Za nami święta Wielkanocne. Przez wszystkie dni Triduum Paschalnego, aż do niedzielnej mszy rezurekcyjnej, parafianom ze Skrzeszewa towarzyszył nasz redakcyjny kolega Piotr Mostowiec. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia. Pełne galerie zdjęć można obejrzeć na stronach parafii.
Wielki Piątek
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. W Kościele Rzymskokatolickim jest to szczególny czas – pamiątka męki i śmierci Jezusa. To jeden z dwóch dni w roku, kiedy nie odprawia się mszy. Wieczorem w Wielki Piątek wierni spotykają się na Liturgii Męki Pańskiej. Wszystko rozpoczyna się wejściem księdza, w ciszy. Kapłan na chwilę kładzie się na posadzce kościoła naprzeciwko ołtarza. Później czytana jest – zwykle z podziałem na role – Męka Chrystusa. Kolejna część Liturgii Wielkiego Piątku to uroczysta modlitwa za cały świat. Padają tam wezwania o jedność chrześcijan, za niewierzących i za żydów.
Po modlitwie rozpoczyna się adoracja krzyża – główny punkt całej Liturgii. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i całują go. Na koniec rusza procesja do Grobu Pańskiego. W grobie umieszczony jest Najświętszy Sakrament przesłonięty białym welonem.
Święcenie pokarmów
Wielka Sobota w parafii w Skrzeszewie rozpoczęła się od warty przy grobie pańskim pełnionym przez druhów z OSP w Kałuszynie i Skrzeszewie. Do bardziej doświadczonych kolegów dołączyli także członkowie Młodzieżowych i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej w Kałuszynie. Mieszkańcy od samego rana mogli także święcić pokarmy.
Wielka Sobota
Wielka Sobota w kościele rzymskokatolickim to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin porannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy.
Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej.
Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii.
Wielka Niedziela
Pierwszy dzień świąt Wielkanocnych rozpoczyna się mszą rezurekcyjną. Uroczyste nabożeństwo połączone jest z procesją, której celem jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego. Może odbyć się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny przed pierwszą mszą świętą. Musi się jednak zacząć nie później niż o świcie.