- To event minęło.
Pałacowe spotkania z muzyką
17 listopada 2013 o 13:00
Wydarzenie Nawigacja
Serdecznie zapraszamy na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” poprzedzający otwarcie nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”.
Koncert odbędzie się 17 listopada 2013r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.
Po koncercie zapraszamy na otwarcie wystawy Jacaka Staszewskiego.
Koncert muzyki polskiej
Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony rokiem Witolda Lutosławskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich. Lutosławski był twórcą wszechstronnym, posiadającym swój własny język stylistyczny. Nie poddawał się trendom ani modom konsekwentnie podążając swoją własną drogą. Jego muzyka charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością formy oraz jasnością przekazu. Tworzył zarówno wielkie formy symfoniczne, jak i drobne, w tym cykle kolęd, pieśni oraz piosenek dziecięcych, z których wiele napisanych zostało do słów Juliana Tuwima. Piosenki te charakteryzują się niezwykłą prostotą formy i nawiązaniami do muzyki ludowej.
Do wielkiej spuścizny muzyki ludowej sięgali również inni wybitni twórcy – Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski a także Stanisław Wisłocki, który znany jest najlepiej jako pianista i genialny dyrygent, a którego twórczość jako kompozytora jest w zasadzie dopiero odkrywana na nowo.
W obecnym roku obchodzimy również 85. rocznicę urodzin Tadeusza Bairda, który określany jest mianem „ostatniego polskiego romantyka”. Kwintesencją liryzmu i śpiewności zawartych w jego twórczości są z pewnością Cztery sonety miłosne na baryton i orkiestrę symfoniczną do słów Wiliama Szekspira.
Magdalena Rostworowska
Program
Mieczysław Karłowicz wybór pieśni
- Zaczarowana królewna op.3 nr 10 posth. (sł. A. Asnyk)
- Na spokojnym, ciemnym morzu op.3 nr 4 (sł. K. Tetmajer)
- W wieczorną ciszę op.3 nr 8 posth. (sł. K. Tetmajer)
- Z nową wiosną (sł. K. Jankowski)
- Skąd pierwsze gwiazdy op.1 nr 2 (sł. J. Słowacki)
- Zawód op.1 nr 4 (sł. K. Tetmajer)
- Czasem, gdy długo na pół sennie marzę (sł. K. Tetmajer)
- Najpiękniejsze piosnki op.4 (sł. A. Asnyk)
- Karol Szymanowski Mazurki op.50 na fortepian
- Nr 5 Moderato
- Nr 6 Vivace Junacko
Witold Lutosławski (w 100 rocznicę urodzin)
- Sześć piosenek dziecięcych na głos i fortepian
- do słów Juliana Tuwima
- Taniec
- Rok i bieda
- Kotek
- Idzie Grześ
- Rzeczka
- Ptasie plotki
Stanisław Wisłocki (w 15. rocznicę śmierci)
- Suita I na fortepian
- Mazurek nr 1 Dolce Spirito
- Mazurek nr 2 Agitato
Tadeusz Baird (w 85. rocznicę urodzin)
- Cztery sonety miłosne na baryton i orkiestrę symfoniczną
- do słów Wiliama Szekspira w przekładzie
- Macieja Słomczyńskiego (wersja na głos z fortepianem)
- Sonet 23 Spójrz, co tu ciche serce wypisało…
- Sonet 91 Drwię, mając ciebie, z całej ludzkiej pychy…
- Sonet 56 Słodka miłości…
- Sonet 97 Jakże podobna zimie jest rozłąka…
Wykonawcy:
- Tomasz Piluchowski – baryton
- Wojciech Świętoński – fortepian
- Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński
Tomasz Piluchowski
Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Laureat Internationales Gesangswettbewerb w Berlinie (Deutsche Oper) oraz XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Ma w repertuarze m.in. partie oper: Donizettiego, Masseneta, Bizeta, Moniuszki, Haydna, Verdiego, J.Straussa. Posiada bogaty repertuar oratoryjno-kantatowy, kameralny i pieśniarski. Współpracuje ze znakomitymi dyrygentami (m.in. Keri-Lynn Wilson, Miguel Gomez-Martinez, Tadeusz Kozłowski, Marek Moś, Łukasz Borowicz), orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa) i reżyserami (Mariusz Treliński, Maja Kleczewska, Jerzy Gruza, Emil Wesołowski, Jitka Stokalska, Igor Gorzkowski). Bierze udział w koncertach i festiwalach w Polsce, m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Poznańska, Łódzka, Lubelska, Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju, oraz za granicą, m.in. w Estonii, Niemczech, Austrii i na Ukrainie. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wystąpił m.in. w prapremierach wielu oper. W październiku 2013r. wziął udział w premierze Diabłów z Loudun Pendereckiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w roli Księcia de Conde.
Wojciech Świętoński
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla oraz prof. Jerzego Marchwińskiego. Wcześniej pobierał lekcje u profesorów z Konserwatorium Moskiewskiego. Uczestnik elitarnego „Kursu mistrzowskiego” Maestro Ivo Pogorelicha. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie Współpracował z wieloma zespołami (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Aktywnie koncertował podczas obchodów Roku Karola Szymanowskiego oraz Roku Fryderyka Chopina. Jego występy inaugurowały Paradę Schumanna oraz otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a wydanie płyty z jego udziałem wieńczyło obchody Roku Zbigniewa Herberta. Obok sztandarowych dzieł muzyki fortepianowej, nieustannie poszerza swój repertuar o awangardowe i neoklasyczne dzieła twórców XX w. (Siergiej Prokofjew, Benjamin Britten).