Zespół Szkół w Wieliszewie już od 2003r. w Skrzeszewie, Dębem i Wieliszewie uczestniczy w programie GLOBE (Learning and Observations to Benefit the Environment) międzynarodowym edukacyjno-ekologicznym programie badawczym, realizowanym w Polsce na podstawie umowy zawartej w dniu 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA.
Zespół szkół w Wieliszewie bada środowisko
W ramach Programu uczniowie naszej szkoły prowadzą badania środowiska w zakresie: atmosfery, hydrologii, gleby oraz fenologii. Badania dotyczą: temperatury powietrza, wody, gleby, zachmurzenia nieba, opadów atmosferycznych, rozwoju roślinności, poszycia terenu, przezroczystości i temperatury wody w Jeziorze Wieliszewskim. Wszystkie pomiary uczniowie przesyłają drogą internetową do Waszyngtonu.
Gimnazjaliści badają zapylenie atmosfery
Od kwietnia bieżącego roku Gminne Gimnazjum w Wieliszewie zostało wybrane spośród 120 szkół z Polski do prowadzenia badań zapylenia atmosfery. Badania tego rodzaju prowadzą 24 szkoły z całej Polski.
Prowadzone badania w ramach Modułu B przez gimnazjalistów dotyczą podstawowych obserwacji atmosferycznych: zachmurzenia, oceny koloru nieboskłonu, temperatury powietrza, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, kierunku wiatru, opadów. Wykonywania pomiarów grubości optycznej aerozoli przy użyciu fotometru słonecznego, pomiarów temperatury chmur i nieboskłonu, wyznaczania wysokości podstawy chmur, wyznaczania całkowitej zawartości pary wodnej w atmosferze. Wykonywania pomiarów zapylenia powietrza, szacowania widzialności, pomiaru widzialności przy użyciu aparatu cyfrowego, wyznaczania efektu cieplarnianego, szacowania bilansu energii nad różnymi typami powierzchni ziemi
Wszystkie pomiary prowadzone są w ramach zajęć pozalekcyjnych koła GLOBE.
Pomiary są prowadzone w różnych warunkach meteorologicznych przez cały rok w ogródku meteorologicznym z użyciem pirometru i luksomierza, które zostały wypożyczone naszej szkole przez wydział Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczestnictwo w Programie daje możliwość dotarcia do unikalnych danych dotyczących parametrów środowiska pochodzących z zasobów NASA i innych amerykańskich agencji rządowych. Uczniowie naszej Szkoły co roku wyjeżdżają na Sympozjum Naukowe, w którym biorą udział najaktywniejsze szkoły z całej Polski.
Szkolny koordynator programu – Irena Rybak