- To event minęło.
Jabłonna. Pałacowe spotkania z muzyką. Muzyka rozrywkowa XIX i XX wieku
19 lutego 2017 o 13:00 - 14:00
Wydarzenie Nawigacja
Serdecznie zapraszamy na 146. koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, który odbędzie się 19 lutego 2017r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.
Okres karnawału, to czas radości i zabawy, dlatego też program najbliższego koncertu w całości poświęcony będzie muzyce rozrywkowej XIX i XX wieku. Zapotrzebowanie na ten rodzaj muzyki z biegiem czasu stawało się coraz silniejsze, stąd też w XIX wieku rozkwitła forma operetki, zwanej żartobliwie „podkasaną muzą” ze względu na lekką, melodyjną i łatwo wpadającą w ucho muzykę oraz nieskomplikowane libretto o charakterze komediowym. W XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstała natomiast forma musicalu, rozprzestrzeniając się szybko na cały świat. Jest ona popularna i chętnie wykorzystywana zarówno przez twórców teatralnych, jak i filmowych, aż do dziś.
PROGRAM
Georg Gershwin (1898-1937) I got rythm
Jerome Kern (1885-1945) Missisipi z musicalu Południowy Pacyfik
Robert Stolz (1880-1975) Ty jesteś władcą mojej duszy aria z operetki Faworyta
Karl Millöcker (1842-1899) Aria o Polkach z operetki Student-żebrak
Johann Strauss (1825-1899) Kto ślub nam dał duet z operetki Baron cygański
Sammy Fain (1902-1989) Miłość, to wspaniała rzecz
Aleksandr Alabiew (1787-1851) Słowik
Platon Majboroda (1918-1989) Matko moja, ja wiem
Luigi Denza (1846-1922) Funiculi, funicula
Karl Loeve (1796-1869) Aria Doolittle’a z musicalu My Fair Lady
Leonard Bernstein (1918-1990) Tonight duet z musicalu West Side Story
Jerr Bock (1928-2010) Gdybym był bogaczem aria Tewiego z musicalu Skrzypek na dachu
Jerry Bock (1928-2010) To świt, to zmrok duet z musicalu Skrzypek na dachu
Paul Anka (ur. 1941) My way z repertuaru Franka Sinatry
Fred Raymond (1900-1954) Ach, Juliska czardasz z operetki Błękitna maska
Robert Stolz (1880-1975) Brunetki, blondynki
Jewhen Hrebinka (1812-1848) Oczy czarne
Iwan Łarionow (1830-1889) Kalinka
Wykonawcy:
Grażyna Mądroch – sopran koloraturowy
Ryszard Morka – bas
Jan Zakrzewski – tenor
Adam Sychowski – fortepian
Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński
Grażyna Mądroch
Grażyna Mądroch – pierwsza dyplomantka znakomitej śpiewaczki koloraturowej Bogny Sokorskiej – słynnego „Słowika Warszawy”. Jeszcze w trakcie nauki zadebiutowała jako solistka w Teatrze Wielkim w Warszawie. Związana z Warszawską Operą Kameralną, śpiewa czołowe partie z oper Mozarta oraz z dzieł innych kompozytorów jak Rossini, Donizetti, Verdi. Od kilkunastu już lat śpiewa w mozartowskich festiwalowych przedstawieniach Warszawskiej Opery Kameralnej w Warszawie, Wiedniu, Madrycie, Bejrucie, Tokio, podczas Bodeńskiego Festiwalu w Friedrichshafen i Warszawskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej. W repertuarze ma partie operowe, oratoryjne, pieśni, wykonuje muzykę sakralną od baroku do współczesności, śpiewa także repertuar m.in. z operetek i musicali oraz piosenki filmowe. Występowała w wielu krajach m.in. Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, Słowacji, Austrii, Libanie i Japonii. Jest założycielką i prezesem fundacji im. Bogny Sokorskiej. W roku 2014 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dyplom Uznania za działalność na rzecz kultury. Od 2015r. prowadzi cykl koncertów „Podwieczorek z muzyką klasyczną” w Centrum Promocji Kultury Praga – Południe, gdzie promuje młode talenty i propaguje artystów, którzy już od nas odeszli. Koncerty cieszą się dużym powodzeniem i uznaniem, zarówno organizatorów, jak i publiczności
Ryszard Morka
Ryszard Morka – absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie Edmunda Kossowskiego. Jeszcze podczas studiów debiutował w przedstawieniu szkolnym partią Ariodatesa w operze Xerxses Haendla na scenie kameralnej Teatru Wielkiego, a rok później w 1978 został solistą warszawskiej sceny operowej. Uczestniczył w wielu tournée warszawskiego zespołu m.in. w Japonii, Hong Kongu, na Cyprze, w Grecji, Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Litwie. Zdobywca nagrody dla młodych śpiewaków za najlepiej wykonaną arię z oper Stanisława Moniuszki w Kudowie. Prowadzi czynną działalność koncertową, wykonując utwory z literatury pieśniarskiej oraz repertuaru muzyki sakralnej.
Jan Zakrzewski
Jan Zakrzewski w 1980 roku ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. II nagrody na Festiwalu J. Kiepury w Krynicy, II nagrody na Konkursie Pieśni i Arii Polskich w Wiśle, III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej im. M. Callas w Atenach, jest finalistą konkursu w Tuluzie. Występował we wszystkich teatrach operowych w Polsce a także na scenach operowych Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Partnerował najwybitniejszym solistkom polskich scen – m.in. Wandzie Polańskiej, Zdzisławie Donat, Krystynie Tyburowskiej, Barbarze Mądrej, Grażynie Brodzińskiej.
Adam Sychowski
Adam Sychowski ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Jerzego Sterczyńskiego. Od 1997 roku nieprzerwanie realizuje koncerty edukacyjne Filharmonii Narodowej. Występuje także w spektaklach tematycznych Teatru Buffo, gdzie m.in. wspólnie z Januszem Stokłosą gra duety fortepianowe. Współpracował z Teatrem Komedia oraz orkiestrą Concentus Pro Arte, Teatrem IMKA. Dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej (m.in. muzyka do filmów Mój Nikifor i Plac Zbawiciela). Brał udział w produkcjach telewizyjnych „Róże Gali”, „Przebojowa Noc”, „Złota Sobota”, a także w pierwszym na świecie musicalu w 3D o Poli Negri „Polita”. Współpracuje z wieloma instrumentalistami i wokalistami