Od czytelników: Decoupage – moja pasja?

Decoupage_04

Warsztaty w SP w Skrzeszewie (fot. NG)

Decoupage to stosowana od dawna technika zdobienia przedmiotów. W zasadzie ozdobić możemy niemal każdy przedmiot, zarówno ten wykonany z ceramiki, drewna jak i plastiku, porcelany, metalu czy twardej tektury. Technikę decoupage’u możemy również wykorzystać do nietuzinkowego odnowienia większych przedmiotów, na przykład mebli. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Słowo „decoupage” pochodzi od francuskiego decouper, co znaczy „wycinać”. Określa się nim technikę ozdabiania przedmiotów polegającą na przyklejaniu wyciętych z papieru motywów na wcześniej przygotowane powierzchnie. Na dobrze wykonanej dekoracji decoupage naklejone wzory do złudzenia przypominają namalowane.

Technika decoupage jest obecnie dość powszechna i chętnie stosowana. Wynika to z faktu, że jest ona stosunkowo prosta. Wymaga jedynie cierpliwości, pewnego wyczucia estetycznego, dokładności i dużej ilości wolnego czasu. Szczególnie pożądana jest cierpliwość, bowiem decoupage to technika wieloetapowa, w której nie można liczyć na  natychmiastowy efekt. Przed każdym kolejnym etapem dekorowana powierzchnia musi dobrze wyschnąć, co z kolei wymaga czasu. Jeśli chodzi o zaplecze, w sklepach możemy znaleźć przeróżne przydatne materiały: przedmioty do dekorowania, specjalne papiery, farby, pędzle, masy podkładowe, kleje, lakiery do spękań i wykończeń, werniksy i wiele innych produktów.

Warsztaty w Skrzeszewie

Okazją do poznania tajników techniki decoupage stały się warsztaty, które odbyły się 21 marca w Szkole Podstawowej w Skrzeszewie. W warsztatach uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami. Po krótkim wstępie teoretycznym i wyjaśnieniu istoty techniki zdobniczej, zebrani uruchomili wyobraźnię, uzbroili się w cierpliwość i zabrali do pracy.

Uczestnicy mieli do wyboru różne przedmioty – wykonane ze sklejki piki do doniczek w kształcie zajączków i jajek, mniejsze lub większe kurki i zające na podstawce, zawieszki w kształcie jajek, drewniane kieliszki pod jajka oraz szklane butelki i słoiki. Na początku trzeba było dopasować odpowiedni do przedmiotu motyw. Do tego celu użyto kolorowych serwetek, głownie z motywami świątecznymi, ludowymi lub kwiatowymi. Potem powierzchnię przedmiotu należało pomalować na pasujący do całości kolor, niekiedy dwu, trzy krotnie i przykleić wybraną serwetkę, pamiętając o dokładnym wysuszeniu po każdym kolejnym etapie. Po ewentualnym domalowaniu szczegółów i cieniowaniu można było przystąpić wreszcie do ostatniego etapu i kilkakrotnie pomalować pracę nadając jej ostateczny wygląd.

Wydaje się łatwe, ale żeby wszystko zgrało się w harmonijną, estetyczną całość trzeba było wykazać się kreatywnością i precyzją.

Prace postępowały powoli, jednak na efekty warto było poczekać. Gotowe przedmioty cieszyły oko i dawały wiele satysfakcji. Dzieci i ich rodzice poświeciły swój wolny czas dla dobra szkoły. Ozdobione przedmioty trafią bowiem na kiermasz wielkanocny, który odbędzie się przed wiosenną przerwą świąteczną. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie tradycyjnie na potrzeby uczniów i szkoły.

Warsztaty decoupage’u były ciekawym doświadczeniem. Z jednej strony dawały możliwość spędzenia czasu ze swymi najbliższymi w ciekawy i kreatywny sposób, z drugiej były szansą ofiarowania własnej pracy dla dobra całej społeczności szkolnej.

A może zajęcia staną się zalążkiem nowej pasji któregoś  z uczestników?

Elżbieta Cendrowska