Niewykluczone, że wraz z wiosną kamera monitoringu miejskiego obejmująca jedynie przejazd kolejowy przy ulicy Kwiatowej w Legionowie nieco rozszerzy swój zasięg. Zgodnie z zapowiedzią włodarzy urządzenie to ma również spojrzeć na mieszczący się na rogu ulic Kwiatowej i Handlowej park imienia Tadeusza Kościuszki, a szczególnie dwie ławki ustawione pod rosnącą tam lipą.
Szemrane towarzystwo
– Czy kamerę monitoringu miejskiego z przejazdu kolejowego można przełożyć na park, w którym pod lipą są 2 ławki i gdzie w sezonie wiosenno-letnim zbiera się szemrane towarzystwo? Tam się lepiej sprawdzi. W parku jest plac zabaw dla dzieci – powiedział prezydenta Romana Smogorzewskiego jeden z legionowian z Bukowca na zeszłotygodniowym (16 marca br.) spotkaniu poświęconym najważniejszym bolączkom tej miejskiej dzielnicy. Okazuje się, że park imienia Tadeusza Kościuszki mieszczący się przy ulicy Kwiatowej w sąsiedztwie przejazdu kolejowego po zmroku staje się ulubionym miejscem schadzek szemranego towarzystwa, niestroniącego od konsumpcji alkoholu w plenerze. – Jest tam coraz więcej pijaków, którzy się awanturują, przeklinają, śmiecą i siusiają. Obok jest przecież plac zabaw dla dzieci, które słuchają i obserwują „zabaw dorosłych” – narzekali legionowianie mieszkający w sąsiedztwie wspomnianego parku.
„Dostroją” kamerę do potrzeb mieszkańców
– Postaramy się tak ustawić tę kamerę, aby obejmowała ona ten park i przejazd kolejowy. Aby było to możliwe, trzeba by było przerzedzić gałęzie niektórych drzew rosnących w tym parku – zapewnił mieszkańców legionowskiego Bukowca, prezydent Roman Smogorzewski. – Albo przestawić te ławki bliżej przejazdu – zażartował następnie. Na wspomnianym wcześniej spotkaniu padała też propozycja, aby te 2 znajdujące się obecnie pod lipą ławki, docelowo inaczej w tym parku rozmieścić. – Jedną z nich można przenieść na przykład na pobliski plac zabaw dla dzieci – zasugerował jeden z uczestników zebrania.
Kamery likwidują patologie?
Ze statystyk wynika, że w strefach objętych zasięgiem kamer, następuje wyraźne zmniejszenie skali zjawisk patologicznych, takich jak napady, wybryki chuligańskie, kradzieże, czy też dewastacje mienia.