Wygląda na to, że w referendum tylko legionowianie wypowiedzą się, czy chcą stać się warszawiakami. Wojewoda Mazowiecki, jak dotąd, nie dopatrzył się żadnych uchybień prawnych w „metropolitalnym pytaniu referendalnym” skonstruowanym przez prawników z legionowskiego magistratu.
Przybliżmy. „Czy jest Pan/Pani, aby Miasto Stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu metropolitalnego objęła miasto Legionowo?” – tak będzie brzmieć pytanie, na które w zaplanowanym na niedzielę, 26 marca br. referendum odpowiedzą „tak” lub „nie” legionowianie. Uchwałę w tej sprawie podjęto na zwołanej w dniu 8 lutego br. nadzwyczajnej legionowskiej sesji. Do tej pory, wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera nie znalazł podstaw formalno-prawnych do wszczęcia postępowania stwierdzającego jej nieważność. Odnośnie, dwóch innych warszawskich samorządów – samej stolicy i podwarszawskiej Podkowy Leśnej – które to ciut wcześniej podjęły podobne uchwały referendalne, podjął inne ruchy. 23 lutego do władz Warszawy i Podkowy Leśnej skierował on pisma informuje o wszczęciu przez niego postępowań nadzorczych, mających na celu unieważnienie referendalnych uchwał podjętych na początku lutego br. w tych 2 gminach. Innymi słowy wstrzymał ich wykonanie, czyli uniemożliwił tamtejszym samorządowcom przeprowadzenie akcji informujących mieszkańców o referendach. Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody w przypadku tych 2 uchwał jeszcze nie zapadły.
Mamy dobrych prawników!
Na dzień 6 marca br., wojewoda mazowiecki nie dopatrzył się żadnych uchybień prawnych w „metropolitalnym pytaniu referendalnym” skonstruowanym przez prawników z legionowskiego magistratu. Choć na zablokowanie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie włączenia Legionowa do Miasta Stołecznego Warszawy na zasadach, na jakich przewiduje to dotychczasowy projekt ustawy autorstwa posłów „Prawa i Sprawiedliwości” o nowym ustroju Warszawy, wojewoda ma czas do 12 marca br. „Sukces” legionowskiego referendum zdaje się tkwić w jakości referendalnego pytania, które w odróżnieniu od pytań postawionych warszawiakom i podkowiakom zawiera magiczny zwrot, jakim jest „metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego”.
„Ogólnopolskie” referendum w Legionowie
W Legionowie trwają przygotowania do referendum. Legionowianie już otrzymali odpowiednie ulotki. Powołano członków miejskiej i obwodowych komisji referendalnych. Zabezpieczono referendalny budżet. O ile do 12 marca br. wojewoda nie unieważni legionowskiej uchwały referendalnej, zdaje się, że 26 marca br. do Legionowa zjadą się wszystkie ogólnopolskie media, a nasze miasto znów znajdzie się w czołówce krajowych serwisów informacyjnych.