VII Dni Osób Niepełnosprawnych w narodowych barwach. Spotkania z mieszkańcami DPS w Legionowie

IMG_20181107_115345_HDR

 

W dniu 7 listopada 2018 roku w DPS Kombatant w ramach VII Dni Osób Niepełnosprawnych odbyły się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Chór Erin pod kierownictwem Małgorzaty Andrzejewskiej wykonał w pięknym stylu szereg najważniejszych utworów związanych z naszym Narodowym Świętem Niepodległości, 11 listopada. A swoje występy rozpoczął od wykonania hymnu, a następnie rozbrzmiały się słowa pieśni: My pierwsza brygada, Piechota, Przybyli ułani, Rozszumiały się wierzby płaczące, Ułani, ułani malowane dzieci, O mój rozmarynie, Pałacyk, Michla, Warszawskie dzieci i Serce w plecaku. Pieśni to żywy pomnik dla tych, którzy przez lata walczyli o naszą wolność. Z powodu tej walki byli torturowani, zabijani, wywożeni na zsyłkę. Są one zarazem pomnikiem nadziei, wręcz pewności walczących, że Polska znowu będzie wolna. Ułożone chronologicznie opisywały tragiczne losy narodu polskiego.

– Każdy przygotowany przez zespół Erin koncert jest wielkim wydarzeniem dla wszystkich członków, ale ten na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości był wyjątkowy. Chórzyści włożyli ogrom  pracy, nie tylko grupowo, ale też indywidualnie (m.in nauka tekstów, próby w domu). Pracowaliśmy nad interpretacją utworów, co pozwoliło zróżnicować pieśni i piosenki, aby słuchacz mógł wczuć się w ich klimat i przeżywać je razem z nami –  mówiła Małgorzata Andrzejewska.

 

 

„Historia mieszka w ludziach” czyli spotkania z mieszkańcami DPS w Legionowie

Dni Osób Niepełnosprawnych to projekt łączący ludzi, integrujący wiele grup społecznych. W ramach tego projektu jest miejsce na spotkania najstarszego pokolenia z młodzieżą. W tym roku organizatorzy legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych wyszli z inicjatywą związaną z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości, aby poszukać tej historii w naszym otoczeniu. Wybór padł na mieszkańców DPS Kombatant. Tam udali się wolontariusze z Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego oraz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legionowie pod opieką nauczycielki Agaty Wysockiej- Bosko. Młodzież przez rok odwiedzała mieszkańców tego domu, rozmawiała o ich przeżyciach, ważnych wydarzeniach, których byli świadkami. Rozmowy były zapisywane na nośnikach elektronicznych. Przy okazji spotkań obejrzano setki starych zdjęć i uroniono wiele łez. Efektem tych wzruszających spotkań była prezentacja przygotowana przez wolontariuszy i przedstawiona w tym uroczystym dniu. Młodzież opowiedziała za pomocą słów i zdjęć, co wyniosła z tych spotkań. Wolontariusze dowiedzieli się, że dzięki takim ludziom jak ich rozmówcy żyjemy w wolnym kraju. Mieszkańcy swoim przykładem, życiem uczą miłości do ojczyzny i poszanowania wolności. Ich życie pokazuje, czym jest honor, odwaga, patriotyzm, poświęcenie. Prezentacja to wyraz wdzięczności za lekcje historii, etyki i życia. Całości występów artystycznych dopełniła drama wykonana przez młodszych uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II obrazująca ruchem, gestem, tańcem rozbiory Polski przez zaborców, drogę do wolności i jej odzyskanie. Wszystko w pięknej scenografii i barwach narodowych.

Podziękowania dla wolontariuszy i okolicznościowy tort

Członek Zarządu Powiatu Michał Kobrzyński, dyrektor DPS Kombatant Anna Kaczmarek oraz dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkoli Milenium Helena Olkucka w imieniu organizatorów VII Dni Osób Niepełnosprawnych wręczyli w statuetkę za działalność na rzecz mieszkańców DPS Kombatant społecznościom szkolnym Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, statuetki dyplomy i nagrody z Europejskiego Gimnazjum Językowego oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Legionowie.

Mieszkańcy DPS Kombatant przygotowali swoim gościom tort w narodowych barwach. To spotkanie było podsumowaniem długich owocnych rozmów i działań i przyniosło wiele interesujących nauk dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą kontynuowane. Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego (Zespół Szkolno-Przedszkolny Milenium w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, PCPR w Legionowie, Powiatowe Centrum Kultury w Legionowie) dziękują gospodarzowi DPS Kombatant w Legionowie za profesjonalne przygotowanie tego wspaniałego wydarzenia.

Jerzy Jastrzębski