Prasłowiański kult Marzanny, znanej też jako More, Morana, Morena, Mara albo Śmierć, Śmiercicha, symbolizująca cykle zamierającej i odradzającej się natury poprzez odejście złowrogiej zimy i powitanie życiodajnej wiosny, został przypomniany w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie.
Cztery amatorskie zespoły sceniczne zaprezentowały przedstawienia nawiązujące do polskiej tradycji przesilenia wiosennego. Odbyły się też dwa konkursy: teatralny oraz plastyczny, w którym współzawodniczyli twórcy Marzann z całej gminy. Gościem honorowym i jurorem oceniającym kunszt sceniczny oraz pomysłowość wykonania kukieł była popularna aktorka filmowa i teatralna Małgorzata Pieńkowska.
Publiczność przybyła do sali teatralnej w GOK Nieporęt obejrzała prezentacje, które przygotowały: „Teatr B” z Beniaminowa, grupa „Gimbusie” z Gimnazjum im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym, dzieci z „Bajlando” z filii GOK w Wólce Radzymińskiej oraz goście ze Stanisławowa Drugiego – „Młodzież 50+”.
W konkursie przedstawień zwyciężył „Teatr B” pod opieką Katarzyny Konwalskiej, który opowiedział i pokazał obrzęd topienia Marzanny. Jako najbardziej złowieszcza i oddająca demoniczny charakter przemijającej zimy uznana została kukła zgłoszona przez uczniów klasy IIIB ze Szkoły Podstawowej w Józefowie.
Deszczowa, chłodna i wietrzna aura nie przeszkodziły kolorowemu orszakowi w paradzie ulicami Nieporętu do Placu Wolności. W sobotnie popołudnie wiosna jednak nie nadeszła, dlatego na udział w spotkaniu przy ognisku nad Kanałem Królewskim zdecydowała się nieliczna grupka najbardziej zagorzałych wielbicieli biwakowych atrakcji.
Tymczasem już 2 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie czeka nas kolejne spotkanie ze sztuką przez duże S, tym razem z X muzą. Przez tydzień będzie gościła wystawa eksponatów i rekwizytów filmowych wykorzystywanych podczas kręcenia ekranizacji dzieł Henryka Sienkiewicza. Dyrektor GOK Bogusława Oksza – Klossi zaprasza do zwiedzania wystawy codziennie od 9.00 do 15.00 w dniach 2-7 kwietnia.