15 czerwca 2011 w Legionowskim Ratuszu o godz. 11.00 odbyła się konferencja dotycząca nowego systemu bibliotecznego zwanego MAK+. Uroczystość pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego i Starosty Legionowskiego Jana Grabca miała na celu zaprezentowanie nowego programu oraz dyskusję wśród zainteresowanych konsultacjami bibliotekarzy.
Przed rozpoczęciem części roboczej swoje wystąpienia mieli Grzegorz Gauden – Dyrektora Instytutu Ksiąźki oraz Danuta Masiak – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Na konferencji pojawiła się takźe Zastępca Dyrektora Biblioteki Narodowej Katarzyna Ślaska, której wystąpienie dotyczyło współpracy Biblioteki Narodowej z Instytutem Ksiąźki. Na koniec szef projektu MAK+ Tomasz Cieślik przedstawił załoźenia systemu MAK+ oraz kierunki jego rozwoju.
Dyrektorzy o programie
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Legionowie juź testuje nowy program. Są duźe szanse na wprowadzenie go w Legionowie. – Ta konferencja jest po to, by powiat skorzystał z tego systemu – powiedział szef projektu MAK+ Tomasz Cieślik. Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Legionowie Danuta Masiak zapewnia, źe podstawą dobrego efektu jest ścisła współpraca bibliotekarzy z informatykiem: – My w tej chwili testujemy ten program i myślę, źe MAK+ na tyle się rozwija, źe wejdziemy w niego nie tylko my, ale i inne biblioteki. Ten program ma przyszłość, ale nie jest doskonały. Jednak to nie jest zamknięta formuła.
– Tak naprawdę co będzie w MAK+ w duźej mierze zaleźeć będzie od samych bibliotek, czego będą oczekiwać, wymagać i jakie dodatkowe funkcjonalności są niezbędne – potwierdza Dyrektor Katarzyna Ślaska.
W praktyce
– Negatywne opinie spowodowane są przede wszystkim nieznajomością MAK+ lub jego bardzo małą znajomością oraz niechęcią do zmian – mówi Bartosz Sidowski o swojej pracy z systemem. Miejska Biblioteka nadal testuje system, który róźni się w swoich załoźeniach, funkcjach oraz wykorzystywanych technologiach od swojego poprzednika, na którym pracowano do tej pory. Mak+ to system oparty o najnowsze technologie internetowe i bazy danych. W systemie duźy nacisk połoźono na ujednolicenie struktury opisów bibliograficznych, co powoduje, źe import rekordów ze starego systemu funkcjonuje na zasadzie porównywania starego opisu z MAK4.3 z opisem proponowanym przez Przewodnik Bibliograficzny MAK+, który moźna zatwierdzić lub zmodyfikować. Mak+ nadal się rozwija, zyskując nowe funkcje i rozwiązania, np. moźliwość rezerwacji danej ksiąźki oraz dostęp do własnego konta czytelnika.
Mrówcza praca bibliotekarza
Na rynku nie ma obecnie duźego wyboru programów zarządzających systemami bibliotecznymi. Profesjonalne zbyt drogie, by biblioteki było na nie nie stać. Darmowe programy nie spełniają oczekiwań. Pozostaje więc praca nad rozwojem nowego programu MAK, czyli MAK+.
iw