W ubiegły poniedziałek w Szkole Podstawowej nr. 4 w Legionowie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące planowanej przebudowy ulicy Aleja Legionów. Obecni na spotkaniu urzędnicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Legionowa opowiadali o planach i sondowali zmiany, jakie według mieszkańców tej okolicy naleźy wprowadzić do projektu przed jego realizacją.
Aleja Legionów, droga zarządzana przez powiat, wkrótce zacznie pełnić istotniejszą niź do tej pory rolę w komunikacyjnym układzie miasta. Tą ulicą częściowo zostanie rozprowadzony ruch z budowanego przez PKP na III Parceli tunelu. W związku z zwiększonym ruchem konieczna będzie zatem gruntowna modernizacja ponad kilometrowego odcinka jezdni od bramy cmentarza aź do skrzyźowania z ul. Mireckiego, wymiana chodników i wjazdów na posesje.
Porządne odwodnienie
Podczas prezentacji projektu Wicestarosta Robert Wróbel zwrócił uwagę na jeden, chyba dla mieszkańców tej ulicy najwaźniejszy problem. Wraz z remontem skończyć mają się problemy z powstawaniem ogromnych kałuź, które tworzyły się na łuku tuź za cmentarzem a takźe u zbiegu z niemal kaźdą ulicą prostopadłą do Alei Legionów. Cała jezdnia została zaprojektowana z 2% spadkiem w kierunku istniejących rowów odwadniających. Te mają być uregulowane, wzmocnione i wreszcie właściwie odprowadzać zbierającą się po bardziej obfitych opadach deszczówkę. Ponadto w czasie remontu poziom drogi zostanie podniesiony średni o blisko 10 cm. Na pytania mieszkańców o to czy podniesienie jezdni nie zmusi ich do wykładania własnych pieniędzy na podnoszenie ogrodzeń odpowiadał przedstawiciel Starostwa Powiatowego. – Projektant przewidział podniesienie poziomu jezdni i wpływ jaki będzie to miało na wjazdy na działki, róźnica wysokości została zgubiona i nie będzie konieczności przebudowywania bram i furtek – uspokajał Sławomir Prus z Wydziału Drogownictwa i Inwestycji Starostwa Powiatowego.
Przebudowa skończy się przed skrzyźowaniem
Przebudowa Al. Legionów ma być przeprowadzona na odcinku 1043,5 m. Remont zacznie się przy skrzyźowaniu z ul. Wyszyńskiego, tuź za bramą cmentarza a zakończy tuź przed skrzyźowaniem z ul. Mireckiego. Dlaczego go nie obejmie, chociaź tam droga jest dziurawa jak sito? –ponad rok temu wysłaliśmy do PKP pismo, w którym prosiliśmy o zajęcie stanowiska ws. zsynchronizowania szlabanów z ewentualną sygnalizacją świetlną, zdajemy sobie sprawę, źe na tym skrzyźowaniu doszło do szeregu kolizji i wypadków i trzeba coś z tym zrobić – mówił Starosta Jan Grabiec. –niestety do tej pory nie otrzymaliśmy źadnej odpowiedzi – informował dalej. Jak stwierdził, jemu samemu bliźej jest do rozwiązania w postaci ronda, o wielkości zbliźonej do tego w Chotomowie u zbiegu ulic Piusa i Partyzantów. Według szefa Starostwa takie rozwiązanie skutecznie spowolniłoby ruch na skrzyźowaniu a jednocześnie ograniczyło zapędy kierowców wielkich cięźarówek na wybór Al. Legionów jako drogi tranzytowej.
Parking i ścieźka rowerowa
W trakcie przebudowy drogi stworzony zostanie utwardzony parking przy cmentarzu. Wkrótce wyciętych zostanie około 200 sosen na odcinku od skrzyźowania z Wyszyńskiego aź do miejsca, w którym kończy się ogrodzenie cmentarza. W projekcie uwzględniono takźe stworzenie większej zatoki autobusowej przy cmentarzu. Na całym odcinku nowej drogi zostaną poszerzone chodniki. Ponadto UM Legionowo oczekuje, źe do projektu uda się dołączyć budowę ścieźki rowerowej.
Trudne finansowanie
Chociaź projekt jest juź zaawansowany wciąź jednak nie ma wszystkich środków gwarantujących remont ulicy. Starostwo Powiatowe zarezerwowało na ten cel milion złotych i chciałoby go zrealizować jeszcze w tym roku. Są jednak dwie przeszkody. Pierwsza to brak przyłączy kanalizacyjnych przy niektórych posesjach i póżniejsza konieczność niszczenia nawierzchni lub blokowanie przez urzędników moźliwości przyłączania się do sieci i wywołane tym konflikty z mieszkańcami. Druga to brak pieniędzy. Milion złotych, które ma Starostwo na przebudowę nie wystarczy. Koszt szacuje się na około 2,6 miliona (starosta stwierdził, źe na etapie przetargu wydatki uda się ograniczyć do 2 mln. złotych). Stąd na spotkaniu z mieszkańcami, pomimo źe sprawa dotyczyła drogi powiatowej, obecność zastępcy prezydenta Lucjana Chrzanowskiego, który miał zapoznać się z oczekiwaniami mieszkańców i ewentualnie spróbować pozyskać poparcie wśród legionowskich radnych dla znalezienia w gminnym budźecie kwoty brakującej do rozpoczęcia budowy. – To dobry projekt o którego realizację, po naniesieniu sugestii mieszkańców, będziemy zabiegać – skomentował prezydent Chrzanowski po spotkaniu. Na pytanie czy w tegorocznym budźecie znajdą się środki na tę inwestycję stwierdził – Postaramy się o wprowadzenie tego projektu do przyszłorocznego budźetu, a przekazanie środków odbędzie się dopiero przy realizacji przebudowy . Wydaje się zatem, źe przebudowa Alei Legionów będzie, ale w przyszłym roku.
k.g.