Nowy cykl imprez „Markowe Wieczory” został zainaugurowany 3 marca w kameralnej sali Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Norwida. Po występach gwiazd piosenki i kabaretu otwarto wystawę „La Femme – kobieta inspiracją w sztuce” prezentującą kilkadziesiąt grafik, litografii, akwafor i fotografii światowej sławy plastyków.
Gospodarz nowego cyklu, piosenkarz i satyryk Marek Majewski, zaprosił na piątkowy wieczór niewątpliwą i dojrzałą gwiazdę kabaretu Tadeusza Drozdę oraz dwoje artystów młodszego pokolenia: wokalistkę Beatę Kawczyńską i lidera polonijnego kabaretu „Pod bańką” (działającego w Toronto) Wojciecha Gawendę.
Łagodne, choć sugestywne i wyraziste interpretacje utworów z kręgu piosenki poetyckiej, przedstawione przez Beatę Kawczyńską kontrastowały z ostrym, agresywnym humorem Wojciecha Gawendy i dobrze znanym miłośnikom kabaretu prześmiewczym przekazem Drozdy. Nad całością czuwał inteligentny bard oraz ironiczny gawędziarz Marek Majewski, który użyczył swojego imienia nowemu cyklowi kulturalnych wydarzeń w legionowskim MOK.
Obok dźwięku i słowa pojawił się tego wieczoru również obraz, i to niebanalny. Otwarta wtedy wystawa, której tematem jest kobieta – jako inspiracja plastyków – prezentuje dzieła w różnych technikach i z różnych okresów, a autorami ich są między innymi Durer, Rembrant, Renoir, Toulouse-Lautrec, Chagall, Dali, Picasso, Starowieyski.
O ile poprzedzający wernisaż „Markowy Wieczór” skonstruowany był wokół kontrastu satyrycznego ostrza i poetyckiej łagodności, to wystawa „La Femme” proponuje oglądającemu kontrasty wielorakie i wielowymiarowe. Świat zainspirowany wizją kobiety, wykreowany w plastycznej wyobraźni twórców o różnych wrażliwościach i uwieczniony w rozmaitych technikach jest w tej wystawie światem w sensie dosłownym – wymaga od zwiedzającego nieustającej uwagi i czujności, precyzyjnego różnicowania oraz kreatywnego budowania analogii i opozycji. Chciałoby się powiedzieć za Zbigniewem Herbertem „dziękuję ci Boże, że stworzyłeś świat piękny i różny” – bowiem wystawa „La Femme” przekonuje, iż piękno przybierać może wiele form, a dialog i spór pomiędzy nimi był – i jest – istotą obecności sztuki w naszym życiu.
Tych, którzy mają odwagę skonfrontować swoje wyobrażenie o kobiecie i o sztuce z wizjami największych mistrzów plastyki zapraszamy do legionowskiego MOK-u, przy ul. Norwida 10. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 19.00, do 3 kwietnia, najlepiej po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu wizyty – nr 22 784 44 99. Wstęp jest wolny od opłat.
Wystawa została udostępniona przez Dariusz Matyjasa – matyjasart.netgallery.eu.