Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa w Centrum

24.10.2019 - ZegrzeSekcja CyberFot. DWOT

Nowe szkolenia z cyberbezpieczeństwa realizowane w ostatnim czasie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pozostałych rodzajów SZ RP przyczyniają się do zwiększenia ochrony cyberprzestrzeni.

W 2016 roku NATO uznało cyberprzestrzeń za obszar działań, który musi być chroniony tak samo skutecznie w powietrzu, jak i na lądzie oraz morzu. Stała się więc ona jedną z pięciu wzajemnie uzupełniających się domen (oprócz lądowej, powietrznej, morskiej i kosmicznej) w których prowadzi się działania.

Cyberbezpieczeństwo to jedno z priorytetowych zadań w Siłach Zbrojnych RP. W celu jego zapewnienia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbywają się kursy przeznaczone dla administratorów sieci komputerowych: „Bezpieczeństwo cybernetyczne” (od 2016 r.) oraz „CCNA Security” (nowe szkolenie realizowane od października 2019 r.). Prowadzą je wykładowcy oraz instruktorzy z wykorzystaniem bazy szkoleniowej Centrum.

 

 

 

Na kursie „Bezpieczeństwo cybernetyczne” słuchacze poznają podstawowe informacje w zakresie: organizacji i funkcjonowania systemów reagowania na incydenty komputerowe, współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego, mechanizmów ochrony systemów operacyjnych i stacji roboczych, infrastruktury sieciowej, testowania oprogramowania, metodologii oraz narzędzi testowania penetracyjnego.

Szkoleniem bardziej zaawansowanym jest kurs „CCNA Security”. W ramach jego programu słuchacze szkolą się z zagrożeń bezpieczeństwa we współczesnych sieciach, zabezpieczania urządzeniami sieciowymi, technologii filtrowania ruchu ACL. Na kursie omawiane są również zagadnienia z zakresu systemów zapobiegania intruzom, metody wykrywania ataków, zabezpieczenia sieci lokalnych, systemów kryptograficznych, wirtualnych sieci prywatnych czy też zarządzania bezpieczną siecią.

W oparciu o infrastrukturę CSŁiI, Zespół Działań Cyberprzestrzennych Dowództwa WOT końcem września 2019 r. uruchomił także nowe szkolenia na potrzeby specjalistów cyberbezpieczeństwa z wykorzystaniem laboratorium Cyber Range. Jest to środowisko wirtualizacji zapewniające możliwość prowadzenia szeregu szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT oraz zajęć praktycznych tzw. CTF (Red Blue Team).

Poszerzanie oferty szkoleniowej w zakresie cyberbezpieczeństwa w Centrum oraz rozwój bazy szkoleniowej przyczynia się do zwiększenia ilości przeszkolonych słuchaczy, którzy tworzą, utrzymują i monitorują sieci teleinformatyczne na potrzeby WOT oraz pozostałych rodzajów SZ RP zwiększając tym ochronę cyberprzestrzeni.

 

 

 

Tekst i zdjęcie: kpt. Krzysztof Baran