Zastanawiasz się, jak napisać CV? Te porady Ci pomogą

cv

Zobaczyłeś ogłoszenie o naborze na stanowisko, które jest takim, o jakim zawsze marzyłeś. Pracodawca podał określone warunki naboru. Podstawowym z nich jest dostarczenie życiorysu zawodowego.

Zastanawiasz się, jak napisać skuteczne Curriculum Vitae (z pomocą np. badania eyetracking), które otworzy drzwi do Twojej kariery zawodowej? Skorzystaj z poniższych porad.

Skuteczne CV jest jedną z podstawowych rzeczy, którą powinien mieć każdy, kto ubiega się o przyjęcie do pracy. Życiorys zawodowy, który w stu procentach spełni swoje zadanie, to taki, dzięki któremu otrzymasz pracę. Aby tak się stało, musi on być takim dokumentem, na który przyszły pracodawca zwróci swoją uwagę. Nie ma uniwersalnych życiorysów zawodowych, za każdym razem powinien on być dostosowany do konkretnego ogłoszenia, w którym pracodawca określił swoje potrzeby. Wygląd CV bardzo często jest zależny od branży. Na niektóre stanowiska pracy wymagane jest wyeksponowanie szczególnych umiejętności. Każda z branż ma swoją indywidualną specyfikę. Stworzenie skutecznego CV ma jednak kilka wspólnych cech niezależnie od branży, w jakiej zamierzasz pracować.

W pierwszej kolejności musisz bardzo dobrze przygotować się do napisania skutecznego CV. Tylko odpowiednie przygotowanie pozwoli w pełni odpowiedzieć na to, czego oczekuje pracodawca.

Skorzystaj z dostępnych w internecie stron, na których znajdziesz szablony CV. Zastosowanie odpowiedniego szablonu CV pozwoli uwydatnić wszystkie najważniejsze mocne strony. Szablony CV tworzone są przez specjalistów zajmujących się na co dzień zagadnieniami związanymi z rekrutacją.

Według ekspertów zajmujących się problematyką rekrutacji, CV ze zdjęciem ma większe szanse na to, aby zostało zauważone. Jest tylko jeden warunek, zdjęcie powinno być profesjonalne, spełniające określone kryteria. Na pewno niezbyt dobrym pomysłem będzie zamieszczenie swojego zdjęcia z wakacji.

Profesjonalnie stworzone CV nie jest historią całego życia. Powinny znajdować się w nim tylko najbardziej konkretne informacje, kto dotyczą pracy zawodowej. Jeśli wysyłasz swoje dokumenty drogą elektroniczną, to zapisz je wcześniej w pliku PDF.

CV krok po kroku

  1. Wybierz odpowiedni szablon dostosowany do tego, na jakie stanowisko kandydujesz.
  2. Wpisz dane personalne tj. miejsce zamieszkania, telefon, adres e-mail.
  3. Stwórz krótkie (maksymalnie 4-5 zdań) podsumowanie zawodowe. Umieść je na początku CV. Będzie to pierwsza informacja o Tobie, z którą zapozna się pracodawca.
  4. Wypunktuj wszystkie etapy swojego kształcenia, począwszy do tych najnowszych.
  5. Napisz o swoim doświadczeniu zawodowym, dodawaj kolejne miejsce pracy w odwróconej chronologii, od najwcześniejszych do najbardziej odległych w czasie. Dodaj okresy, w których pracowałeś, nazwy firm, branże i stanowisko.
  6. W wielu branżach znajomość języków obcych jest jednym z podstawowych wymogów wobec nowego pracownika. Warto poświęcić na przedstawienie swoich umiejętności językowych specjalną sekcję.
  7. Wpisz swoje umiejętności związane z tym, jaką pracę będziesz wykonywał. Odnieś się do tego, co pracodawca napisał w ogłoszeniu o pracę. Przedstaw swoje umiejętności w sposób mierzalny, zastosuj liczby i procenty.
  8. Umieść informacje o szkoleniach i kursach jeśli dotyczyły one podnoszenia kwalifikacji związanych z wykonywanym zawodem.
  9. Napisz o swoich zainteresowaniach. Pracodawcy przychylniejszym okiem patrzą na kandydatów, którzy mają pasję.
  10. Dodaj klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

W swoim CV używaj konkretów, zamiast pisać sloganami, dodaj informacje interesujące z punktu widzenia pracodawcy. Najważniejszym elementem każdego Curriculum Vitae jest jego treść. O swoim doświadczeniu napisz w sposób, który przekona pracodawcę. Zastanów się, co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy. Nie pisz ogólnikami. Większość kandydatów w swoich życiorysach zawodowych używa informacji bardzo ogólnych. Pisząc w ten sposób, nie wyróżnisz się niczym spośród wielu innych kandydatów. Unikaj informacji zbędnych, niemających żadnego związku z tym, jakie obowiązki masz pełnić na nowym stanowisku. Zbyt duża liczba informacji odwróci uwagę pracodawcy od wiadomości najbardziej istotnych, które mogą mieć wpływ na jego decyzję o zatrudnieniu właśnie Ciebie.

Słowa klucze

Skuteczne CV w swojej treści zawiera słowa kluczowe. Co to są słowa klucze i skąd je brać? Słowa klucze są to hasła, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę. Ich brak może oznaczać, że dla rekrutera Twoje Curriculum Vitae będzie praktycznie niezauważalne. Stanowisko i branża, gdzie składasz swoje CV, ma określoną specyfikę i to od niej zależą słowa kluczowe. Przykładowe słowa klucze dla branży związanej ze sprzedażą to: kluczowi klienci, target, długofalowe relacje. Dla branży związanej z zarządzaniem to np.: zarządzanie teamem, zarządzanie projektami, tworzenie strategii. Jeśli użyjesz właściwych słów kluczy, to Twoje Curriculum Vitae może zostać uznane za te, które najbardziej spełnia kryteria pracodawcy. Słowa klucze możesz znaleźć także w ogłoszeniu pracodawcy. Wystarczy tylko uważnie przeczytać, co zostało napisane w ofercie pracy.


Układ treści

Powszechnie wiadomo, że w dokumencie takim jak życiorys zawodowy, najważniejsza jest treść. Jeśli jednak ta treść ma być zauważona, to musi być odpowiednio poukładana. Wygląd CV to jeden z najważniejszych aspektów w procesie rekrutacji. Skorzystaj z dobrze dopasowanego szablonu CV. Pomoże to w tym, aby się wyróżnić spośród wielu innych kandydatów. Atrakcyjny wizualnie dokument stworzysz zaledwie w kilka chwil. Wybór szablonów jest bardzo duży, dostosowany do poszczególnych branż. Życiorys zawodowy powinien mieć długość mniej więcej kartki formatu A4. Ważna jest czytelność dokumentu, właściwy dobór czcionki i rozmieszczenie poszczególnych elementów. Możesz użyć pogrubień i podkreśleń, aby zaakcentować informacje, na których szczególnie Ci zależy.

Profil zawodowy

Umieść profil zawodowy na samej górze dokumentu. Jest to sekcja, na którą rekruter spojrzy w pierwszej kolejności. W profilu zawodowym wymień dwa osiągnięcia, które uzyskałeś dzięki kompetencjom wymienionym w ogłoszeniu o pracę. Profil zawodowy powinien składać się z trzech części takich jak to kim jesteś, jakie są Twoje osiągnięcia, gdzie chcesz pracować. Napisz go zwięźle i konkretnie, używając chwytliwych sformułowań. Ma to być swego rodzaju krótka reklama Twojej osoby. Używaj języka korzyści, pokaż pracodawcy, że Twój cel zawodowy jest zgodny z tym, jaki ma firma.

Nie wysyłaj jednego wzoru CV to wielu pracodawców, pamiętaj o tym, aby zawsze dopasować swoje Curriculum Vitae do konkretnej oferty pracy. Podkreśl swoje kluczowe kompetencje, daj się poznać z jak najlepszej strony. Jeśli zrobisz to umiejętnie, zyskasz o wiele więcej możliwości na to, aby otrzymać atrakcyjne zatrudnienie. Dokument CV tworzysz po to, aby zainteresować pracodawcę swoją kandydaturą. Pomyśl o takich swoich umiejętnościach, kompetencjach, zainteresowaniach, które przykują wzrok rekrutera. Na napisanie skutecznego życiorysu zawodowego daj sobie tyle czasu, ile na to potrzebujesz. Nie śpiesz się, zrób to starannie, dokładnie i z pomysłem.