Jeszcze w tym roku rozpocznie się rozbudowa Zakładu Radioterapii w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym (MSO) w Wieliszewie.Wczoraj, 5 listopada, władze placówki i przedstawiciele legionowskiego ratusza uroczyści podpisali i wmurowali w fundamenty budynku akt erekcyjny.
Dużo zachorowań
Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe, a tym samym na rosnące potrzeby leczenia tych chorób wśród mieszkańców całej aglomeracji warszawskiej, władze MSO w Wieliszewie zdecydowały się rozbudować szpitalny Zakład Radioterapii. Mają już pozwolenie na budowę i jeszcze w tym roku chcą rozpocząć tę inwestycję. Obecnie trwa nabór wykonawców.
Szpital onkologiczny zyska nowe pomieszczenia i parking
Na rozbudowę Zakładu Radioterapii MSO w Wieliszewie planuje się przeznaczyć ok. 300 m² dodatkowej powierzchni użytkowej. Oprócz tego do pracowni zakupiony zostanie nowy sprzęt. Ma również powstać nowy parking o powierzchni 2 tys. m².
Stosują kompleksową radioterapię
Tylko w dwóch szpitalach na Mazowszu stosuje się leczenie uzupełniające w postaci radioterapii i chemioterapii przed i pooperacyjnej. Są to MSO w Wieliszewie i stołeczne Centrum Onkologii. W szpitalu onkologicznym w Wieliszewie napromieniowywane są wszystkie rodzaje nowotworów, niezależnie od ich lokalizacji narządowej. Szpital prowadzi leczenie radykalne z wykorzystaniem technik napromieniania takich jak IMRT i 3D oraz leczenie paliatywne, pomagające zmniejszyć uciążliwe objawy nowotworu. Obecnie pracownia radioterapii wieliszewskiego MSO posiada 3 megawoltowe aparaty terapeutyczne do naświetlań, w tym jeden aparat tzw. cyberknife.
Nowoczesny sprzęt
Cyberknife to inaczej bardzo precyzyjny nóż cybernetyczny służący do naświetlania zmian nowotworowych rzędu nawet kilku milimetrów. Ze względu na stosowanie wysokich dawek terapeutycznych, metoda ta nazywana jest radiochirurgią. Nie jest ona inwazyjna, nie wymaga znieczulenia i rehabilitacji oraz pozwala zachować pacjentom normalną aktywność.
ms