TBS w Wieliszewie. Śledztwo zawieszone

TBS

TBS w Wieliszewie. Nie ma jeszcze opinii biegłego w śledztwie prowadzonym przez legionowską Prokuraturę Rejonową w sprawie nieprawidłowości finansowych wykrytych w Towarzystwie Budownictwa Społecznego „Wieliszew” (TBS).

 

Legionowska Prokuratura Rejonowa prowadząc śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w wieliszewskiej spółce TBS, zleciła dr Tomaszowi Kostrzewie, biegłemu z poznańskiego Sądu Okręgowego opracowanie opinii. W związku z przesłaniem akt sprawy do biegłego w lutym br., do czasu wydania przez niego opinii, zawiesiła ona swoje śledztwo. – Dopiero, kiedy będziemy mieć opinię biegłego w tej sprawie, będziemy mogli w oparciu o nią postawić zarzuty konkretnym osobom. Póki co, nikt nie ma postawionych zarzutów, a postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie, czy też osobom – informował jeszcze w kwietniu br. prokurator Ireneusz Ważny, szef legionowskiej Prokuratury Rejonowej.

 

Biegły drugi raz wydłużył termin sporządzenia swojej opinii

Biegły początkowo miał wydać opinię w tej sprawie do 30 czerwca br. – Opinia nie została jeszcze wydana. Z uwagi na zmianę jej zakresu określony został nowy termin jej sporządzenia tj. do 30 września br. – tłumaczyła w lipcu br. prokurator Katarzyna Ryniewicz-Smela, zastępca szefa legionowskiej prokuratury. – Biegły podał, iż nie jest w stanie opracować opinii w terminie do 30 września br. i wskazał, że opracuje ją do 29 listopada br. Postępowanie prowadzone w tej sprawie nadal zostaje zawieszone – wyjaśnił tymczasem na początku października br. prokurator Ireneusz Ważny, szef Prokuratury Rejonowej w Legionowie.

 

Biegły sprawdza dokumenty finansowe spółki

Biegły dr Tomasz Kostrzewa opiniujący w tym śledztwie ma m.in. wypowiedzieć się, czy wybór ofert firm, m.in. wykonujących naprawy dachów bloków przy ul. 600-lecia w Wieliszewie oraz lokalnej stacji odwodnienia był zasadny z punktu widzenia ekonomicznego i czy nie złamano tym samym ustawy o zamówieniach publicznych. Ma również zbadać, czy taki wybór ofert wyrządził szkody spółce TBS i ewentualnie w jakiej wysokości oraz kto za te ewentualne szkody ponosi odpowiedzialność. Biegły ma także sprawdzić zasadność z ekonomicznego punktu widzenia wysokości nagród i premii dla pracowników TBS-u, wypłacanych w latach 2010-2012. W jego gestii jest także wypowiedzenie się, czy koszty energii elektrycznej, naliczane przez TBS w latach 2010-2012, były wystawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ms