Chociaż każdy człowiek przeżywa odejście i stratę na swój własny sposób, istnieją jednak pewne reakcje, charakterystyczne dla większości z nas. Zdarzają się one w różnych momentach, w innym tempie, z różną intensywnością. Bezsporne wydaje się jednak to, że każdy z nas zadaje sobie pytanie – jak żyć po stracie bliskiej osoby? Nie należy porównywać sposobów, w jaki ludzie przeżywają swój.
Gdy jesteśmy dziećmi czy ludźmi młodymi, żałoba najczęściej spowodowana jest odejściem dziadków lub rodziców. Przeciwnie jest w starszym wieku – żegnamy swoich rówieśników: krewnych, przyjaciół, dalszych znajomych. Jedną z trudniejszych strat dla seniorów jest śmierć współmałżonka, jednoznaczna z utratą głębokich więzi między dwojgiem ludzi, która może być czynnikiem ryzyka zaburzeń stanu zdrowia, patologizacji żałoby, a nawet śmierci.
Żałoba seniorów po stracie współmałżonka trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy i choć jest bardzo trudnym czasem, w większości przypadków prowadzi do przystosowania się do nowej sytuacji. Nie bez znaczenia pozostaje płeć – jak się okazuje mężczyźni przejawiają dłużej trwającą rezygnacje, bezradność, osamotnienie, pesymistyczną postawę wobec przyszłości, powolniejszą mobilizację sił po okresie żałoby. Strata współmałżonka jest u osób starszych głównym czynnikiem wzrostu poczucia osamotnienia, bezradności, pustki, tęsknoty, smutku, depresji, braku nadziei, a także intensywnego uczucia tęsknoty za osobą zmarłą. Niezależnie od płci seniorzy pogrążeni w żałobie odczuwają zmęczenie psychiczne, trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia zdolności planowania i przewidywania, skłonność do popełniania błędów.
Książka „Starość niejedno ma imię” autorstwa Barbary Szczepanowicz ukazuje temat odejścia. Lektura pomoże godnie i mądrze przeżyć starość oraz przygotować się do trudnego tematu jakim jest odejście. W wielu fragmentach książki autorka opisuje swoje osobiste przeżycia, rozmyślania i przedstawia próbę zmierzenia się z problemem utraty najbliższej osoby oraz wdowieństwem.
Ewa Milner-Kochańska
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych
KONKURS:
Osoba, która pierwsze prześlę poprawną odpowiedź na e-mail zdrowie@um.legionowo.pl otrzyma książkę „Starość niejedno ma imię”
Pytanie: Którego października obchodzony jest Dzień Osób Starszych?