Place zabaw. Ogólnodostępne czy zamknięte?

520449c587eb9.jpg

 – Jak korzystać z placów zabaw jeśli są zamknięte? – pytają rodzice dzieci, które chciałby skorzystać z nowo wybudowanych placów zabaw w Legionowie. Teren przy placówkach oświatowych jest dostępny w godzinach popołudniowych, jeśli nie korzystają z nich uczniowie. Potem szkoły i przedszkola zamykają furtki i bramy, a goście są źegnani.

 

 

W minionym roku Urząd Miasta Legionowo wybudował 13 nowych placów zabaw. Dziesięć z nich powstało przy przedszkolach, przy Przedszkolu Miejskim Nr 1 (ul. Olszankowa E), przy Przedszkolu Miejskim Nr 2 (ul. Jagiellońska 40), przy Przedszkolu Miejskim Nr 3 (ul. Zegrzyńska 71), przy Przedszkolu Miejskim Nr 5 (ul. Kwiatowa 80), przy Przedszkolu Miejskim Nr 6 (ul. Broniewskiego 3), przy Przedszkolu Miejskim Nr 7 (ul. Husarska 16 i ul. Husarska 19), przy Przedszkolu Miejskim Nr 9 (ul. Królowej Jadwigi 11), przy Przedszkolu Miejskim Nr 10 (ul. Broniewskiego 6), przy Przedszkolu Miejskim Nr 11 (ul. Zegrzyńska 9) oraz przy Przedszkolu Miejskim Nr 12 (ul. Królowej Jadwigi 7). Nowy plac zabaw powstał równieź przy szkole na ulicy Targowej 22, a ogólnodostępny, ogrodzony plac zabaw na os. Sobieskiego (okolice DH Maxim) oraz na os. Młodych.

Tylko dla szkół i przedszkoli?

Place zabaw przy Przedszkolach Miejskich Nr: 2, 5, 6, 7, 9, 11, 12 i na os. Młodych zostały zrealizowane w ramach rewitalizacji i dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, pozostałe place sfinansowano ze środków własnych. Mimo źe UML na stronie internetowej pisze o tym źe

„Miasto stawia takźe na rozwój sportu i rekreacji, szczególnie uwzględniając młode pokolenie legionowian. To dla nich powstają nowe place zabaw i boiska ogólnodostępne przy szkołach, w tym Orlik – 2012…”, rodzice twierdzą, źe w praktyce tereny te są do dyspozycji jedynie placówek oświatowych.

 Poczytaj mi mamo

 W jakich godzinach i kto moźe korzystać z placów zabaw? Na kaźdym terenie powinna wisieć tablica informacyjna. W projektach technicznych na etapie budowy placów zabaw czytamy, źe treści umieszczone na tablicy z regulaminem naleźy uzgodnić z Inwestorem uwzględniając zasady i warunki korzystania ze szkolnego placu zabaw. Na tablicach wykonanych zgodnie z wymogami programu „Radosna Szkoła”’ przede wszystkim powinna się znależć informacja z numerem dyrektora szkoły lub osoby upowaźnionej oraz numerami alarmowymi. Tablica powinna być czytelna, odporna na działanie czynników atmosferycznych, zamontowana na ścianie w miejscu uzgodnionym z Inwestorem. Korzystający z placu powinni wiedzieć do kogo mogą się w tej sprawie zwrócić.

 Rządzi dyrektor

Reasumując, place zabaw na terenach szkół i przedszkoli nie są ogólnodostępne. Są one przypisane do placówek oświatowych i odpowiadają za nie dyrektorzy. Szkoły i przedszkola muszą posiadać regulaminy placów zabaw, które określają godziny otwarcia oraz zasady, jakie panują na ich terenie. W chwili obecnej brak praktycznych moźliwości. by plac zabaw udostępniać w godzinach zamknięcia szkół i przedszkoli. Tereny te są ogrodzone i zamykane wg wskazań dyrektorów. – W przypadku placów zabaw usytuowanych przy przedszkolach i szkołach ich administratorami są dyrektorzy właściwych placówek i to oni wyznaczają osoby odpowiedzialne za utrzymanie placów jak i zasady ich dostępności – potwierdza Wydział Inwestycji UML. Do dyspozycji mieszkańców pozostają ogólnodostępne place zabaw nieprzypisane do szkół, czyli na przykład teren przy ulicy Królowej Jadwigi oraz place na Osiedlu Sobieskiego i Osiedlu Młodych administrowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Dyrektorzy nie mają moźliwości zapewnienia nadzoru w godzinach po zamknięciu placówek. Brakuje pracowników, którzy by mogli opiekować się tymi placami i kamer, które uchroniłyby urządzenia przed dewastacjami. Place zabaw będą działać jak do tej pory – tylko w godzinach otwarcia placówki i jeśli dyrekcja zezwoli na korzystanie.

iw