W niedzielę (26 marca) legionowianie gremialnie poszli do urn. W referendum, w którym wyrażali swoje zdanie, czy chcą tworzyć z Warszawą jedną jednostkę samorządu terytorialnego na zasadach przedstawionych przez obecną większość sejmową, zdecydowana większość mieszkańców wyraziła swój sprzeciw.
Dzisiaj rano poznaliśmy oficjalne już wyniki referendum lokalnego w Legionowie. Przypomnijmy, legionowianie odpowiadali na pytanie „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?” . Projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakładał likwidację powiatu legionowskiego i stworzenie jednego mega powiatu składającego się z 32 podwarszawskich gmin pod zarządem prezydenta Warszawy.
– W niedzielę do urn poszło 46,72% uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. Za przyłączeniem było 1 tys. 81 osób (5,73 proc). Przeciw 17 tys. 793 mieszkańców (94,27 proc.) – poinformował dzisiaj rano na jednym z portali społecznościowych zastępca prezydenta miasta Piotr Zadrożny.
Frekwencja była wyższa niż w ostatnich wyborach samorządowych. Wtedy do urn poszło 44.75% uprawnionych do głosowania.
Wkrótce więcej informacji i komentarzy na temat wyników referendum.
PROTOKÓŁ USTALENIA WYNIKU REFERENDUM GMINNEGO
Komentarze:
Aleksandra Bednarek (Nowoczesna):
– Legionowianie pokazali, że ważna jest dla nich demokracja i możliwość wybory jako niezbywalne prawo decydowania o sobie. Wynik pokazuje jakie nastroje panują wśród naszego lokalnego społeczeństwa. Bez względu na sympatie polityczne, kiedy coś dotyka bezpośrednio naszego życia, ma wpływ na naszą codzienność, potrafimy razem się temu przeciwstawić. Po ludzku, wynik 95:5 napawa mnie dumą z Legionowa.
Piotr Płaciszewski, radny powiatu legionowskiego reprezentujący „Prawo i Sprawiedliwość”:
– Cieszę się z wysokiej frekwencji. Sam byłem inicjatorem referendum dotyczącego planowanej przez Prezydenta Legionowa sprzedaży PEC i niezmiennie uważam, że w ważnych sprawach Mieszkańcy powinni mieć szansę bezpośredniej wypowiedzi. Zresztą ten głos wyraziłem podczas piątkowej sesji Rady Powiatu. Odnośnie do samego wyniku wydaje się, że niedzielne głosowanie spowoduje refleksję przy dalszym procedowaniu ustawy metropolitarnej. Ufam, że podejmowane działania pogodzą potrzeby zmian z potrzebami Mieszkańców naszego Miasta.
Leszek Smuniewski, legionowski radny niezrzeszony w żadnym z klubów miejskich radnych:
– Zaskakująco wysoka okazała się frekwencja wyborcza w referendum. Co do samych wyników, trudno było się spodziewać innego rozstrzygnięcia, zwłaszcza mając na uwadze wyjątkowo szeroko zakrojoną kampanię przedreferendalną prowadzoną przez władze Legionowa.
Wiesław Smoczyński, radny powiatu legionowskiego reprezentujący „Prawo i Sprawiedliwość”:
– Metropolia warszawska funkcjonuje już od jakiegoś czasu w praktyce, choć pragnę przypomnieć, że w tym zakresie nie powstała jeszcze kompletna ustawa. Wyniki referendum dają pewne wskazania, które w przyszłości powinniśmy uwzględnić.
Bogdan Kiełbasiński, prezes zarządu „Nasze Miasto Nasze Sprawy”:
– Mieszkańcy Legionowa po raz kolejny dali dowód, że chcą decydować o swoich sprawach. Obawialiśmy się, że bieżący konflikt polityczny dwóch największy partii i upolitycznienie referendum, może mieć negatywny wpływ na jego przebieg. Szczęśliwie stało się jednak inaczej. To dobrze. Przyznam, że chociaż byliśmy pomysłodawcami referendum, to frekwencja na poziomie 46,72% nawet nas zaskoczyła. Wynik wyjątkowy w skali kraju. Przytłaczająca większość tj. 94% głosujących była przeciwko włączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Mieszkańcy pokazali, że są wspólnotą. To porażka inicjatorów ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Nie wykazali oni chęci do rozmowy i przedstawienia mieszkańcom korzyści wynikających z jej wprowadzenia. Poseł Jacek Sasin nie zdecydował się skorzystać z naszego zaproszenia i nie przyjechał na debatę, którą chcieliśmy przeprowadzić. Uważam, że teraz nadszedł czas, aby przeanalizować możliwe scenariusze „politycznych” konsekwencji takiego wyniku głosowania. Wszelki triumfalizm będzie tu nie na miejscu. Moim zdaniem w obecnej sytuacji władze Legionowa powinny wykazać się daleko idącą powściągliwością. Niestety zabrakło jej w czasie kampanii przedreferendalnej prowadzonej przez ratusz. Inaczej ją sobie wyobrażaliśmy. Trzeba to szybko naprawić, abyśmy wszyscy nie zapłacili więcej za przysłowiowy „bilet do Warszawy” i nie tylko.