Chotomów. Prawie rok trwają rozmowy o rondzie, które ma powstać u zbiegu ulic gminnej Kisielewskiego i powiatowej Chotomowskiej. Po problemach, dotyczących samej zasadności budowy tego typu skrzyżowania, teraz samorządy spierają się o podział finansowania inwestycji.
Wójt Oldze Muniak zależy, by przed ukończeniem budowy Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego w Chotomowie na skrzyżowaniu Chotomowskiej i Kisielewskiego powstało rondo. Ma to być gwarancją poprawy bezpieczeństwa dla setek dzieci. Szkoła podstawowa ma działać już od września 2014 roku. By inwestycja miała szanse powodzenia, konieczna jest współpraca samorządów Jabłonny i powiatu. O ile na tę chwilę oba samorządy zgadzają się z koniecznością budowy, to nie mogą porozumieć się w kwestii finansów.
Trzy porozumienia
Pierwsze dwa projekty porozumienia przewidywały 50% udział w finansowaniu inwestycji obu samorządów. Koszty miały dotyczyć zarówno powstania dokumentacji jak i budowy ronda. Powstanie projektu wyceniono na 50 tysięcy złotych. Budowa ronda miała zostać objęta odrębną umową, a jej koszty również miały równo obciążać gminę i starostwo. Pierwsze prace miały rozpocząć się na wiosnę 2014 roku. Wójt Olga Muniak nie chciała jednak zgodzić się na jeden z warunków zawartych w porozumieniu: działkę przy szkole pod budowę ronda od prywatnego właściciela miała zakupić gmina Jabłonna i przekazać inwestorowi (starostwu).
Kto kupi działkę?
– Podczas poprzedniej sesji Rady Gminy, 25 września 2013 r., Rada Gminy na wniosek Wójta zabezpieczyła w budżecie środki w wysokości 25 000 zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania drogi powiatowej nr 1820W (ul. Partyzantów oraz ul. Chotomowska) z ul. Kisielewskiego na wysokości CEKS – zapewnia o chęci współfinansowania Michał Smoliński, rzecznik UG Jabłonna. – Obecnie jesteśmy na etapie porozumienia ze starostwem między innymi w zakresie wykupu gruntów – dodaje. W poniedziałek, według starostwa, zostało wysłane do Urzędu Gminy Jabłonna kolejne już porozumienie – trzecie. Podobnie jak poprzednio powiat chce finansować 50% kosztów wykonania koncepcji i budowy. Jak zapewnia Joanna Kajdanowicz w propozycji jest zawarta uwaga dotycząca możliwości wglądu gminy do dokumentacji i nadzór na każdym etapie jej tworzenia.
Negocjacje
Aby projekt miał szansę powodzenia musi powstać przed końcem 2013 roku. – Starosta podjął decyzję, by mimo braku zabezpieczenia finansowania ze strony gminy rozpocząć procedurę wyboru wykonawcy projektu technicznego. W najbliższym czasie rozpoczną się prace projektowe – pisze w komunikacie na stronie internetowej rzecznik starostwa Joanna Kajdanowicz. Starosta Jan Grabiec deklaruje, że zamierza wypełnić wcześniejsze obietnice złożone mieszkańcom i zbuduje to rondo z gminą czy bez gminy.
W poniedziałek (7 października) do UG Jabłonna wysłano kolejny projekt porozumienia. Tym razem bez spornego punktu o kosztach pozyskania zakupu działki pod tę inwestycję. Najprawdopodobniej starostwo wykorzysta specustawę i zapłaci odszkodowanie za część działki, która będzie konieczna pod budowę ronda. Obie strony wykazują ogromny brak zaufania do siebie, na przemian mówią o sporze i uporze drugiej strony a jednocześnie deklarują otwartość na dalsze negocjacje.
Z ostatniej chwili
Wg informacji ze starostwa dzisiaj (8 października) do Naczelnika Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Pawła Zająca
dotarł mail od Naczelnika Wydziału Inwestycji i Rozwoju Grażyny Woźnickiej z informacją o akceptacji aktualnej wersji porozumienia w sprawie budowy ronda przy Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowym. Porozumienie to dotyczy współfinansowania obu samorzadów gminy Jabłonna i powiatu legionowskiego projektu przebudowy skrzyżowania drogi powiatowej 1820W (ul. Partyzantów oraz ul. Chotomowska) z ul. Ksielewskiego w Chotomowie. Na realizację tego zadania każda ze stron deklaruje udział finansowy w wysokości 50% kosztów wykonania koncepcji. Proporcje te zostaną zachowane w przypadku zmiany ustalonej kwoty projektu, którą wstępnie ustalono na 50 tys zł. Jednocześnie porozumienie zawiera zapis, że gmina zastrzega sobie prawo wglądu w przygotowaną dokumentację, a zadanie jest realizowane przez powiat.
Jeśli chodzi o zasady finansowania samej budowy, porozumienie zawiera zapis, że strony oświadczają, iż podobne zasady współfinansowania jak w przypadku powstania projektu będą obowiązywać przy nadzorze inwestorskim i wykonywaniu robót budowlanych (50% gmina, 50% powiat). Na te okoliczność strony zawrą oddzielną umowę. Informację potwierdził Rzecznik Urzędu Gminy Jabłonna Michał Smoliński. – Oficjalne podpisanie porozumienia najprawdopodobniej odbędzie się w tym tygodniu. To wydarzenie zakończy pierwszy etap długich negocjacji pomiędzy samorządami.- dodaje Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Legionowie
Iwona Wymazał