Pakiet mobilności to szereg regulacji i zmian, które mają duży wpływ na polskie firmy z branży transportowej oraz ich prosperowanie. Zmiany decydują o wzroście kosztów i konkurencyjności firm. Czytaj więcej poniżej.
Zmiany wdrażane wraz z pakietem mobilności dla wielu przedsiębiorców są utrudnieniem w świadczeniu usług transportowych na terenie Unii Europejskiej. Na szczęście na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą usprawnić procesy logistyczne i zarządzanie zleceniami – jak m.in. oprogramowanie 4Trans, kalkulator czasu pracy kierowców, Easy TMS, Nawigator TMS, tachografy i Tachoscan Control, a także GBox Assist. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na temat pakietu mobilności oraz poznaj polecane programy usprawniające pracę w transporcie.
Najważniejsze zmiany wprowadzone z pakietem mobilności
Transport do 3,5 ton. Od 2022 roku obowiązuje wymóg w kwestii spełnienia warunków dotyczących przewoźnika drogowego. Dodatkowo należy posiadać finansowe zabezpieczenie na każdy pojazd do 3,5 tony.
Posiadanie licencji obowiązkowe. Pakiet Mobilności nakłada obowiązek posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika i licencji oraz spełnienia związanych z nią wymogów.
Delegowanie i dostęp do rynku. Pakiet mobilności uściśla też zasady podlegania pod delegowanie. Zależy to od rodzaju operacji transportowych – do tej pory kraje Unii Europejskiej mogły określać te zasady samodzielnie.
Łatwiejsze kontrole. To jeden z głównych celów wdrożonych przepisów.
Tachografy. Kierowcy transportu międzynarodowego mają obowiązek dokonywania wpisów w tachografach, zawierających symbol kraju, którego granicę przekroczyli. Wpisu należy dokonać na najbliższym postoju. Zgodnie z aktualnym planem wdrażania zmian, obowiązkowa wymiana tachografów jest planowana na 2025 rok.
Powrót kierowcy do bazy. Pakiet mobilności wprowadził zmiany dotyczące powrotu do bazy. Przewoźnik ma obowiązek tak zaplanować pracę kierowcy, by ten mógł raz na 4 tygodnie odpocząć przez tydzień.
Pakiet mobilności 2022 – podsumowanie zmian
W lutym oraz w maju 2022 roku zaczęły obowiązywać następne etapy pakietu mobilności. Parlament Europejski ustalił między innymi:
- wynagrodzenia dla kierowców delegowanych poza granice swojego kraju,
- definicję bazy firmy transportowej,
- przewozy kabotażowe,
- konieczność zgłaszania kierowców transportu międzynarodowego do systemu IMI,
- zmiany dotyczące obsługi i funkcjonowania tachografów.
W zarządzaniu zleceniami zdecydowanie może pomóc nowoczesne oprogramowanie 4Trans do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców, czytniki tachografów, kalkulator wynagrodzeń czy Nawigator TMS do kompleksowego zarządzania procesami spedycyjno-transportowymi.
Więcej na temat pakietu mobilności oraz narzędzi dla firm transportowych znajdziesz na stronie Inelo: https://inelo.pl/pakiet-mobilnosci/.