Głośna sprawa związana z protestem mieszkańców przeciwko likwidacji Filii nr 1 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie nadal pozostaje nierozwiązana. Podczas gdy UML organizuje zespół ds. rozwoju biblioteki, bibliotekarze nadal zarzucają urzędnikom brak komunikacji.
Na początku listopada rozpocznie posiedzenie zespół, który ma zająć się przygotowaniem strategii rozwoju biblioteki. W skład zespołu zostali oddelegowani radni Małgorzata Luzak, Mirosław Pachulski oraz Zdzisław Koryś. Radni podjęli też uchwałę intencyjną w sprawie upoważnienia prezydenta do podpisania listu intencyjnego z Powiatem Legionowskim w sprawie utworzenia powiatowej instytucji kultury w budynku Filii Nr 1.
Dwa punkty biblioteczne
W tym tygodniu radni będą dyskutować nad zmianą statutu biblioteki polegającą na dodaniu punktu o wypożyczalni wraz z punktem bibliotecznym przy ulicy Olszankowej E oraz Punktem Bibliotecznym przy ul. Husarskiej 9. – Obecnie są przygotowywane pomieszczenia przy ul. Husarskiej 9 (36,98 m2) i ul. Piłsudskiego 3(32,6 m2). Lokal na Osiedlu Sobieskiego jest własnością SML-W i koszt dostosowania go do użytku poniesie spółdzielnia, natomiast lokal w budynku dawnego urzędu (zarządca KZB) nie wymaga dodatkowych prac remontowych – potwierdza rzecznik UML.
Brak odpowiedzi
Na wrześniowej sesji radni rozpatrywali wniosek o udostępnienie informacji publicznej Stowarzyszenia Zwykłego STOP Likwidacji Biblioteki na Sowińskiego w Legionowie , w którym proszono o informacje na temat finansów przeznaczonych dla biblioteki, raporty z wykonania zadań biblioteki dla powiatu, udostępnienia analizy dotyczącej zamiaru likwidacji filii oraz kontrolę księgozbioru biblioteki. Przyczyną, dla której stowarzyszenie zwróciło się z pytaniami do Rady Miasta, był brak odpowiedzi ze strony biblioteki. Niestety i tu srodze się zawiedli. Praktycznie na żadne z pytań nie otrzymali odpowiedzi. Rada Miasta odesłała ich do biblioteki.
Zespół ds. rozwoju
Bibliotekarze wydają się być rozczarowani, że tylko do 18 października w UML przyjmowano zgłoszenia do zespołu zajmującego się przyszłością biblioteki. Co więcej – zarzucają ratuszowi, że ta informacja była skrzętnie ukrywana. Decyzję o ostatecznej liście zaproszonych podjęła kierownik marketingu Anna Szczepłek. Urząd argumentuje, że pierwsze posiedzenie będzie miało charakter roboczy. Według urzędu oznacza to, że w tej dyskusji liczba uczestników powinna być ograniczona. Dopiero wnioski, które wypracuje zespół będą przedstawione szerszej publiczności. Najprawdopodobniej nastąpi to na początku przyszłego roku. Dodatkowo urząd planuje zlecić przeprowadzenie badań w celu określenia realnych potrzeb legionowskich czytelników, zarówno pod kątem rozwoju biblioteki jak i dodatkowej oferty oraz oczekiwań wobec tej placówki kultury.
Biblioteka centralna i punkty biblioteczne
Plany prezydenta Piotra Zadrożnego wydają się być więc skrystalizowane. Urząd Miasta Legionowo zmierza ku stworzeniu jednej centralnej biblioteki w pomieszczeniach Centrum Komunikacyjnego oraz kilku punktów bibliotecznych na terenie miasta.
iw