Atrakcje turystyczne w gminie Jabłonna

Wake boarding Trzciany

Wake boarding Trzciany

Gmina Jabłonna bezpośrednio sąsiaduje z Warszawą, Legionowem, Nowym Dworem Mazowieckim, gminą Nieporęt i Wieliszew, a przez rzekę Wisłę z Łomiankami i Czosnowem.

W jej skład wchodzą następujące miejscowości: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Boża Wola, Skierdy, Janówek Drugi, Rajszew, Trzciany, Wólka Górska, Suchocin i Jabłonna, w której znajduje się siedziba gminy.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa datuje się na XIV wiek, o czym świadczą „Spominki Płockie II” z 1339 roku. Znajduje się w nich zapis, mówiący o bartnikach, którzy byli zobowiązani do oddawania 14 donic miodu na rzecz płockiego biskupa. Kto wie, czy Chotomów nie jest starszą miejscowością gminy. Z informacji, jakie zawarte są w innym akcie, wiadomo, że z parafii Chotomów została wyłączona parafia wieliszewska. Był to rok 1387. Niestety nie dowiemy się, kiedy erygowano parafię chotomowską, bo akt mówiący o tym zaginął. Współcześnie gmina Jabłonna to doskonałe miejsce na weekendową turystykę. Tuż za granicami Warszawy możemy odpocząć od zgiełku na łonie natury, a przy okazji zobaczyć szereg atrakcji turystycznych.

Zespół pałacowo-parkowy

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym miejscem w gminie jest Zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie. Jego powstanie datuje się na lata 1774-1784. W 1794 roku, po śmierci Michała Poniatowskiego, Jabłonnę odziedziczył książę Józef Poniatowski. Obecnie na terenie zespołu pałacowo-parkowego zobaczyć można Domek chiński, oranżerię oraz Grotę pustelnika. W parku natomiast nie sposób nie przejść pod Łukiem Triumfalnym, wzniesionym około 1842 roku (część źródeł podaje datę 1809) oraz pospacerować alejkami, przy których znajdują się przepiękne pomniki przyrody – lipy, klony, topole czy dęby.

Od końca sierpnia 2016 roku na terenie parku organizowane są biegi parkrun Jabłonna. Jest to 38. lokalizacja tego biegu w Polsce. W każdą sobotę o 9.00 rano amatorzy biegania pokonują pięciokilometrową trasę biegu parkowymi alejkami. W organizację biegu zaangażowani są biegacze z Runners Team Jabłonna, Grupy Biegowej CHTMO i Lotosu Jabłonna. Dużą zasługą w otworzeniu lokalizacji miał jabłonowski urząd oraz Polska Akademia Nauk, która zarządza tym terenem. Ogromną rolę odgrywają wolontariusze, którzy pomagają w organizacji biegu. 26 sierpnia parkrun Jabłonna będzie świętował swoje pierwsze urodziny. Stanie się to podczas 53. edycji imprezy.

Pole golfowe

First Warsaw Golf w Rajszewie to najstarsze pole golfowe w Polsce. 18-dołkowe pole to jedno z najtrudniejszych pół golfowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Obiekt ten powstał dzięki Jamesowi Harbuckowi, który był projektantem tego atrakcyjnego pola golfowego, a pomagały mu inne sławy działające w tym temacie Arnold Palmer, Jack Nicklaus i Gary Player. Jak twierdzą fachowcy 11 pierwszych dołków ma charakter parkowy, w otoczeniu niedużych jeziorek. Kolejne dołki to już wąskie fairway’e otoczone drzewami. Pole golfowe można zobaczyć ze szlaku rowerowego Trasy Prawobrzeżnej Nadwiślańskiej oznaczonym kolorem niebieskim.

Wakebording Trzciany

Wake Family Trzciany to dwa wyciągi wakeboardingu na jeziorze Trzciańskim, położone na skraju Lasów Chotomowskich w miejscowości Trzciany. Wakeboard to sport wodny, który polega na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej, trzymając się liny przyczepionej do łodzi lub na wyciągu. Sport ten powstał w wyniku połączenia nart wodnych, surfingu i snowboardu. Po okiem wykwalifikowanych instruktorów można w bezpieczny sposób spróbować takiej aktywności fizycznej. Do tego nie potrzeba mieć własnego sprzętu, który można wypożyczyć na miejscu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.wakefamily.pl.

Szlaki piesze

Przez gminę Jabłonna przechodzą dwa szlaki piesze. Pierwszy z nich czerwony, zwany Warszawską Obwodnicą Turystyczną (wraz połączeniem ze szlakiem niebieskim, żółtym i zielonym liczy blisko 250 km), przechodzi przez Wólkę Górską, Bożą Wolę, Suchocin, Trzciany, Lasy Chotomowskie i Chotomów.

Drugi, niebieski, liczący ponad 56 km prawie w całości znajduje się w powiecie legionowskim. Rozpoczyna się przy stacji kolejowej Choszczówka i od razu wchodzi w Lasy Legionowskie leżące w gminie Jabłonna. Następnie przechodzi przez Jabłonnę oraz Rezerwat Jabłonna i Lasy Chotomowskie, aż do Janówka Drugiego. Oba szlaki przebiegają przez przepiękne tereny pod względem krajobrazów charakterystycznych dla Kotliny Warszawskiej.

 

Szlak Polski Walczącej

Przez gminę Jabłonna przebiega fragment Turystycznego Szlaku Patriotycznego Polski Walczącej oznaczony kolorem czarnym. Jego początek znajduje się przy stacji PKP Legionowo Przystanek, ale po kilometrze trasy znajdujemy się już w Chotomowie w miejscu walk powstańczych w 1944 roku w dniach 1-3 sierpnia. Cały odcinek w gminie Jabłonna liczy około 25 km. Na jego trasie w obrębie gminy mamy 22 punkty historyczne – pałac w Jabłonnie, kościoły, pomniki i inne miejsca pamięci. Szlak prowadzi przez przepiękne Lasy Chotomowskie, które o każdej porze roku dają dużą satysfakcję z marszu. Cały czarny szlak liczy ponad 60 km i można go również pokonać rowerem.

Stadniny koni

W gminie Jabłonna można również jeździć konno. Taką możliwość daje Stajnia na Kępie, położona w Skierdach. Na terenie stajni znajduje się dom o charakterze zamku z pokojami noclegowymi, dwie stajnie i teren z ponad 14 hektarami łąk. Stajnia jako co roku organizuje obozy i półkolonie dla dzieci od 12 roku życia. Więcej informacji o stajni można znaleźć www.stajnianakepie.pl. Podobne atrakcje, tyle że bez noclegu, oferuje Stajnia Trzciany położona przy ul. Kwarcowej 11 w Trzcianach. Ośrodek dysponuje 12 boksami dla koni z poidłami, halą 20×45 metrów z podłożem kwarcowym, ogrodzony lonżownik, 7 ha padoków trawiastych, siodlarnią, kuchnią i łazienką. Stajnia organizuje zawody skokowe i konsultacje z różnymi zawodnikami i trenerami. Szczegółowe informacje można wyszukać na temat tego miejsca można wyszukać na stronie https://www.facebook.com/StajniaTrzciany/