącznie mężczyzn i dzięki uzyskanemu finansowaniu są nieodpłatne. Aby się do nich zakwalifikować należy przedstawić przodków w linii męskiej co najmniej do pokolenia pradziadków urodzonych jeszcze w XIX w. (imiona i lata życia oraz miejscowość pochodzenia i zamieszkania). Uczestnikom projektu zapewniamy anonimowość: do wiadomości publicznej podane zostanie nazwisko rodziny, miejscowość, z której ona się wywodzi oraz wyniki badań. Te ostatnie będziemy publikować na przygotowywanej właśnie stronie internetowej, a jej adres zostanie podany wkrótce na naszym profilu na Facebooku: Genealogie znad dolnej Narwi i Bugu. Zachęcamy do śledzenia naszych cotygodniowych wpisów, gdzie można znaleźć wiele informacji dotyczących szeroko rozumianej historii regionu i dowiedzieć się o naszych działaniach.

 

3D Render of a DNA Helix

 

Zachęcamy zainteresowane osoby do mailowego kontaktu z nami (nazwiska.nieporet@gmail.com) w celu umówienia się na testy.

Spotkania z chętnymi do wzięcia udziału w projekcie połączone z pobraniem próbek odbędą się w salce parafialnej przy kościele w Stanisławowie Pierwszym, w dniach 16 i 23 lutego (czwartki) w godz. 18.00 – 20.00.

Osoby, które chcą poddać się testowi (mężczyźni w dowolnym wieku, w przypadku niepełnoletnich potrzebna jest zgoda i obecność któregoś z rodziców), powinny przez przynajmniej godzinę przed pobraniem wymazu nie myć zębów, nie jeść i nie pić. Przypominamy, że test Y-DNA jest bezpłatny i całkowicie bezbolesny, polega bowiem na pobraniu szpatułką wymazu z wewnętrznej strony policzka.

 

Wawrzyniec Orliński, Anna Salina

Stowarzyszenie Genealogie Nieporęckie