Skrzyźowanie drogi wojewódzkiej Nr 631 i 633 w miejscowości Nieporęt stanowiło jedno z najbardziej niebezpiecznych i kolizyjnych miejsc na terenie powiatu legionowskiego. Z uwagi na to, źe jest to główny ciąg komunikacyjny łączący sąsiednie gminy z Warszawą oraz Warszawę z Zalewem Zegrzyńskim, duźe natęźenie ruchu pojazdów, w szczególności w sezonie letnim oraz konieczność płynnego przemieszczania się pojazdów, jedynym właściwym rozwiązaniem była budowa ronda.
Z perspektywy trzech lat moźna stwierdzić, źe budowa ronda przyczyniła się do znaczącej poprawy płynności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyeliminowała prawie całkowicie kolizje drogowe, zwiększyła widoczności na skrzyźowaniu oraz bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Juź niedługo zostanie nazwane imieniem Jana Pawła II.
– W Gminie Nieporęt nie ma miejsca, które nosiłoby nazwę lub upamiętniłoby osobę Papieźa Jana Pawła II – mówi Wójt Gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur. – Dlaczego więc osoba Jana Pawła II nie miałaby zostać w jakikolwiek sposób uczczona w Gminie Nieporęt? Pracownicy urzędu uznali, źe czas po beatyfikacji Ojca Świętego jest dobrym momentem na tego rodzaju inicjatywę.
Papieź był turystą
Gmina Nieporęt jest gminą o profilu turystycznym, połoźoną bezpośrednio nad Zalewem Zegrzyńskim, który wraz licznymi obszarami leśnymi oraz ścieźkami rowerowymi, jest jej głównym atutem turystycznym. Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła był przykładem człowieka aktywnie uprawiającego turystykę. Wszyscy pamiętamy jego wędrówki po górach, jazdy na nartach czy spływy kajakowe. Papieź uprawiał turystykę opartą na kontakcie człowieka z naturą, otaczającymi nas pięknymi krajobrazami. – A gdzie o łatwiejsze miejsce do kontaktów człowieka z przyrodą, jak nie na malowniczo połoźonym terenie Gminy Nieporęt? – pytają mieszkańcy Nieporętu.
Wójt o Papieźu
– Chciałbym zauwaźyć, źe Jan Paweł II był ogromnym autorytetem – wypowiada się wójt Mazur. – Był człowiekiem, który poprzez swoją postawę, poglądy i wiarę jednoczył ludzi o róźnych postawach źyciowych, a jego słowa wpływały na wybór przez wielu właściwej drogi. Papieź budził zaufanie i stanowił wzór postępowania. Pontyfikat Jana Pawła II to „Wielki Pontyfikat”, który powinniśmy w pewien sposób uczcić i za który powinniśmy podziękować. Zgodnie z ww. przesłankami mieszkańcy Nieporętu postanowili nazwać rondo stanowiące najwaźniejszy układ drogowy w Gminie, prowadzący z Warszawy przez Ostrołękę, Łomźę do Augustowa i Suwałk i dalej do państw nadbałtyckich, zlokalizowany przy samych wodach Zalewu Zegrzyńskiego, rondem im. Jana Pawła II.
B.W.