23 lica w godzinach 10.00-13.00 pod budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Legionowie przy ulicy Jagiellońskiej 26B odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. Uroczystość zorganizowana została pod hasłem „Bądż bezpieczny na drodze”. O imprezę i związane z nią atrakcje przed świętem zapytała Iwona Wymazał. Wkrótce zamieścimy obszerną fotorelację z sobotniej imprezy.
Jak powstał pomysł na stworzenie tej imprezy dla mieszkańców miasta?
Pomysł zrodził się w minionym roku. Coroczne obchody Święta Policji były zwykle organizowane pod budynkiem komendy jako tradycyjna gala i wręczenie odznaczeń. Jednak cieszyły się one średnim zainteresowaniem społeczności lokalnej. Stąd w 2010 roku pomyśleliśmy, źe przy tej okazji moźna powiedzieć coś o bezpieczeństwie i zaprosić do wspólnej zabawy mieszkańców Legionowa. To była pierwsza próba festynu i ta forma bardzo spodobała się odwiedzającym. Poniewaź otrzymaliśmy pozytywny sygnał postanowiliśmy w tym roku pokusić się o organizację akcji na większą skalę.
Gdzie będą odbywać się zajęcia?
Stoiska będą rozlokowane od budynku Komendy na Jagiellońskiej do ulicy Mickiewicza, która będzie wyłączona z ruchu drogowego oraz na trawnikach przed budynkiem Komendy Policji. Nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze policji. Uroczystości rozpocznie ceremoniał policyjny, potem przez 3 godziny moźna będzie zwiedzić kolejne punkty i skorzystać z prezentowanych atrakcji.
Dla kogo przewidziane zostały atrakcje, czy kładliście nacisk na jakiś szczególny aspekt bezpieczeństwa?
Zostało to zorganizowane z myślą o wszystkich uźytkownikach ruchu drogowego. Główny nacisk jest skierowany na ogólnie pojmowane bezpieczeństwo. Największą uwagę poświęcamy rowerzystom. Jeśli patrzeć w skali kraju, nieoświetleni rowerzyści stwarzają duźy problem. Staramy się zaprosić kilku zawodowych kolarzy, którzy pomogliby nam w tym dniu. Zwykle Cezary Zamana jest takim autorytetem dla dzieci i mam nadzieję, źe czas pozwoli mu przyjechać do Legionowa. W kolarstwie zawodowym jest obowiązek jazdy w kaskach. Do zmian regulaminu środowisko sportowców skłoniło się po obserwacji konsekwencji wypadków. Prędkość poruszania się na rowerze moźe być dość duźa i głowa powinna być osłonięta.
Komenda przygotowała prezenty dla uźytkowników rowerów, którzy zjawią się na festynie ze swoimi pojazdami. Jakie to atrakcje?
Na festynie będzie moźna skorzystać z podstawowego przeglądu stanu technicznego rowerów. Będą sprawdzane hamulce, przerzutki, oświetlenie, a kaźdy nieoświetlony rower dostanie komplet lamp. Nie będziemy rozdawać części w opakowaniach źeby uniknąć niepotrzebnej pokus póżniejszej odsprzedaźy. Na stoisku komendy będą dostępne równieź gadźety w postaci wszelkich odblasków rowerowych.
Co znaczy hasło „znakowanie rowerów”?
Z Warszawy przyjadą specjaliści, których zadaniem będzie naniesienie numerów na kaźdy zgłoszony rower. Takie dane są póżniej wpisywane do bazy prowadzonej przez Komendę Stołeczną Policji, co w póżniejszym czasie moźe przyczynić się do odnalezienia pojazdu w przypadku, kiedy zostanie na przykład skradziony. Numery są nanoszone w róźnych miejscach pojazdów, nie są widoczne i trudne do usunięcia. Gdy policjanci legitymują rowerzystę, wszelkie numery trwałe sprawdzają i porównują z bazą. Źeby skorzystać z takiej moźliwości oznakowania swojego pojazdu trzeba posiadać ze sobą dokument toźsamości. Będziemy równieź rozdawać klamry, zamki, które pozwolą uźytkownikom zabezpieczać te rowery w czasie jazdy.
Na czym będzie polegał pokaz sprzętu ratowniczego?
Ta część skierowana jest przede wszystkim do dzieci. Na miejsce wypadku drogowego jedzie przede wszystkim Policja, Straź Poźarna i Karetka Pogotowia. Wszystkie te 3 słuźby będą wystawiać swoje wozy i ekipy, pokazywać i opowiadać na pytania. Nasze karetki są ciekawym obiektem nawet dla osób dorosłych. Wyposaźenie jest bardzo profesjonalne i warto to zobaczyć.
Co jest najbardziej atrakcyjne na tego typu festynach?
W tym roku udało się ściągnąć trzy symulatory, które zwykle są oblegane przez widzów. Symulator zderzeniowy pozwoli nam zobaczyć jak działają pasy bezpieczeństwa. Taki wózek na pochylni z fotelem kierowcy porusza się z prędkością 12 km/h. Siedzący w środku kierowca pod koniec jady symulującej zderzenie z przeszkodą będzie mógł ocenić działanie pasów. Dla chętnych będziemy włączali w to doświadczenie 5-litrowy pojemnik z wodą, który trzeba będzie utrzymać podczas zderzenia jedynie za pomocą rąk. Jazda w symulatorze dachowania to niezwykłe przeźycie, mimo źe obraca się on w dość wolnym tempie. Tu wyobrażnia podpowiada, co się dzieje z człowiekiem kiedy nie zapina pasów. Po takim fikołku kaźdy kierowca będzie póżniej zapinał pasy bezpieczeństwa.
Nietrzeżwi kierowcy to plaga, równieź w powiecie legionowskim. Czy na festynie będą stoiska poświęcone równieź temu zagadnieniu?
Tak, trzeci symulator – autogoogle jest profesjonalnym urządzeniem, które rzeczywiście pokazuje zachowanie człowieka, który spoźył alkohol. Okulary są odpowiednio przystosowane i nie moźna podglądnąć. Jak się je załoźy ma się uczucie, jakby było się nietrzeżwym. Nie polega to tylko na zmianach ostrości widzenia. Warto doświadczyć tego uczucia, poniewaź kiedy nam się wydaje, źe wszystko jest w porządku i idziemy prosto, świadkowie wydarzenia obserwują zupełnie coś innego. Dla śmiałków, którzy zdecydują się na jazdę samochodem przystosowanym do nauki jazdy z instruktorem obok, są zapewnione niezwykłe wraźenia. Juź samo przywitanie się z instruktorem stwarza pewne problemy, co dopiero trafienie kluczykiem do zamka drzwiczek. Taka zabawa jest przestrogą dla uczestników i widzów, w jaki sposób oceniamy rzeczywistość po spoźyciu alkoholu.
Szczególnie latem ściśle współpracujecie z legionowskim WOPR. Czy oni takźe pojawią się na pokazach?
Legionowski WOPR jest jednym z pręźniejszych w Polsce i nie mogło ich zabraknąć. Ratownicy będą mówić o bezpieczeństwie na wodzie, prowadzić konkursy oraz pokazywać sprzęt do ratowania źycia. Prócz tego będzie moźna poćwiczyć na fantomie, w jaki sposób naleźy udzielać pierwszej pomocy. W minionym roku było mało chętnych do tego typu ćwiczeń, stąd w tym roku postaraliśmy się o nagrody dla odwaźnych. Kaźdy będzie mógł dostać apteczkę z certyfikatem do samochodu, koc termoizolacyjny, maseczkę do sztucznego oddychania – te nagrody ufundował Starosta Legionowski. Ta akcja ma na celu zachęcenie ludzi do zabawy, która nierzadko moźe póżniej uratować komuś źycie.
Taki festyn jest moźliwością uzyskania równieź dorażnej pomocy. Prócz zabawy będą na nim poruszane powaźniejsze tematy, czyli na przykład informacje o przemocy w rodzinie.
Dwa stoiska La Strada i Niebieska Linia są dla tych, którzy tej pomocy bardzo potrzebują. Źeby spotkać się z przedstawicielem tych fundacji, to rzadka okazja. Moźna będzie zapoznać się z ich pracą, a jeśli ktoś będzie potrzebował rozmowy w cztery oczy, w budynku komendy będą przygotowane dwa, trzy pokoje. Zajmują się one m.in. przemocą seksualną, prostytucją, handlem ludżmi oraz przemocą w rodzinie. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie pomoźe w niektórych sytuacjach, a dzięki ich działalności zwiększy się świadomość kobiet w naszym powiecie.
Jakie inne atrakcje przygotowała KPP na 23 lipca?
Na festynie będzie moźna zobaczyć stoisko daktyloskopii. Kaźdy chętny będzie mógł dostać kartę z własnymi odciskami palców. Planowany jest równieź pokaz działań antyterrorystów. Źeby nie wystraszyć widzów pokaz, będzie zapowiedziany. W symulowanej akcji będzie moźna popatrzeć jak wygląda zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy przez grupę antyterrorystyczną. Po akcji z udziałem granatów, strzałów, pościgu będzie moźna sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Czy to prawda, ze w Legionowie pojawi się patrol konny?
Tak, patrol konny będzie moźna zobaczyć na uroczystościach. Moźe kiedyś ktoś wpadnie na pomysł, źeby wdroźyć takie patrole do pracy w Legionowie. Jednak tam gdzie są odpowiednie warunki, duźe powierzchnie parków, taka słuźba doskonale spełnia swoje zadania i wzbudza respekt.
Tradycją juź jest, źe dla ofiar wypadków drogowych moźna oddawać krew. Czy będzie to moźliwe równieź na festynie?
Na miejscu będzie stał specjalny ambulans krwiodawstwa. W komendzie działa klub krwiodawstwa i policjanci czekają na moźliwość oddania krwi. Zapraszamy do pomocy. Kaźda osoba do 55. roku źycia, zdrowa i trzeżwa, dowodem osobistym będzie mogła oddać krew. Krew zostanie przewieziona do banku krwi do Centrum Krwiodawstwa na ulicy Saskiej.
Na imprezie nie zabraknie teź elementów historycznych?
Byłem bardzo mile zaskoczony, źe tak otwarcie i chętnie Muzeum Historyczne w Legionowie przystąpiło do współpracy z nami. Ekspozycja będzie wystawiona po budynkiem komendy, będzie moźna zobaczyć zdjęcia i fotokopie dokumentów z czasów powstania policji w Legionowie. To bardzo ciekawe nawet dla samych policjantów źeby zobaczyć gdzie były pierwsze posterunki. Festyn zakończy tradycyjny ceremoniał wręczania odznaczeń, nagród i nominacji na wyźsze stopnie wyróźnionym policjantom. Mam nadzieję, źe festyn zagości juź co roku w naszym mieście i sprawi mieszkańcom wiele radości.