Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pałacowe spotkania z muzyką

23 kwietnia 2017 o 13:00 - 14:00

Polska Akademia Nauk Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie serdecznie zaprasza na koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką”, który odbędzie się  23 kwietnia 2017r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.

 

W programie dzisiejszego koncertu znajdują się najpiękniejsze utwory literatury skrzypcowej okresu od późnego romantyzmu do współczesności. Symfonia hiszpańska Édouarda Lalo, to jedno z najsłynniejszych dzieł kompozytora, które w istocie jest połączeniem formy symfonii i koncertu. Jej prawykonania dokonał wybitny hiszpański skrzypek Pablo Sarasate w 1875 roku w Paryżu. W tym samym roku powstała Sonata A-dur Gabriela Fauré, jeden z najważniejszych utworów młodzieńczego okresu twórczości kompozytora, który nie poddając się żadnym wpływom stworzył swój niepowtarzalny, niezwykle klarowny i przejrzysty styl. Mniej znana z pewnością jest twórczość polskiego kompozytora Romana Statkowskiego.
W jego dorobku znajdziemy zarówno wielkie dzieła symfoniczne i operowe, jak również wiele utworów solowych i kameralnych. André Previn jest amerykańskim pianistą, kompozytorem,
a od wielu lat również jednym z czołowych światowych dyrygentów. Jego Tango, Song and Dance zostały skomponowane w 1997 roku i dedykowane światowej sławy skrzypaczce Anne Sophie Mutter. Twórczości Andrzeja Kurylewicza z pewnością nie trzeba przedstawiać. Artysta komponował zarówno muzykę klasyczną jak i filmową, teatralną, baletową i jazzową.

 

Magdalena Rostworowska

PROGRAM

Roman Statkowski (1859-1925)      Mazurek a-moll op. 8 nr 3 na skrzypce i fortepian

Édouard Lalo (1823-1892)              Andante z Symfonii hiszpańskiej na skrzypce i orkiestrę op.21

Gabriel Fauré (1845-1924)              Sonata A – dur op.13 na skrzypce i fortepian

Allegro molto

Andante

Allegro vivo

Allegro quasi presto

André Previn (ur. 1929)                  Tango, Song and Dance na skrzypce i fortepian

Andrzej Kurylewicz (1932-2007)    Tango Rubio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

 

Wyrazy podziękowania Pani Gabrieli Kurylewicz oraz Fundacji Forma za udzielenie licencji na wykonanie Tria fortepianowego nr 2 Tango Rubio op. 65 Andrzeja Kurylewicza

 

Wykonawcy:

Katarzyna Bąkowska – skrzypce

Ewa Skardowska – fortepian

Magdalena Rostworowska – wiolonczela

 

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński

 

 

Katarzyna Bąkowska – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Henryka Keszkowskiego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w tejże uczelni, prowadząc klasę skrzypiec. Jest również pedagogiem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie oraz wykładowcą mistrzowskich kursów muzycznych (m.in. w Radziejowicach). Zasiada w jury konkursów skrzypcowych. Skrzypaczka doskonaliła swe umiejętności na studiach podyplomowych w Indiana School of Music (Bloomington, USA) u Henryka Kowalskiego i Franco Gulli. W 2012 zakończyła trzyletni staż artystyczny w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej kierowanej przez prof. Maję Nosowską w UMFC w Warszawie. Była stypendystką wielu instytucji promujących utalentowanych artystów, m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Rządu Francuskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Dorothy Richard Starling Foundation, Warszawskiej Fundacji Kultury, FAME Festival & School oraz Fundacji Konserwatorium w Lozannie i Nicei. Laureatka wielu nagród. Brała udział w festiwalach muzycznych i koncertach, m.in. podczas Festiwalu Mozartowskiego we Wrocławiu, Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich, Filharmonii Opolskiej, Krakowskiej, Łazienkach Królewskich, Musica Sacra w Sopocie, Summer Festival w Bloomington, Fame Festiwal w Lawrencaville. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji w Polsce, Francji, Szwajcarii i USA.
W działalności skrzypaczki szczególne miejsce zajmują recitale kameralne: od baroku do muzyki współczesnej. Szczególnie bliska jest jej twórczość kompozytorów polskich: Szymanowskiego, Wieniawskiego i Paderewskiego.

Ewa Skardowska, pianistka, doktor habilitowany Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, absolwentka dyplomowych i podyplomowych studiów pianistycznych w klasach Bronisławy Kawalli i Jana Ekiera. Jest laureatką kilku ogólnopolskich konkursów pianistycznych i stypendiów artystycznych. Uzupełniała studia w Peabody Conservatory of Music w Baltimore, USA w klasie Ellen Mack. Jej specjalizacją artystyczną stała się kameralistyka fortepianowa. Koncertowała w wielu krajach świata: Polsce, USA, Niemczech, Turcji, Czechach, Egipcie, Wlk.Brytanii, Rumunii, Mołdawii, Finlandii, Bułgarii, Chinach, Irlandii Płn, Gruzji. W kręgu jej zainteresowań repertuarowych znajduje się wiele utworów solowych i kameralnych kompozytorów polskich. Jedną z płaszczyzn jej zainteresowań jest pedagogika szkolna. W swej pracy pedagogicznej posługuje się autorską metodą nauczania, która stanowi połączenie doświadczeń wyniesionych z praktyki koncertowej, studiów amerykańskich oraz techniki gry bazującej na szkole prof. M. Niemiry.

Magdalena Rostworowska – wiolonczelistka. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. prof. Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, była również stypendystką rządu włoskiego na letni kurs muzyczny w Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Koncertowała w Polsce i zagranicą (m. in. na Słowacji, we Włoszech, Niemczech i Finlandii). Nagrywała dla radia i telewizji. Obecnie zajmuje się głównie pracą dydaktyczną w ZPSM nr 4 w Warszawie. Jest również wykładowcą letnich kursów muzycznych. Jej uczniowie zdobywają liczne nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych.

 

 

Wstęp wolny.

 

 

Szczegóły

Data:
23 kwietnia 2017
Czas:
13:00 - 14:00
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

Dodaj komentarz