Na styczniowej sesji radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą przeznaczenia terenów pod rozbudowę cmentarza w Chotomowie. Radni przegłosowali uchwałę, mimo że jeden z mieszkańców już wcześnie wskazał dokładnie, iż łamie ona prawo. Decyzja wojewody w tej sprawie jest jednoznaczna. Dlaczego Urząd Gminy wypuścił taki bubel legislacyjny w tak istotnej dla mieszkańców sprawie?
Mieszkańcy Chotomowa od dawna czekają na rozbudowę cmentarza. Niestety miejsca w jego obecnych granicach już praktycznie nie ma. Kolejnym krokiem do realizacji tego przedsięwzięcia miał być nowy plan zagospodarowania obejmujący teren obecnej nekropoli oraz okoliczne działki. Nad przygotowaną na styczniową sesję Rady Gminy uchwałą rozgorzałą intensywna dyskusja. Dotyczyła on wielu szczegółów, jednak nikt z radnych nie kwestionował zasadności jej podjęcia. O problemie, który miał zniweczyć wszystkie ustalenia, poinformował jednak jeden z mieszkańców. Zdaniem mieszkańca Jabłonny, Krzysztofa Jasińskiego, dokument ten naruszał wiele przepisów i nie powinien być głosowany.
Głosowali mając wątpliwości
Mimo powstałych wątpliwości radni nie zdecydowali się na zdjęcie tego punktu z porządku obrad ani na skierowanie uchwały do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Podparli się przekonaniem, że skoro taki dokument został przedstawiony im do głosowania, to można założyć, że powinni go przygotować fachowcy. Takie stanowisko zaprezentował między innymi radny Wojciech Nowosiński. Podkreślił on także w swojej wypowiedzi, że radni nie mają faktycznej możliwości weryfikacji, czy przedstawiona uchwała jest zgodna z prawem, czy może rzeczywiście narusza przepisy. Przewodniczący Rady Gminy Witold Modzelewski dodał, że przecież zgodność z prawem podejmowanej uchwały potwierdził swoim podpisem prawnik zatrudniony w UG. – W ciągu 30 dni dowiemy się, czy wojewoda wszczął postępowanie wyjaśniające względem tej uchwały, czy też nie – podsumował dyskusję Witold Modzelewski.
Wojewoda uchylił uchwałę
Dziś wiemy już nie tylko, że wojewoda zajął się tą jednomyślnie podjętą uchwałą, ale również, że postanowił ją uchylić. Taka decyzja została wydana 1 marca 2017 roku. Rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały to aż 27 stron, na których wyszczególniono uchybienia oraz wskazano podstawy prawne i podano przykłady orzecznictwa sądów.
Braki w planie
Wśród najważniejszych błędów wymienionych w rozstrzygnięciu są błędy w samym rysunku planu – brak naniesienia linii zabudowy. Spowodowało to niezgodność części tekstowej z częścią graficzną. Kolejny błąd to pominięcie faktu występowania terenów leśnych na obszarach oznaczonych w projekcie jako tereny zabudowy jednorodzinnej. Według wojewody przepisy nakładają na twórcę planu uzyskanie odpowiednich zgód na zmianę przeznaczenia terenów leśnych, czego tym razem nie dopełniono.
Za mała strefa sanitarna
Największym zagrożeniem dla mieszkańców, określonym w dokumencie wydanym przez wojewodę, jest brak zachowania odpowiedniej strefy sanitarnej, co może prowadzić do zanieczyszczenia wody pitnej pobieranej z własnych ujęć zlokalizowanych w niewielkiej odległości od nekropoli. Ze względu na brak wodociągu odległość od najbliższych zabudowań powinna wynosić 150 metrów, a w przygotowanym planie była 3 razy mniejsza. W rzeczywistości nawet budowa wodociągu na tym terenie nie daje możliwości zmniejszenia strefy sanitarnej, dopiero podłączenie do sieci wszystkich budynków w odległości od 50 do 150 metrów od cmentarza pozwala na warunkowe zmniejszenie tej odległości. Jak wynika z map, w przypadku planowanego powiększenia cmentarza jedno z ujęć wody służące gospodarstwu domowemu znalazłoby się w odległości mniejszej niż 50 metrów.
Organ Nadzoru stwierdził również, że przedstawiony pod głosowanie plan był niezgodny z innymi uchwałami Rady Gminy Jabłonna.
Będą naprawiać błędy
Urząd Gminy potwierdza otrzymanie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, jednak w wyjaśnieniu, jakie dotarło do naszej redakcji, skupiono się na jednym z błędów wskazanych przez wojewodę. – Urząd Gminy Jabłonna otrzymał orzeczenie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność uchwały Rady Gminy Jabłonna w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu cmentarza w Chotomowie. Zasadniczy zarzut Wojewody dotyczył sytuacji, że opracowanie planu miejscowego nie zostało poprzedzone zwodociągowaniem obszaru w strefie 150 metrów wokół istniejącego i planowanego do powiększenia cmentarza. Skutkuje to konfliktem z przepisami sanitarnymi dla cmentarzy, które nie uwzględniają jednak sytuacji, w której prowadzone są zaawansowane prace nad zwodociągowaniem rejonu cmentarza w Chotomowie. Prace te zostaną zakończone w sierpniu 2017 roku. Niemniej jednak Wojewoda sprawdza wyłącznie, czy stan faktyczny w terenie w dniu oceny uchwalonego planu miejscowego odpowiada przepisom. Naszym zdaniem, podjęte działania i prace zmierzające do zwodociągowania rejonu cmentarza w Chotomowie były wystarczające do uchwalenia planu miejscowego, gdyż skutki obu działań zbiegną się w jednym czasie. Czas do sierpnia 2017 roku, gdy zakończymy prowadzoną w tym rejonie inwestycję budowy wodociągu, wykorzystamy do poprawienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie cmentarza w Chotomowie. Ponowimy procedurę planistyczną i przedstawimy ponownie plan do uchwalenia przez Radę Gminy Jabłonna już po zakończeniu inwestycji – informuje Michał Smoliński kierownik referatu marketingu i komunikacji społecznej.
Przygotowanie poprawionego planu to dodatkowe koszty, jakie będą musieli ponieść mieszkańcy gminy Jabłonna. Na opracowanie planistyczne najprawdopodobniej wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.
Foto: Wśród najważniejszych błędów wymienionych w rozstrzygnięciu są błędy w samym rysunku planu
Jakub Janik