Po dwuletniej przerwie ponownie ożył plac budowy przy ulicy Rybaki w Zegrzu Południowym, gdzie powstaje apartamentowiec turystyczny „Pod Żaglami”.
Wymarzona lokalizacja
Obiekt jest położony w miejscu o walorach krajobrazowych rzadko w Polsce spotykanych w przypadku budynków mieszkalnych. Z okien rozpościera się widok bezpośrednio na lustro wody Jeziora Zegrzyńskiego i las porastający skarpę na przeciwległym brzegu Narwi około kilometr poniżej mostu w Zegrzu.
Trzykondygnacyjny budynek, rozciągnięty wzdłuż wału tak zwanej zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego, okazale prezentuje się na tle jednorodzinnej zabudowy dzielnicy willowej, w której powstaje, lecz równocześnie ma w sobie coś kameralnego. Możliwe, iż detale architektoniczne – okna w kształcie trójkątnego żagla i okrągłych bulajów oraz wysunięte z elewacji sześciany przypominające okrętowy mostek kapitański wywołują takie wrażenie. Autorem tej niebanalnej wizji jest Marcin Kozłowski z pracowni architektonicznej MAAN Architekci.
Liczne atrakcje
Projekt przewiduje powstanie 58 apartamentów o powierzchni od 40 do 100 metrów kwadratowych, w tym 18 jednopokojowych, 38 dwu i tylko dwóch trzypokojowych. Ich standard będzie zależał od przyszłych właścicieli, którzy będą je wykańczali we własnym zakresie. Przestrzenie wspólne zaplanowano wysokiej jakości. Będzie garaż podziemny dla 35 pojazdów oraz dwadzieścia zewnętrznych miejsc postojowych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji sale fitness i bilardową oraz kryty basen z przeciwprądem, czyli czymś w rodzaju mechanicznej bieżni treningowej, tyle że dla pływaków, a latem odkryty kort tenisowy.
Nie zapomniano o ekologii
– Inwestycja jest przyjazna środowisku – zapewnia Krzysztof Majerkiewicz reprezentujący inwestora – spółkę Pod Żaglami. Ogrzewanie zapewnią najnowocześniejsze pompy ciepła typu powietrze – woda, które latem będzie można wykorzystywać do chłodzenia pomieszczeń w ramach „odwróconego cyklu”. Nieczystości zostaną odprowadzone do sieci stanowiącej część tzw. opaski kanalizacyjnej Jeziora Zegrzyńskiego.
Rejonowemu Zarządowi Gospodarki Wodnej zaproponowaliśmy pomoc w uporządkowaniu otoczenia kanału melioracyjnego, który przepływa na granicy naszych posesji i liczymy, że sąsiad zgodzi się na współpracę w celu zwiększenia komfortu wszystkich mieszkańców miejscowości.
Pogłoski się nie potwierdziły
– Dwuletnia przerwa w realizacji inwestycji wynikała z okresowej zmiany priorytetów spółki – mówi Majerkiewicz. Zadanie o wartości 20 milionów złotych realizujemy ze środków własnych, bez korzystania ze źródeł zewnętrznych. Pogłoski o naszych kłopotach czy wręcz bankructwie, są nieprawdziwe. Hipoteka nieruchomości pozostaje nieobciążona, co można sprawdzić w księdze wieczystej WA1L/00004199/2.
W czerwcu 2018 apartamenty Pod Żaglami będą oddane do użytku. Tymczasem w przyszłym miesiącu rusza sprzedaż lokali.