3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. O czym należy pamiętać wybierając się na przejażdżkę?

rower

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. Inicjatorem powołania tego święta jest Polak, były kolarz torowy Leszek Sibilski. 

 

 

Rower to wynalazek, który towarzyszy ludzkości już od ponad 200 lat. W 1817 roku niemiecki wynalazca Karl Drais skonstruował tzw. “maszynę biegową”. Był to pierwowzór roweru, w którym jednak, aby się poruszać trzeba było odpychać się nogami. Przez kolejne dziesięciolecia pojazd ten ewoluował zmieniając swój wygląd, aż w 1885 roku angielski wynalazca John Stanley skonstruował pojazd wyposażony w koła równej wielkości, kierownicę połączoną z widelcem i tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Wynalazca nazwał ten pojazd “Rover”. Wynalazek Johna Stanleya uważany jest za pierwowzór współczesnego roweru, który jest stale ulepszany i modyfikowany.

 

 

Światowy Dzień Roweru obchodzony 3 czerwca jest świętem młodym. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w kwietniu 2018 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem powołania tego święta jest Polak – Leszek Sibilski, były kolarz torowy, obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Waszyngtonie.

Rezolucja ONZ w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Roweru podkreśla, że rower powinien być traktowany jako środek transportu, który wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży. Dodatkowo ONZ zachęca, aby rower był traktowany jako środek komunikacji używany przez wszystkich członków społeczeństwa.

O coraz większej popularności jazdy na rowerze w Polsce może świadczyć uruchamianie przez prywatne firmy możliwości wynajmowania tych jednośladów w większych miastach i nie tylko. Rozwiązanie takie pozwala wynajmować rower i za niewielką opłatą można cieszyć się jazdą na rowerze bez konieczności jego kupowania. W Legionowie od 1 czerwca do 30 listopada mieszkańcy mogą ponownie korzystać Roweru Miejskiego dostarczanego przez firmę ACRO (więcej pisaliśmy TUTAJ).

O czym należy pamiętać w czasie jazdy rowerem?

Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Należy więc pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów w przypadku poruszania się po drodze. Rowerzysta w czasie jazdy po drodze posiada swoje prawa, ale również i obowiązki tak jak kierowcy samochodów czy motocykli.

Jedną z podstawowych zasad zawartych w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym jest stosowanie się do ruchu prawostronnego i dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że powinno się jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej.

Kolejnym przepisem jest korzystanie ze ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli został on wyznaczony w kierunku, w którym jedziemy.

Ważne jest również sygnalizowanie manewrów (np. przy skręcaniu) przez rowerzystów. Nie róbmy tego w ostatniej chwili, ponieważ może to stwarzać niebezpieczne sytuacje związane z samochodami.

Wielu rowerzystów zapomina również o obowiązku zejścia z roweru i przeprowadzeniu go przez przejście dla pieszych. Rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych w sytuacji, gdy porusza się drogą rowerową, a na pasach namalowany jest przejazd rowerowy. W Polsce jest to jeden z najczęściej łamanych przepisów przez rowerzystów, przez co dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z kierowcami samochodów, które często kończą się wypadkiem lub kolizją.

Co z wymijaniem przez rowerzystów samochodów stojących w korkach? W polskim prawie dopuszczalne jest omijanie i wyprzedzanie przez rowerzystów stojących lub wolno jadących samochodów, jeżeli dochodzi do tego na tym samym pasie ruchu.

Czy rowerzyści mogą jeździć po chodniku? Zasada jest taka, że nie powinni oni jeździć po chodniku, jest to wykroczenie, które może zakończyć się karą w wysokości 50 zł. Chodnik przeznaczony jest bowiem dla ruchu pieszego. Jednak jest od tej zasady kilka wyjątków:

  • Trudne warunki pogodowe uniemożliwiają bezpieczną jazdę ulicą,
  • Rowerzysta sprawuje opiekę nad dzieckiem do 10. roku życia, które porusza się chodnikiem na rowerze,
  • W sytuacji, kiedy ograniczenie prędkości na drodze przekracza 50 km/h.

Pamiętajmy jednak, że to pieszy ma pierwszeństwo na chodniku i w razie kolizji lub wypadku, to przeważnie rowerzysta ponosi odpowiedzialność.

Dodatkowo rowerzysta przed wyjechaniem na drogę powinien pamiętać o wyposażeniu swojego jednośladu w sprawny i działający sprzęt taki jak:

  • Jedno czerwone światło z tyłu, którego kształt nie jest trójkątny,
  • Światło białe lub żółte z przodu,
  • Minimum jeden sprawny hamulec,
  • Dzwonek lub sygnał dźwiękowy.

Kary za niedostosowanie roweru do jazdy po drodze mogą wahać się w granicach od 50 do nawet 500 zł. Wszystko zależy od liczby stwierdzonych nieprawidłowości przez funkcjonariuszy.