Wycinka drzew. Samorządy mogą się sprzeciwić. Urzędnik sprawdzi, czy można ciąć

wycinka_olewnica_15

Wycinka drzew (fot. GP/jj)

 

Na początku roku, po zmianie przepisów, wiele osób lekkomyślnie decydowało się na wycinkę drzew, ponosząc potem konsekwencje tych działań. Od 17 czerwca obowiązują już nowe regulacje prawne. Wycinać nadal można, ale nadzór nad tymi działaniami przejmą samorządy.

 

Ustawa, która z początkiem tego roku wprowadziła możliwość dość swobodnego wycinania drzew na prywatnych posesjach, spotkała się ze znacznym sprzeciwem wielu ekologów, ale i zwykłych mieszkańców, którzy oczami wyobraźni już widzieli wykarczowane lasy. W niektórych miejscach powiatu legionowskiego okazywało się, że to nie tylko wyobraźnia. Takie widoki można było spotkać na przykład w Olszewnicy Starej.

 

Kara nawet za jedno drzewo

Jednak najbardziej kłopotliwa dla znacznej liczby mieszkańców była niewiedza, przez którą narażeni byli na zapłacenie kary za wycięcie nawet jednego drzewa na prywatnej posesji. O ile nowe przepisy pozwalały wycinać, to jednak nie wolno było tego robić na terenach leśnych lub Natura 2000. Nie każdy przed wycinką sprawdzał takie szczegóły, a ich przeoczenie mogło skończyć się poważnym mandatem.

 

 

Kolejna zmiana przepisów

Od soboty 17 czerwca obowiązuje kolejna zmiana przepisów dotyczących uzyskania zgody na wycinkę drzew. Najwyraźniej ma to zapobiec niszczeniu dużych i starych drzew, które mogą stanowić ważny element krajobrazu. By wiedzieć, czy dane drzewo możemy wyciąć nie pytając nikogo, trzeba będzie zmierzyć jego obwód na wysokości 5 cm. Oto graniczne wymiary dla poszczególnych gatunków: 80 cm – topola, wierzba, klon jesionolistny, i klon srebrzysty; 65 cm – kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa, platan klonolistny; 50 cm – w przypadku pozostałych drzew. Przekroczenie każdego z tych wymiarów oznacza konieczność zgłoszenia zamiaru wycięcia takiego drzewa, a urzędnicy mają 3 tygodnie, by dokonać weryfikacji pomiaru i oględzin drzewa. Po dokonaniu inspekcji w terminie 14 dni mogą się sprzeciwić wycince w trybie decyzji administracyjnej. Niecierpliwi mogą również wystąpić o wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Po jego otrzymaniu można natychmiast usunąć drzewo.

Należy jednak pamiętać, że termin 14 dni dotyczący wydania decyzji administracyjnej dotyczy nadania jej w urzędzie pocztowym. Jest to o tyle istotne, że nadmierny pośpiech może spowodować nałożenia kar. Lepiej więc osobiście upewnić się, czy taka decyzja nie została jednak wydana i nie utknęła gdzieś na poczcie.

 

Uwaga na działalność gospodarczą

Taka procedura ma zastosowanie tylko jeśli wycinamy drzewo w celu niekomercyjnym, niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co więcej jeśli wytniemy drzewo na prywatnej działce i w ciągu pięciu lat postanowimy wybudować w tym miejscu obiekt związany z działalnością gospodarczą, to nałożone zostaną na nas odpowiednie opłaty w trybie decyzji administracyjnej. Nie będzie to jednak kara.