Nieporęt. Radni: Projekt ustawy metropolitalnej traktuje mieszkańców przedmiotowo. 14 maja referendum

Glosowanie

Głosowanie w sprawie referendum (fot. GP/sch)

31 marca 2017 roku Rada Gminy Nieporęt zebrała się na nadzwyczajnej sesji, 39. w obecnej kadencji, by rozpatrzyć projekt uchwały o organizacji lokalnego referendum w sprawie rozszerzenia przyszłej Metropolii Warszawskiej o Gminę Nieporęt.

Radni jednomyślnie zdecydowali o przeprowadzeniu w dniu 14 maja br. referendum gminnego, w którym mieszkańcy odpowiedzą na jedno pytanie, które brzmi: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?”.

Uzasadnienie decyzji stwierdza, że jest to odpowiedź mieszkańców na sejmowy projekt tzw. „ustawy metropolitalnej”, który ujawniono w styczniu i mimo ogólnej krytyki nadal oczekuje on w Sejmie na procedowanie, które będzie odbywało się według szybkiej ścieżki legislacyjnej przewidzianej dla inicjatyw poselskich. Ponieważ ustawodawca nie przeprowadził do tej pory konsultacji z Polakami, których przewidziano do przymusowego przeniesienia do Metropolii Warszawskiej, radni postanowili odwołać się do demokracji bezpośredniej uznając, iż obliguje ich do tego rota ślubowania, która zobowiązuje ich do działania dla dobra wspólnoty.

 

Czynnikiem utwierdzającym Radę w podjętej decyzji była informacja o przygotowaniu przez PiS konsultacji w postaci ankiety, która będzie trwała do połowy kwietnia i ma mieć charakter wiążący dla dalszych losów ustawy. Pytania zawarte w ankiecie oceniono jako manipulację. Obrazowo pomysł PiS nazwał jeden z radnych „wariantem białoruskim”, gdzie w referendum dotyczącym zmiany konstytucji w ten sposób, by prezydent mógł sprawować urząd dożywotnio, zaproponowano dwie odpowiedzi: TAK – nie mam nic przeciwko temu oraz NIE – nie mam nic przeciwko temu.

Radni ocenili, że pisowski projekt ustawy metropolitalnej traktuje mieszkańców przedmiotowo, a jedynym celem jest przejęcie przez PiS władzy w stolicy, czyli jest to działanie stricte polityczne. W rozmowach kuluarowych rajcy Nieporętu negatywnie komentowali także fakt przeprowadzania ankiety PiS w oparciu o okoliczne parafie. Uznali to za pierwszy krok ku przekształceniu sporu politycznego w konflikt religijny i niepotrzebne angażowanie Kościoła jako stronę awantury.

Drugą podjętą w trakcie nadzwyczajnej sesji uchwałą, Rada dokonała zmian opisu obwodów głosowania, co było spowodowane pojawieniem się w gminie, od czasu ostatnich wyborów, szeregu nowych ulic, które musiały zostać przyporządkowane do konkretnych obwodów wyborczych.