Rura przegłosowana

SONY DSC

Wieliszewscy radni poparli projekty zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Łajski, Kałuszyn, Skrzeszew i Topolina. Tym samym umoźliwili umiejscowienie na terenie gminy III nitki Ropociągu Przyjażń.
Na tę decyzję władze Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN czekało przeszło pięć lat, bowiem w 2005 roku rozpoczęła się budowa III nitki rurociągu „Przyjażń”. Jednak przez sześć lat gminnym urzędnikom nie udawało się dojść do porozumienia z przedsiębiorstwem. Kością niezgody miały być świadczenia, jakie w zamian za zgodę na przebieg ropociągu miała by otrzymać gmina. Pierwsze sygnały o moźliwym porozumieniu pojawiły się w styczniu, kiedy prezes zarządu PERN Robert Soszyński entuzjastycznie wypowiadał się na temat zmian w gminie Wieliszew po wyborach samorządowych. W styczniu teź doszło do pierwszych spotkań pomiędzy przedstawicielami PERN a gminnymi urzędnikami. Ustalono warunki porozumienia pomiędzy Gminą Wieliszew a PERN.

Jeść  łyźeczką

PERN nie jest spółką, która moźe finansować wszystko tak jak sobie tego źyczymy, tak jak chcieli tego poprzednicy. Mógłbym powiedzieć: proszę zapłacić gminie duźo pieniędzy, bo tak robili moi poprzednicy, tylko proszenie o zrealizowanie swojego zadania i źądanie pieniędzy na cele publiczne jest niebezpieczne – mówi Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Wśród obietnic, jakie złoźył PERN w zamian za zgodę na lokalizację III rurociągu, gmina otrzyma rocznie około 400 tys. złotych wyliczone według 2% wartości od wzniesionej na terenie gminy budowli. Ponadto zadeklarował sponsoring gminnych imprez kulturalno-sportowych, wśród których było juź tegoroczne Święto Gminy Wieliszew, do którego przedsiębiorstwo dołoźyło kilkadziesiąt tysięcy złotych. Istotnym wsparciem ma być takźe przekazanie uźywanych wozów straźackich, będących do tej pory w eksploatacji PERN, ale według zapewnień wójta, bardzo nowoczesnych z niewielkimi przebiegami. Pierwszy ma trafić do gminy w ciągu kilku najbliźszych dni. Obie strony zobowiązały się do corocznych konsultacji, na których ustalane będą bardziej szczegółowe plany współpracy na kolejny rok w zakresie działalności PERN na terenie gminy i świadczeń, jakie z tego tytułu moźe osiągnąć gmina. Wiadomo, źe w najbliźszym roku radny Łajsk Jan Sołtys oczekuje przygotowania boiska w innej lokalizacji, bowiem na czas budowy rozkopany zostanie plac gry przy Sikorskiego, pod którym centralnie będzie przebiegał rurociąg. Na boisku ma rozgrywać mecze powołany niedawno Łajski Klub Sportowy (ŁKS), który dwa tygodnie temu zgłosił się z wnioskiem o uźyczenie gminnego boiska. – Nie chcemy jeść wielką łyźką i ubiegać się o milionowe inwestycje, bo te byłyby niemoźliwe, ale prosić o mniejsze kwoty a systematycznie – podsumowuje przebiegu negocjacji wójt.

Zgoda

Projekt zmiany MPZP poparli wszyscy zgromadzeni podczas obrad radni. Jako jedyny wątpliwości zgłaszał jeszcze przed rozpoczęciem sesji radny Edwin Zezoń, który upominał się o porozumienie z PERN, w którym gmina gwarantowała by sobie, źe wszelkie świadczenia odszkodowawcze z tytułu przeprowadzonej inwestycji weżmie na siebie spółka. Okazało się, źe gmina takie porozumienie zawarła z PERN w 2005 roku, jeszcze za kadencji Edwarda Trojanowskiego przy planach lokalizacji w śladzie rurociągu światłowodu, którego budowa nie doszła do skutku. MPZP zwalniają część właścicieli działek z zakazu zabudowy, co głównie wynika z ograniczenia strefy ochronnej dla rurociągu, która w planach przewidziana była na 100 metrów – w kaźdą ze stron, a teraz została zmniejszona do 100 metrów. Nadal jednak wiele fragmentów  i całych działek pozostanie wyłączonych z uźytkowania  co będzie przedmiotem negocjacji odszkodowawczych z PERN, które rozpoczną się niebawem.

K. Grodek

Na zdjęciu: Wójt Paweł Kownacki i prezes Robert Soszyński podpisują porozumienie pomiędzy gminą Wieliszew a PERN (fot. ug wieliszew)