23 października podczas sesji Rady Gminy Jabłonna, radni podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na przystąpienie do opracowania i wdrażania „Planu gospodarki niskoemisyjnej”.
Gospodarka niskoemisyjna w gminie Jabłonna
W nadchodzącym roku zostanie opracowany plan i harmonogram wdrażania w życie „Planu gospodarki niskoemisyjnej” w gminie Jabłonna. Na ten cel Olga Muniak, wójt gminy, zamierza znaleźć fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie może wynieść około 85% wartości projektu. To kolejny już program strategiczny, który ma nadać kierunek rozwojowi gminy. Na terenie gminy zostanie wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Pod uwagę zostaną wzięte przyszłe możliwości redukcji zużycia energii i ocena uzyskanych efektów ekologicznych i ekonomicznych.
Energetyka proekologiczna
Aby przekonać radnych do podjęcia prac nad nowym dokumentem strategicznym, wójt Muniak mówiła o dużej atrakcyjności dofinansowań związanych z sektorem energetycznym. Za przykład podano środki, jakie są do wywalczenia przy okazji wykonywania termoizolacji obiektów użyteczności publicznej (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Elektrownia z Chotomowa
W ramach przykładu inwestycji w nowe technologie, radnym zaprezentowano jedną z pierwszych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która już od września pracuje w Chotomowie. Na początku sesji radni udali się, by obejrzeć urządzenia. Zostały one zainstalowane w przydomowym ogrodzie na dwuosiowych trackerach. Panele fotowoltaiczne, dzięki specjalnym czujnikom, ustawiają się prostopadle do padających promieni słonecznych. W konsekwencji produkują energię dla wszystkich urządzeń domowych.
Po wycieczce w plener, radni jabłonowscy przegłosowali projekt uchwały. Czy gmina sięgnie po fundusze unijne i wystartuje w konkursach, zobaczymy w przyszłości.
iw
fot. MM