Legionowo. Bezpłatne badania dla mieszkańców w 2017 roku

Doctor greating patient

Bezpłatne badania, fot. hang_in_there / Foter / CC BY

Urząd Miasta Legionowo wybrał już realizatorów programów zdrowotnych zaplanowanych na rok 2017. Łącznie gmina na badania profilaktyczne dla mieszkańców przeznaczy w tym roku 168.314,07 zł. Z jakich badań w ramach programu będą mogli nieodpłatnie skorzystać Legionowianie?

Badania dla dzieci w zakresie integracji sensorycznej

Program kierowany jest do mieszkańców w wieku od 2 do 13 lat, u których występują zaburzenia z zakresu integracji sensorycznej. Obejmuje on cykl trzech spotkań, trwających łącznie 180 minut. Na pierwszym spotkaniu przeprowadzany będzie wywiad z rodzicami dot. przebiegu ciąży, porodu i rozwoju dziecka. Drugie spotkanie obejmować będzie obserwacje dziecka w swojej spontanicznej aktywności oraz w sytuacjach, w których ma do wykonania określone zadania lub ćwiczenia. Trzecie spotkanie będzie podsumowaniem diagnozy i wydaniem zaleceń przez wykwalifikowanego terapeutę. Realizatorem programu jest Ad Dictum Centrum Terapeutyczne przy ul. Kordeckiego 18 w Legionowie, tel. 609 007 249.

Rehabilitacja niemowląt

Program adresowany jest do dzieci w wieku do 1. roku życia. Głównym jego celem jest wczesna diagnostyka i terapia zaburzeń rozwojowych u dzieci z grupy ryzyka okołoporodowego oraz rehabilitacja dzieci z problemami rozwojowymi. Dla dzieci zakwalifikowanych do ćwiczeń rehabilitacyjnych mgr rehabilitacji opracuje
indywidualne zestawy ćwiczeń, zależne od etapu rozwojowego. Realizatorem programu jest Rehablitacja Dzieci przy ul. Sowińskiego 15 w Legionowie, tel. 507 613 574.

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 9 miesiąca życia do 17 lat włącznie i obejmuje profilaktyczne badania USG jamy brzusznej, tarczycy, szyi,węzłów chłonnych, a u chłopców dodatkowo moszny oraz konsultacje z lekarzem specjalistą. Realizatorem programu jest ZOZ Legionowo przy ul. Sowińskiego 4, tel. 22 774 51 51.

Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów jelita grubego

Program adresowany jest do legionowian, którzy ukończyli 40. rok życia. Obejmuje on bezpłatne konsultacje i badania kolonoskopowe wraz z diagnostyką i znieczuleniem, w kierunku profilaktyki raka jelita grubego. Założeniem jest zmniejszenie zachorowalności i umieralność na nowotwory jelita grubego poprzez wykrywanie choroby we
wczesnym stadium. Realizatorem programu jest MEDIQ Szpital i Poradnie Specjalistyczne przy ul. Piłsudskiego 20, tel. 22 774 26 40.

Dbamy o zdrowie naszych seniorów

Założeniem programu jest zapewnienie legionowianom w wieku powyżej 50. roku życia łatwego dostępu do konsultacji kardiologicznych z diagnostyką (np. badanie EKG, badanie stężenia cholesterolu, glukozy, elektrolitów we krwi). Realizatorem programu jest MEDIQ Szpital i Poradnie Specjalistyczne przy ul. Piłsudskiego 20, tel. 22 774 26 40.

Szczepienia ochronne przeciwko grypie dla seniorów

Adresatami programu są mieszkańcy powyżej 50. roku życia posiadający aktualne zaświadczenie od lekarza POZ o braku przeciwwskazań do zaszczepienia przeciw grypie. Celem szczepień jest nie tylko uniknięcie zachorowania na samą grypę, ale przede wszystkim uniknięcie poważnych powikłań pogrypowych, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie mózgu stanowiących bezpośrednie zagrożenie życia. Realizatorem programu jest MEDIQ Szpital i Poradnie Specjalistyczne przy ul. Piłsudskiego 20, tel. 22 774 26 40.

Dbamy o zdrowie naszych senioró

Program obejmuje 5-krotną rehabilitację, w oparciu o osobisty plan ćwiczeń dla osób powyżej 50. roku życia, po przeprowadzeniu wcześniejszych konsultacji przez rehabilitanta. Założeniem programu jest promocja zdrowia, profilaktyka i rehabilitacja dla utrzymania i podnoszenia sprawności osób starszych, poprawa sprawności ruchowej i zmniejszenie dolegliwości związanych z układem kostno-stawowym. Realizatorem programu jest Gabinet Zdrowe Plecy przy ul. Broniewskiego 4, lok. 42, tel. 535 892 922.

Konsultacje dla mieszkanek po przebytym nowotworze piersi

Założeniem programu jest zwiększenie sprawności psychofizycznej kobiet po leczeniu raka piersi poprzez rehabilitację mającą na celu uzyskanie poprawy zakresu ruchów w stawach obręczy barkowej, uzyskanie poprawy siły mięśniowej, zapobieganiu wystąpienia obrzęku limfatycznego, korygowanie wad postawy wynikłych z przebytego leczenia. W ramach programu mieszkanki z terenu Gminy Miejskiej Legionowo po przebytych nowotworach będą mogły skorzystać z bezpłatnych masaży limfatycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Realizatorem programu jest Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska przy ul. Zegrzyńskiej 8, tel. 22 381 25 25 wew. 3.

Szkoła rodzenia

Program obejmuje cykl 10 2-godzinnych spotkań, w ramach których uczestnikom przekazana zostanie wiedza na temat ciąży, porodu, połogu i dziecka. Miasto zapewnia dofinansowanie w wysokości 50% kosztów pełnego uczestnictwa, resztę opłaty pokrywają uczestnicy.

Profilaktyka nietrzymania moczu

Program skierowany jest dla mieszkanek Legionowa, które dotyczy problemem nietrzymania moczu. Program obejmuje cykl 10 spotkań 55-minutowych, tj. ćwiczeń prozdrowotnych i profilaktycznych z wykorzystaniem metod pracy: pilates, streching powiązowy oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Realizatorem programu jest ProReh rehabilitacja i fizykoterapia przy ul. Narutowicza 96, tel. 795 776 734.

Profilaktyka raka prostaty

Program kierowany jest dla mężczyzn powyżej 40. roku życia, którzy zostaną poddani badaniu ultrasonograficznemu gruczołu krokowego oraz badaniu krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA (antygen gruczołu krokowego). Pacjenci u których zostanie wykryta nieprawidłowość zostaną skonsultowani przez lekarza urologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu diagnostycznym i ewentualnym leczeniu. Realizatorem programu jest Mazowiecki Szpital Onkologiczny przy ul. Kościelnej 61 w Wieliszewie, tel. 22 766 15 00.