Ciąźa jest szczególnym okresem w źyciu kaźdej kobiety. Obok typowych, namacalnych objawów jak źylaki, rozstępy skórne czy bóle głowy lub nudności, pojawiają się zmiany energetyczne, hormonalne oraz biomechaniczne, które doprowadzają do zaburzeń statyki i dynamiki ciała, sylwetki przyszłej matki.
Kobiety w czasie ciąźy, juź od 7-8 tygodnia uskarźają się na silne dolegliwości bólowe kręgosłupa, kości krzyźowej, pośladków, które mogą się nawarstwiać wraz z rozwojem dziecka, powiększaniem się brzucha i rozciąganiem mięśni. Narastanie dolegliwości bólowych kręgosłupa jest często motywem do zaprzestania aktywności fizycznej w obawie o rozwój dziecka. Ograniczenie ruchu przez kobiety cięźarne z kolei doprowadza do zaburzeń krąźenia, powstawania źylaków, narastania obrzęków kończyn dolnych.
Zaprzestanie aktywności fizycznej związane jest ze stereotypami, które cały czas krąźą wśród rodziny i znajomych: „odpoczywaj” – nie wolno ci się przemęczać; „ciąźa to nie czas na sport” itd. Takie słowa z kaźdej strony i na kaźdym kroku docierają do kobiet cięźarnych. Tymczasem prawda jest zupełnie inna – umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie cięźarnej, jak i rozwijającego się dziecka. Lekkie ćwiczenia fizyczne nie tylko podnoszą sprawność i wydolność organizmu, ale równieź poprawiają samopoczucie, zapobiegają huśtawkom nastrojów, poprawiają samoocenę. Pod wpływem wysiłku wydzielają się bowiem endorfiny – potocznie nazywane „hormonami szczęścia”.
Pozytywne skutki aktywności fizycznej w ciąźy:
– dotlenienie organizmu matki i dziecka
– poprawienie krąźenia (zmniejsza obrzęki rąk i stóp)
– lepsza przemiana materii (zapobiega nadmiernemu przyrostowi masy ciała, rozstępom skórnym)
– zmniejszenie lęku przed porodem, krótszy czas porodu
– przyspiesza powrót do formy po porodzie (w okresie połogu).
Zalecane przez fizjoterapeutów, bezpieczne formy aktywności dla kobiet w ciąźy, które pozwolą utrzymać twoją sprawność na najwyźszym poziomie to między innymi: pływanie, joga dla kręgosłupa, stretching, długie spacery, nordic-walking, ćwiczenia z piłką.
Dla prawidłowo przebiegającej ciąźy kaźda z tych aktywności jest bezpieczna. Gdy ciąźa jest zagroźona – o formie aktywności decyduje lekarz prowadzący ciąźę.
Za tydzień podpowiemy jak radzić sobie z uciąźliwościami w okresie ciąźy typu bóle krzyźa, obrzęki, rozchodzenie się spojenia łonowego.
mgr Agnieszka Kalupa, mgr Joanna Bąk
Centrum Dobrej Rehabilitacji
www.dobrarehabilitacja.com